i5-9400F vs i5-8400

TálóN

Hectopat
Yakın zamanda bir oyun PC'si toplayacağım. İşlemci konusunda intel bir işlemci almayı düşünüyorum. Fakat i5 8400 mü yoksa 9400F mi karar veremedim. Overclock yapmayı da düşünmüyorum. İ5 8400, 9400F'den biraz daha pahalı. 8400'ün 9400F'ten bir tık daha iyi performans gösterdiğini gördüm. 9400F'deki o F harfi ne anlama geliyor bunu merak ettim. O F nin ne olduğunu söylerseniz sevinirim.

NOT: Ekran kartım 1660 Ti veya RTX 2060 olacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir kaç gündür aynı tereddütte bende kalmıştım yaklaşık 2saat kadar önce i5 8400 ve asrock b360 anakartını indirimli bir şekilde satın aldım. Tercih etme sebebim yarin bir gün ekran kartına bir şey olursa garantiye yollama durumu falan bilgisayardan görüntü almak isterim 9400f te bu mümkün değil ekstra olarak kullanıcı geri bildirimleri çok hoşuma gitti. Fazlasıyla tercih edilen f/p modeli o yüzden i5 8400den yana kullandım tercihimi.

Grafik birimi nedir? İhtiyacım olan bir şey mi?

İşlemcinin içine gömülü ekran kartı diyebiliriz. Ama hiç bir zaman ( Özellikle İntel'in grafik birimi. AMD tarafında daha iyi performans veriyor grafik birimi. ) harici takılan ekran kartı özelliği veremez.
Bir kaç gündür aynı tereddütte bende kalmıştım yaklaşık 2saat kadar önce i5 8400 ve asrock b360 anakartını indirimli bir şekilde satın aldım. Tercih etme sebebim yarin bir gün ekran kartına bir şey olursa garantiye yollama durumu falan bilgisayardan görüntü almak isterim 9400f te bu mümkün değil ekstra olarak kullanıcı geri bildirimleri çok hoşuma gitti. Fazlasıyla tercih edilen f/p modeli o yüzden i5 8400den yana kullandım tercihimi.

Bence yanında ucuz basit bir ekran kartı alsın. Böylece daha iyi olur.

9400F almalısınız oyun PC'si alıyorsanız çünkü oyun PC'lerde ekran kartı olur ve işlemci grafik bölümüne ihtiyaç duymayacaksın.

Anakart biosu güncel olması gerekir, i5-9400F kullanmak için. 9. nesil sonra çıktığı için işlemci desteği bios güncellemesi ile gelir. Z390 hariç, bu anakartlar 9. nesille çıktı zaten.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı