i5 9400F vs i5 9600K

@Teacher80, O zaman şu an normal şartlarda demek ki 144 FPS'ün çok üzerinde değerler alıyorsunuz ki en yoğun sahnelerde bile 144'ten aşağıya düşmüyor diyorsunuz. Gerçekten tatmin edici olsa gerek :) 9600K asıl bunu yapamıyordu galiba.

Darboğaz yaşadığım zaman şahsen ben genelde standart ayarlara bağlı kalmıyorum. i7-7700 var bende şu an, OC'lu GTX 1060 6GB ile az da olsa sadece Operation Underground denilen psikopat haritada minik bir işlemci darboğazıyla karşılaşıyorum, orada mesela normal haritalarda aldığım 100-105 FPS civarı gibi değerleri elde edemeyeceğimi bilsem de çözünürlük skalasını hafiften %10-15 aralığında yükseltip medium kaliteye düşürdüğüm birtakım post-processing, efekt gibi ayarların bazılarını da high'a alarak 85-90 FPS gibi bir ortalama değerle en ağır senaryolarda GPU kullanımını %90 ve üzerinde tutturmayı başarabiliyorum ama tabii diğer maplerde aldığım keyif burada olmuyor maalesef. Keza ben de 144Hz monitör kullanıcısıyım, akıcılık benim gözüme 100FPS'ten sonra geliyor ama bu OP:Underground'daki durum beni çok rahatsız etmiyor ama herkeste bu algı farklı olabiliyor tabii, bunun en basit örneği en basitinden sizdeki sistem şu an, 9700KF ilaç gibi gelmiş size, hayırlı olsun tekrardan :)
Ayarların çoğu ultrada, gölge ve bir ayar daha high'da, post process ayarı medium. Bu şekilde 140-170 FPS haritasına göre alıyorum. FPS limitleme 144'te tutunca yağ gibi akıyor:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@Ynka, zaten 9400F ile 10400F arasındaki farklar tekli çekirdek performansında boost frekanslardaki küçük bir artışla beraber HT teknolojisinin eklenmesinden ibaret. İnsanlar sayılara çok takılıyor, özellikle şu HT/SMT gibi teknolojileri gözünde çok büyüten hatta bu teknolojiyle beraber gelen ek sanal izleklerin sistem tarafından gerçek çekirdekmiş gibi algılandığı gerçeğiyle düşük kullanım seviyelerine ulaşmasından dolayı işlemciyi göklere çıkarıp çok güçlü olduğunu falan sanıyorlar. Ha hiç mi katkısı yok evet bu teknolojiden faydalanabilecek şekilde optimize edilen oyunlarda %15-20 gibi oranlarda ana çekirdek performansını artırabilme etkisi olabiliyor ama dediğim gibi eğer o da olumlu bir şekilde faydalanabiliyorsa (şu an onca oyun arasından bunların sayısı iki elin parmağını geçmiyor zaten) , hatta bazen yeri geliyor HT/SMT oynanılan oyuna göre performansı bile düşürebiliyor.

Ana çekirdeğin yerini bir sanal izlek teknolojisi asla tutamayacağı gibi 9400F'ten 10400F'e geçiş de pek bir performans artışı sağlamaz ama anakart değişikliği yapılmadan uygun fiyata denk getirilen bir i7-9700 serisi daha çok fark ettirir. Ama tabii sıfırdan Intel bir makine toplanacaksa da 9700'lerin HT'li versiyonu olan i7-10700'ler daha mantıklı olur ki zaten siz de spesifik olarak sistem toplama veya işlemci önerisi istememişsiniz. Sanırım çoğu şey anlaşılmıştır diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Bu konu pek hayırlı değil kavga edenler, 10400F e kötü diyenler. Komik 😂ama şöyle deyim ikisi arasından Z chipsetli anakart var ise 9600K alınır. Ama tavsiyem 10400F deyip konudan uzaklaşıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı