i5-9400F vs Ryzen 5 1600

Zamanında millete Hyperthreading önemsiz, oyun için 4 çekirdek yeterli diye 4/8 i7 işlemcilerin yerine 4/4 i5 işlemcileri önerirlerdi. Şu an 4/4 işlemcilerin güçlü ekran kartlarına nasıl darboğaz yaptığını görüyoruz. İlerde benzer durumu 6/6 işlemciler de yaşayacak.

3-4 sene değilde 1-2 sene sonra %100 CPU sorunu konularıyla dolmaz umarım buralar.

Zamanında millete Hyperthreading önemsiz, oyun için 4 çekirdek yeterli diye 4/8 i7 işlemcilerin yerine 4/4 i5 işlemcileri önerirlerdi. Şu an 4/4 işlemcilerin güçlü ekran kartlarına nasıl darboğaz yaptığını görüyoruz. İlerde benzer durumu 6/6 işlemciler de yaşayacak.

Sanki iki işlemciden biri 1-2 yıl diğeri 2-3 yıl dayanacak sonra hiçbir oyun kaldırmayacak gibi konuşuyorsunuz. Nasıl bir kullanım anlayışınız var bilmiyorum ama sanki iki işlemci arasında dağlar kadar fark var. Benim cevabım hangisi sana daha uygunsa onu al kardeşim her iki işlemcide seni rahat götürür.

4/4 darboğaz yapıyorsa 4/8 işlemci de ondan geri kalmaz merak etmeyin. Sanal çekirdeği fiziksel çekirdekle kar
O halde mesajınızı düzeltmeniz lazım. Daha ortada bir şey belli değilken "3000 de sondu" demek doğru değildir.
Doğru. Siz de masaüstü bilgisayarlar için işlemcinin çıkış tarihi ve destekleyeceği bilgisi yokken yükseltme yaparsınız dediğiniz kısmı düzeltirseniz iyi olur. Düzenleme süresi dolduysa raporlayın.

3-4 sene değilde 1-2 sene sonra %100 CPU sorunu konularıyla dolmaz umarım buralar.
i5-9400F için mi? Yok yok dolmaz merak etmeyin.
Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az diye boşuna dememişler.
Doğru.

Sanal çekirdek diye bir şey var tam ne işe yarıyor bilmiyorum ama iyi bir şey sanırım. R5 1600 alayım da tek çekirdek performansından dolayı kötü FPS alayım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Arkadaşlar Ryzen 5 2600 olsa haklı olabilirsiniz ama 1600 eski ve zamanı için iyi olan bir işlemci. Çıktığı zaman da bunlar konuşuldu. AMD'nin eksik olduğu bir noktaydı kabul etmek gerekiyor.

4/4 darboğaz yapıyorsa 4/8 işlemci de ondan geri kalmaz merak etmeyin. Sanal çekirdeği fiziksel çekirdekle kar

Doğru. Siz de masaüstü bilgisayarlar için işlemcinin çıkış tarihi ve destekleyeceği bilgisi yokken yükseltme yaparsınız dediğiniz kısmı düzeltirseniz iyi olur. Düzenleme süresi dolduysa raporlayın.

i5-9400F için mi? Yok yok dolmaz merak etmeyin.

Doğru.

Sanal çekirdek diye bir şey var tam ne işe yarıyor bilmiyorum ama iyi bir şey sanırım. R5 1600 alayım da tek çekirdek performansından dolayı kötü FPS alayım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Arkadaşlar Ryzen 5 2600 olsa haklı olabilirsiniz ama 1600 eski ve zamanı için iyi olan bir işlemci. Çıktığı zaman da bunlar konuşuldu. AMD'nin eksik olduğu bir noktaydı kabul etmek gerekiyor.
Kardeşim eleştirmek için değil de noktaydı kelimesinin altını çizmişsin bu işlemcinin eksiği ne? Ben bilmiyorum.
Eğer bilmediğim bir yönü varsa açıklar mısın?

Kardeşim eleştirmek için değil de noktaydı kelimesinin altını çizmişsin bu işlemcinin eksiği ne? Ben bilmiyorum.
Eğer bilmediğim bir yönü varsa açıklar mısın?
Altını çizdim çünkü eksik olan bir noktaydı artık değil. 3000 seriyle tek çekirdek performansları baya arttı ve Intel'le kafa kafa geldiler.

Ama şöyle bir şey daha var bu videolarda ekran kartlarını çok üst seviyede tutuyorlar. Mesela i5-9400F ile RTX 2080. Bence oyüzden işlemci kullanımı çok yüksek. Bu arada Ryzen 5 2600 alsam çok bir performans kaybetmem değilmi? (i5 referans alınarak)

Ama şöyle bir şey daha var bu videolarda ekran kartlarını çok üst seviyede tutuyorlar. Mesela i5-9400F ile RTX 2080. Bence oyüzden işlemci kullanımı çok yüksek. Bu arada Ryzen 5 2600 alsam çok bir performans kaybetmem değilmi? (i5 referans alınarak)
Stok R5 2600 ile i5 9400F arasında ortalama 10 FPS fark var. Overclock ile bu fark biraz daha azalır. Yerinizde olsam 10 FPS için sanal çekirdeklerden vazgeçmezdim. Videoda dikkatinizi çektiyse R5 2600'ün %80 kullanımı geçtiği yerlerde FPS kafa kafaya gidiyor.
R5 2600 yerine 12 nm olan R5 1600 de alabilirsiniz. Fiyat farkına değecek bir performans farkı yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı