i5 9600K ile GTX 1080 Ti Darboğaz Yapar mı?

• Konuyu başlatan Kuty
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 20
  • Görüntüleme 5B
1080p çözünürlükte yapacaktır.

Neye? Nasıl? Neyden?
Darboğaz konusu sürekli yanlış tanımlanıyor. Darboğazın tanımı şöyle: "bir uygulama ya da oyunda en yüksek performansın sebebi olan sistem parçası". Yani tanımında "parça" var ama "uygulama" ve "oyun" da var. "Parçayı" alanın parçadan beklentisi ne? Oyun oynatması mı? Öyleyse hangi oyunlar? Hangi çözünürlük ve FPS değerlerini hedefliyor? Bu bilgiler olmadan darboğazı konuşmak imkansız.

Elimizde, ikisi de yepyeni sayılabilecek iki ürün var. Her biri ayrı ayrı piyasadaki tüm oyunları çatır çatır oynatacak ürünler.

Neye? Nasıl? Neyden?
Darboğaz konusu sürekli yanlış tanımlanıyor. Darboğazın tanımı şöyle: "bir uygulama ya da oyunda en yüksek performansın sebebi olan sistem parçası". Yani tanımında "parça" var ama "uygulama" ve "oyun" da var. "Parçayı" alanın parçadan beklentisi ne? Oyun oynatması mı? Öyleyse hangi oyunlar? Hangi çözünürlük ve FPS değerlerini hedefliyor? Bu bilgiler olmadan darboğazı konuşmak imkansız.

Elimizde, ikisi de yepyeni sayılabilecek iki ürün var. Her biri ayrı ayrı piyasadaki tüm oyunları çatır çatır oynatacak ürünler.
Haklısın kardeş.

Bende de i5 8600K var ve ekran kartı 1070Ti var. Satıp GTX 1080 almayı planlıyorum, sizce değer mi?

Kesinlikle değmez. 5 FPS oynuyor aralarında neredeyse. Ekran kartını yormayan oyunlarda FPS farkı artar ama onlarda da zaten çok yüksek FPS alıyorsun. 200 FPS'ten 230 FPS'e çıkmasının bir önemi yok.

Darboğaz yapmaz diyen arkadaşlar neye göre söylüyor merak ettim. İnceleme videolarında 9600K, 1080p AAA oyunlar ve OC’lu halde iken tam besleyemiyor o kartı. Hele LoL’den falan bahsetmiyorum bile.

LOL gibi oyunlar zaten ağır oyun değil FPS çok yükseldikçe kartı zorlamaz hangi işlemci olursa olsun örneğin CS GO oyununu hiçbir ekran kartı tam kullanmıyor nerdeyse üst seviyede.

@Kuty boş zamanında genellikle LoL oynuyor, bundan dolayı böyle bir şey dedim. Normal şartlarda da darboğaz oluyor zaten.
Sırf LOL için böyle sistem alınmaz zaten orta düzey yeterli. Maksat sadece LOL yada buna benzer oyunsa bu kadar güçlü sisteme gerek yok bence.

1080p de çok ufak darboğaz yapabilir. Ayrıca Z serisi bir anakartın varsa o işlemciye overclock yapmalısın. Overclock potansiyeli çok yüksek bir işlemci çünkü

Vakit ayırıp düşüncelerini paylaşan herkese teşekkür ederim. Biraz daha bütçe ayırarak 9700K modeline yönelmem galiba en sağlıklısı olacak.

@Silinen üye beni bu konularda iyi tanıdığınıza inanıyorum:D

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı