i5 9600K mi Ryzen 5 3600X mi?

Formi

Kilopat
Daha fazla  
Oyunlarda 9600K daha iyi fakat soğutucusu yok ve iş parçacığı sayısı: 6

3600X oyunlarda daha kötü ama soğutucusu var ve iş parçacığı sayısı: 12.
Hangi işlemci beni uzun süre götürür? 9600K'ya o kadar para vermeye değer mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
3600X alın mümkünse, özellikle workstation tabanlı programlar üzerinde çalışılacak alanda oluşacak olan işsel yükün üstesinden gelebilecek, verileri hızlı bir şekilde işleyip, gerekli hesaplamaları hızlı bir şekilde yapan, gerektiğinde de 3D design/edit/render/advanced analysis gibi alternatif işlemlerde de dinamik gücü ve seriliği 9600K'ya oranla fazlasıyla hissettirecektir, ayrıca yeni nesil oyunların çoklu çekirdeğe göre optimize edilip kodlanması da uzun vadede 3600X, sırtınızı arkaya rahatlıkla verip keyfini çıkaracağınız bir işlemci olacaktır, 9600K 5.0 Ghz seviyelerinde OC'la kullanılmadığı sürece önü fazla açık bir işlemci değil, ben tavsiye etmiyorum. Aceleniz yoksa 10600KF bekleyin diyeceğim ama 10.nesillerle ilgili termal verimlilik ve güç yönetimi konusunda internette dolanan bazı sızıntı verilere göre kullanıcı açısından pek sağlıklı bir seri olmahacak gibi, siz bence direk 3600X'i alın, keyfinize bakın 😀.

Son düzenleme:
Değmez. 3600X daha iyi.

2 Haftaya i5-10600K çıkacak. O ikisinden de iyi. Bence onu bekleyin.

Fiyat olarak pahalı olacak diye biliyorum ama.
3600X alın mümkünse, özellikle workstation tabanlı programlar üzerinde çalışılacak alanda oluşacak olan işsel yükün üstesinden gelebilecek, verileri hızlı bir şekilde işleyip, gerekli hesaplamaları hızlı bir şekilde yapan, gerektiğinde de 3D design/edit/render/advanced analysis gibi alternatif işlemlerde de dinamik gücü ve seriliği 9600K'ya oranla fazlasıyla hissettirecektir, ayrıca yeni nesil oyunların çoklu çekirdeğe göre optimize edilip kodlanması da uzun vadede 3600X ile sırtınızı arkaya rahatlıkla verip keyfini çıkaracağınız bir işlemci olacaktır, 9600K 5.0 Ghz seviyelerinde OC'la kullanılmadığı sürece önü fazla açık bir işlemci değil, ben tavsiye etmiyorum. Aceleniz yoksa 10600KF bekleyin diyeceğim ama 10.nesillerle ilgili termal verimlilik ve güç yönetimi konusunda internette dolanan bazı sızıntı verilere göre kullanıcı açısından pek sağlıklı bir seri olmahacak gibi, siz bence direk 3600X'i alın, keyfinize bakın 😀.
Fiyatlar ne pahalı olur mu 10600KF için?

3600X al. Tek çekirdek performansında Ryzen'lar Intel'i yakaladı sayılır artık. Hatta 3950X modeli i9'u geçti bile. Çok çekirdekte Ryzen rakipsiz zaten, bahsetmeyeceğim.

10.nesil için de 2 hafta beklemeye gerek yok. Tek çekirdek performansı dişe dokunur artmayacaktır. Çoklu çekirdekte de rekabet istiyor Intel.

3600X al. Tek çekirdek performansında Ryzen'lar Intel'i yakaladı sayılır artık. Hatta 3950X modeli i9'u geçti bile. Çok çekirdekte Ryzen rakipsiz zaten, bahsetmeyeceğim.

10.nesil için de 2 hafta beklemeye gerek yok. Tek çekirdek performansı dişe dokunur artmayacaktır. Çoklu çekirdekte de rekabet istiyor Intel.

Şu oyunların ana efektif optimizasyonu neyin nesiyse hep Intel'in lehine işliyor, mesela 9900K ile 3950X arasında devasa çoklu çekirdek farkının yanı sıra tek çekirdek performansında da 3950X'in üstün gelmesine rağmen turbo çalışma saat hızları ve dediğim gibi optimizasyon faktörünün daha ön planda olmasından dolayı 9900K oyunlarda yine öne geçiyor.

Şu oyunların ana efektif optimizasyonu neyin nesiyse hep Intel'in lehine işliyor, mesela 9900K ile 3950X arasında devasa çoklu çekirdek farkının yanı sıra tek çekirdek performansında da 3950X'in üstün gelmesine rağmen turbo çalışma saat hızları ve dediğim gibi optimizasyon faktörünün daha ön planda olmasından dolayı 9900K oyunlarda yine öne geçiyor.
Pazar payı da olabilir. 6-7 nesil boyunca Intel tekeldi piyasada. Oyun motorları da ona göre şekillenmiş olabilir. Ryzen böyle satmaya devam ederse tam tersi olacak. Amazon'un en çok satanlar listesinde uzun süredir Intel işlemci gözükmüyor.

Pazar payı da olabilir. 6-7 nesil boyunca Intel tekeldi piyasada. Oyun motorları da ona göre şekillenmiş olabilir. Ryzen böyle satmaya devam ederse tam tersi olacak. Amazon'un en çok satanlar listesinde uzun süredir Intel işlemci gözükmüyor.

Cache latency, inter-core latency vs. Intel'de daha düşük. Olay sadece sentetik test sonuçları değil.

Geri
Yukarı