i5 9600K Sistem Toplama

Blue Life

Kilopat
Daha fazla  
Elimde DDR3 tabanlı aşağıdaki sistem mevcut.
  • Asus H61M-PRO Anakart
  • İntel i5 3.2 Ghz İşlemci (Neslini hatırlayamıyorum)
  • 16 GB RAM
  • ASUS Strix Geforce GTX 1050 Ti 4GB
  • Windows 10 64 Bit
Ben bu sistemi DDR4, Ram frekansı yüksek, OC yapılabilen 9.Nesil ATX MSI Anakart, Intel Core i5 9600K işlemci, DDR4 16GB Ram(2x8) ile yükseltmek istiyorum. Bu konuda;
  • Msi Atx Anakart (DDR4, OC, 9.Nesil)
  • Ram (DDR4)
  • Sıvı Soğutucu
  • Psu (Modüler)
  • Optik Sürücü Takılabilen Atx Kasa
önerisinde bulunabilir misiniz?

Ekran kartı olarak 1050 Ti'yi kullanacağım.
Oyun amaçlı bir bilgisayar olacak.

Bir adet sorum var.

Diyelim ki işlemci 3.Nesil ama anakart 9.Nesil. Bu durumda işlemci çalışır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
9600K yerine 9400F tercih edin. 9600K OC için sıvı soğutma almanız lazım stock hali 9400F ile aynı performansı göstermekte. OC hali ile en fazla %20 Performans artışı olmuş olur ama günün sonunda 2’side 6/6 işlemci ve 2 sene sonra sorun yaratmaya başlayacaktır. Şimdiden oyun testlerine bakarsan CPU kullanımı %80’ler de geziyor. 9400F tercih edersen 600₺ işlemci birde 240mm kaliteli bir sıvı soğutucu alıcağını düşünürsek CM ML240L’den örnek vereyim 700₺. Toplamda 1.300₺ bu para ile ekran kartını yükselt daha iyi performans alırsın. Tabi benim tavsiyem ay sonuna kadar Ryzen 3000 serisi gelicek daha ucuza daha uzun ömürlü ve kaliteli sistem kurulabilir, beklemeni öneririm.

9600K yerine 9400F tercih edin. 9600K OC için sıvı soğutma almanız lazım stock hali 9400F ile aynı performansı göstermekte. OC hali ile en fazla %20 Performans artışı olmuş olur ama günün sonunda 2’side 6/6 işlemci ve 2 sene sonra sorun yaratmaya başlayacaktır. Şimdiden oyun testlerine bakarsan CPU kullanımı %80’ler de geziyor. 9400F tercih edersen 600₺ işlemci birde 240mm kaliteli bir sıvı soğutucu alıcağını düşünürsek CM ML240L’den örnek vereyim 700₺. Toplamda 1.300₺ bu para ile ekran kartını yükselt daha iyi performans alırsın. Tabi benim tavsiyem ay sonuna kadar Ryzen 3000 serisi gelicek daha ucuza daha uzun ömürlü ve kaliteli sistem kurulabilir, beklemeni öneririm.
600 TL mi? Nerede 600 TL 9400F?

Bu islemciyi almak yerine ekran kartini yükseltmeniz daha mantikli olmaz miydi ?
Haklısınız ama asıl amacım sistemi ddr4'e yükseltmek. Dediğiniz gibi ekran kartını yükseltsem işlemci almasam 9.nesil anakart'ta işlemcim çalışır mı?
Bu dediklerinize göre i5 9400F tabanlı bir sistem için aşağıdaki listeye göre alabileceğim donanım önerileriniz nelerdir?
  • Msi Atx Anakart (DDR4, OC, 9.Nesil)
  • Ram (DDR4)
  • Sıvı Soğutucu
  • Psu (Modüler)
  • Optik Sürücü Takılabilen Atx Kasa
  • Nvidia Ekran Kartı

Son düzenleme:
Amacınız sadece sistemi daha güncel yapmak mı yoksa oyunlarda daha çok performans almak mı? Ekran kartı yükseltmesi yaparsanız daha çok performans alırsınız.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı