i5 9600K ve GTX 1660 Ti'a OC yapmak

IsBestOnLy

Centipat
Arkadaşlar bilgisayarımı yeni topladım. i5 9600K işlemcim 3.7-4.6GHz kendi frekansında çalışıyor, güç modunu yüksek performansta kullandığım için de sabit 4.3 4.4GHz'de çalışıyor. Oyundayken baktığımda da maximum 4.5GHz gördüm. Overclock ile 4.8 5.0 arası zorlamak istiyorum, ekran kartım da MSI 1660 Ti. İkisine de overclock yapmadım. Aslında oyun performansı olarak fazlasıyla yetiyor ama işlemciye yapmak istiyorum. Anakart modelim MSI Mortar Z390M, sıvı soğutma Corsair Hydro H45 120MM işlemci hiç ısınmıyor. Saatlerce oyunda 35 36 dereceyi geçmedi.

Ekran kartı olarak MSI 1660 Ti düz kullanıyorum, OC modeli değil yani, fark tam olarak ne oluyor? Overclock yapamıyor muyuz? MSI Afterburner'de sanırım her şey açıktı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yani OC yapabilirsiniz ama sisteminiz gayet iyi. OC yaparak işlemcinize sen biraz daha fazla çalış kardeşim diyorsunuz, bu da biraz daha ısınması anlamına geliyor. İhtiyaç olmadıkça OC yapmaya gerek yok.

1080P 144Hz monitörde çok güçlü bir ekran kartı (mesela 2070S-2080-2080S-2080Ti-5700XT) ile yüksek FPS almak istersiniz. O zaman işlemci yetersiz geleceğinden overclock yapılır (yetersizden kastım; stok hali ile zaten güzel alınan FPS değeri yerine OC yapılarak ekran kartından alınan verim yükseltilir). 9600K eğer anakartınız müsaitse çok güzel 5GHz oluyor ve 9700K-9900K'nın 5GHz'sinden %5-12 civarı geride kalsada oldukça güçlü oluyor.

NOT: @Emirizmir 'in de dediği gibi mesela 2-3 yıl sonra güçlü bir ekran kartına geçersiniz ve PubG tarzı yüksek grafikli bir oyun çıkar ama rekabetçi bir oyundur ve 144Hz monitörde hakkını vermek istersiniz. Elinizde 2080S gücü civarı bir kart olur ancak işlemcinize aşırı yük bineceğinden yetersiz kalır. O durumda OC yaparsınız. Şimdilik 1080P oyunculuk için 2070'e bile yeter 9600K.

hocam merhaba gördüğüm kadarıyla knight online oynuyorsun ko için sistem toplucam bir tanıdığa i5-9600KF ve 1660 ti veya rtx 2060 düşünüyorum nasıl fps durumu ko için memnun musun anakartı b365 düşünüyorum overclock yapmıyacağız sonuçta aslında z390 olsa iyi olurda varmıdır bir tavsiyen birde 2 pot arası kaç minör atıyorsun ?

hocam merhaba gördüğüm kadarıyla knight online oynuyorsun ko için sistem toplucam bir tanıdığa i5-9600KF ve 1660 ti veya rtx 2060 düşünüyorum nasıl fps durumu ko için memnun musun anakartı b365 düşünüyorum overclock yapmıyacağız sonuçta aslında z390 olsa iyi olurda varmıdır bir tavsiyen birde 2 pot arası kaç minör atıyorsun ?
25ten aşağı atmıyor ama bu pcnin %40 fiyatında olan bilgisayarımdada 25 atıyodum çok bir fark olmadı yani tabi oyun akıcılığı pk vs. çok fark var kalabalık yerlerde csgoda oynuyorum ondada zaten yüksek fps 0 sorun

25ten aşağı atmıyor ama bu pcnin %40 fiyatında olan bilgisayarımdada 25 atıyodum çok bir fark olmadı yani tabi oyun akıcılığı pk vs. çok fark var kalabalık yerlerde csgoda oynuyorum ondada zaten yüksek fps 0 sorun
Anladım hocam teşekkürler , peki macroyu ayarlarken bütün ms leri denedin mi ? 26 filan atması lazım aslında i7-6700 RTX 2060 sistemde değişken olsada 26-27-28 minör görüyordu bir arkadaş ,bu güne kadar çoğu kişiye macro için yardımcı oldum sistemleri iyi olsada Windows 10 un bazı sürümlerinde düzgün minör atmıyordu ,bazılarında ise örnek Dell marka Windows 10 bir laptopta 28 minör atıyordu çocuk azaltmaya çalışıyordu mana yetmiyordu 😄 aslında Windows 8.1 kurup denesen daha iyi olur diye düşünüyorum

25ten aşağı atmıyor ama bu pcnin %40 fiyatında olan bilgisayarımdada 25 atıyodum çok bir fark olmadı yani tabi oyun akıcılığı pk vs. çok fark var kalabalık yerlerde
Anladım hocam teşekkürler , peki macroyu ayarlarken bütün ms leri denedin mi ? 26 filan atması lazım aslında i7-6700 RTX 2060 sistemde değişken olsada 26-27-28 minör görüyordu bir arkadaş ,bu güne kadar çoğu kişiye macro için yardımcı oldum sistemleri iyi olsada Windows 10 un bazı sürümlerinde düzgün minör atmıyordu ,bazılarında ise örnek Dell marka Windows 10 bir laptopta 28 minör atıyordu çocuk azaltmaya çalışıyordu mana yetmiyordu 😄 aslında Windows 8.1 kurup denesen daha iyi olur diye düşünüyorum
27 28 felan imkansız zaten 26oyun sınırı ki 2600 bile pot kaçırıyor yani 25 normal oyunda gerisi pot kaçırıyor

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı