i5 9600KF OC nasıl yapılır?

IbrhmCgty

Decapat
Merhaba,

İşlemcim i5 9600KF ve OC yapmak istiyorum fakat bu konuda pek bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim. Sistemi AIDA64 ile 1 saat kadar yük altında bıraktım sonuçlarını resim olarak ekleyeceğim oradan bakabilirsiniz.

Anakart; Gigabyte Aorus Z390 PRO.
İşlemci; i5 9600KF.
Güç kaynağı; Gigabyte P750W Gold+ ( 750W )

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    236,1 KB · Görüntüleme: 49
  • 2.png
    2.png
    230,4 KB · Görüntüleme: 57
Hız aşırtma yapmak için BIOS'a giriyoruz ve ilk önce "F2" tuşu ile "Kaydet ve Çık" kısmından profilinizi kaydetmeniz gerekiyor tekrar geri dönüş için.
  • M.I.T kısmından "Advanced Frequency settings" kısmına geliyoruz.
  • "Enhanced Multi Core performance" "Disabled" ayarına çeviriyoruz.
  • "CPU clock Ratio" ayarını işlemcimizi çalıştırmak istediğimiz frekansa alıyoruz.(Bu ayarı deneme yanılma yoluyla aramalısın bir anda en yükseğe alırsan sistemden olursun). 3.6 GHz ise soğutmana güveniyorsan 4.0GHz deneyebilirsin.
  • AVX offset ayarını 0 yapıyoruz.
  • Intel Speed Shift disabled yapıyoruz.

• Advanced Voltage Settings bölümüne gireceksin.
  • Advanced Power Settings'e gireceksin.
  • CPU Vcore loadline calibration ayarını High yapacaksın.
  • CPU Core Voltage bölümüne gireceksin.
CPU Vcore 1.25 yapman yeterli olur diye düşünüyorum.( AIDA64 benzeri programla stres testine sok. Herhangi bir sorun olmazsa voltajı düşür, sorun olursa voltajı yükselt ve işlemi tekrarla.)

Hız aşırtma yapmak için BIOS'a giriyoruz ve ilk önce "F2" tuşu ile "kaydet ve çık" kısmından profilinizi kaydetmeniz gerekiyor tekrar geri dönüş için.
  • M. I. T kısmından "Advanced Frequency settings" kısmına geliyoruz.
  • "Enhanced multi Core performance" "disabled" ayarına çeviriyoruz.
  • "CPU clock ratio" ayarını işlemcimizi çalıştırmak istediğimiz frekansa alıyoruz.(bu ayarı deneme yanılma yoluyla aramalısın bir anda en yükseğe alırsan sistemden olursun). 3.6 GHz ise soğutmana güveniyorsan 4.0GHz deneyebilirsin.
  • Avx offset ayarını 0 yapıyoruz.
  • Intel Speed Shift disabled yapıyoruz.

• Advanced voltage settings bölümüne gireceksin.
  • Advanced Power Settings'e gireceksin.
  • CPU vcore loadline calibration ayarını High yapacaksın.
  • CPU Core voltage bölümüne gireceksin.
CPU vcore 1.25 yapman yeterli olur diye düşünüyorum.( AIDA64 benzeri programla stres testine sok. Herhangi bir sorun olmazsa voltajı düşür, sorun olursa voltajı yükselt ve işlemi tekrarla.)

Hocam CPU clock ratio arttırdığımızda baseclock arttırmış mı oluyoruz?

Peki ben benzer parelellikte bir soru sorabilir miyim?
i9400f işlemci için "undervolt" nasıl yapabiliriz?
İşlemcinin aniden voltaj yükseltmesi (gereksiz yere) sistemi 85 derecelere çıkartıyor, bu yüzden soruyorum.

Geri
Yukarı