i7 1065G7, değişken işlemci sıcaklığı

İşlemcimde anlık sıcaklık yükselişi oluyor. Normal kullanımda genelde 45-50 derece ama anlık 80'i görebiliyor ve hemen düşüyor oyunlarda bundan dolayı drop yiyorum. Bilgisayarım daha yeni ama ince olduğu için tek fan koymuşlar. 1065G7 i7 işlemci MX330 ekran kartında oyunda takılmalar yaşıyorum. Droptan dolayı serin ortamdayken 100 FPS'leri görürken bazen 20'lere düşebiliyor.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2020-10-04 215612.png
    Ekran görüntüsü 2020-10-04 215612.png
    10,6 KB · Görüntüleme: 69
Çekirdeklerden birisi anlık 99 dereceyi görmüş, muhtemelen bundan kaynaklı throttling uygulamış. Buna çare olarak klasik termal çözümler sıralanabilir.

• Kaliteli termal macunla bakım yapmak. (İşlemci 10. nesil olduğu için cihaz birkaç aylıktır diye düşünüyorum. Ne kadar gerektiği tartışılır.)
  • Bilgisayarı yükselterek hava akışını iyileştirmeye çalışmak.
  • Undervolt yapmak. (Güç tasarrufu için tasarlanmış bir işlemci kullanıyorsunuz. Bu yüzden ne kadar undervolt yapılabilir merak konusu. Çünkü Intel'in U serisi işlemcilerine pek fazla undervolt yapılamıyor. Bu işlemci de onun gibidir diye düşünüyorum.

Maalesef bilgisayarınız oyun oynanması için tasarlanmadığından, bu kadar ağır işlem gücü gerektiren durumlarda termal darboğaz oluşması normal. Belirtilen birkaç klasik yol dışında uygulayabileceğiniz pek bir şey yok maalesef.

MSI Afterburnerdan ekran kartı ısı frekans işlemci ısı frekans kullanım değerlerinin oyundan fotoğrafını çekip atın ona göre çözüme ilerleyelim.
Çözeriz basit bu işler.

MSI Afterburner sıcaklık frekans değerlerini gösterme yaz youtub a sonra fotoğrafını çek buraya at.

Söylediklerimden pek farklı bir çözümü yok. Termal darboğaz yaşıyorsunuz. Bunu çözmenin yolu yukarıda söylediklerim. Çözemezseniz underclock yapabilirsiniz. Bir nebze performanstan feragat edersiniz ancak dropların önüne geçebilirsiniz.

Söylediklerimden pek farklı bir çözümü yok. Termal darboğaz yaşıyorsunuz. Bunu çözmenin yolu yukarıda söylediklerim. Çözemezseniz underclock yapabilirsiniz. Bir nebze performanstan feragat edersiniz ancak dropların önüne geçebilirsiniz.
Şu an bulunduğum şehirde havalar sıcak kışın bu sorun çözümlenir mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı