Çözüldü i7 10700 4.6GHz'den temel hız 2.9GHz düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ahiretlik

Kilopat
RAM
Kingston Hyperx FURY RGB 8 GB 3200 MHz DDR4 CL16
SSD veya HDD modeli
MLD M300 1TB M2
Ekran kartı
Zotac RTX 3060
Anakart
MSİ B460M PRO
İşlemci
İ7 1700
i7 10700 işlemci ile BF 2042 oyununda CPU 4.6GHz sıcaklığında 70-73 derece arası değişirken işlemci temel hıza 2.9GHz düşüyor. Sıcaklık anında 50-55 dereceye düşüyor. Daha sonra 5-10 saniye içinde tekrar 4.6GHz çıkıyor ve döngü bu şekilde devam ediyor. İşlemcinin 72-73 dereceler throttling yapması normal mi?

Sistem.
Windows 11 sürüm 22h2.
i7 10700.
16 GB RAM.
RTX 3060.
MSI B460M Pro.
Aerocool Cylon 4F kule tipi soğutucu.
FSP FSP700-60AHBC 700W Power.
7 adet kasa fanı.

Çözüm
Anakartınız B460M A-PRO mu? Eğer öyle ise mosfet sıcaklıklarından dolayı anakart kendini frenliyor olabilir. Anakart sıcaklıklarını kontrol edin oyun oynarken HWiNFO ile.
Anakartınız B460M A-PRO mu? Eğer öyle ise mosfet sıcaklıklarından dolayı anakart kendini frenliyor olabilir. Anakart sıcaklıklarını kontrol edin oyun oynarken HWiNFO ile.

Çözüm
Anakartınız B460M A-PRO mu? Eğer öyle ise MOSFET sıcaklıklarından dolayı anakart kendini frenliyor olabilir. Anakart sıcaklıklarını kontrol edin oyun oynarken HWiNFO ile.

15-20 dakikalık bir oyun süresinde değerler bular.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-12-09 141125.png
    Ekran görüntüsü 2022-12-09 141125.png
    81,4 KB · Görüntüleme: 37
15-20 dakikalık bir oyun süresinde değerler bular.
Mosfetleriniz 95 dereceye çıkıyor hocam. Ondan dolayı işlemcinin gücünü düşürüyor yanmamak adına. En kısa sürede işlemcinize uygun bir anakart almanızı tavsiye ederim. Mosfet soğutucusu olmayan anakarta i7 takmak biraz garip olmuş.

Mosfetleriniz 95 dereceye çıkıyor hocam. Ondan dolayı işlemcinin gücünü düşürüyor yanmamak adına. En kısa sürede işlemcinize uygun bir anakart almanızı tavsiye ederim. Mosfet soğutucusu olmayan anakarta i7 takmak biraz garip olmuş.
İ5 10400F den yükseltme yaptım. Artık bakacağız bir çaresine yardım için teşekkürler.

İ5 10400F den yükseltme yaptım. Artık bakacağız bir çaresine yardım için teşekkürler.
Düz PRO modelinde mosfet soğutucusu var diye biliyorum. Bir fotoğraf atabilir misiniz anakartın? Eğer etrafında egzoz fanı yoksa ondan dolayıda yapabilir.

Düz PRO modelinde mosfet soğutucusu var diye biliyorum. Bir fotoğraf atabilir misiniz anakartın? Eğer etrafında egzoz fanı yoksa ondan dolayıda yapabilir
Şu an soğutucu kapattığı için çekmiyorum ama bu videoda gözüküyor. Bir soğutucu yok gibi duruyor. Onun dışında kasa fanı olarak çok dolu bir kasa var. Üç adet ön tarafta hava girişi bir tane egzoz fanına ek olarak 3 adette kasanın üstüne egzoz fanı bulunuyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu an soğutucu kapattığı için çekmiyorum ama bu videoda gözüküyor. Bir soğutucu yok gibi duruyor. Onun dışında kasa fanı olarak çok dolu bir kasa var. Üç adet ön tarafta hava girişi bir tane egzoz fanına ek olarak 3 adette kasanın üstüne egzoz fanı bulunuyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
O kadar fan varken bu sıcaklıklarda çalışıyorsa mosfet soğutucusu olmayan modeldir hocam. Değiştirmekten başka çareniz yok işlemciyi tam performanslı kullanmak istiyorsanız.

O kadar fan varken bu sıcaklıklarda çalışıyorsa mosfet soğutucusu olmayan modeldir hocam. Değiştirmekten başka çareniz yok işlemciyi tam performanslı kullanmak istiyorsanız.
Acaba fotoğraflar da gözüken fanlardan üstte işlemciye yakın olan fanı hava çıkışı değil de hava girişi olarak çevirsem soğutmada faydası olur mu ? Bu sefer de hava akışı bozulur sanırım.

Dosya Ekleri

• IMG_20221209_145408.jpg
    IMG_20221209_145408.jpg
    66,7 KB · Görüntüleme: 18
Acaba fotoğraflar da gözüken fanlardan üstte işlemciye yakın olan fanı hava çıkışı değil de hava girişi olarak çevirsem soğutmada faydası olur mu ? Bu sefer de hava akışı bozulur sanırım.
Faydası olmaz hocam mosfetin üzerinde her hangi bir ısı dağıtıcı yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı