i7 10700 Sistem Mavi Ekran Hatası

JanVance

Femtopat
Selamlar,

Maalesef yeni topladığım sistemde mavi ekran hatası alıyorum, haftada 1 alırken bugün gün içerisinde 3 kere karşıma çıktı...

Şu ana kadar Keyshot, Rhino ve Illustator programlarında ayrı ayrı çalışırken mavi ekran meydana geldi.
Oyun oynarken henüz bir sıkıntı yaşamadım.

Aklıma gelen ilk konu bellekler oldu ve Windows bellek tanımlama ile bellek kontrolü gerçekleştirdim. Herhangi bir sorun yok.

Kullandığım sistem;
AsusPrime z490v
i7 10700
Zotac GTX 1070 Mini
Corsair 32GB Vengeance LED DDR4 3000Mhz Cl15 Dual Kit Ram
Kasa içerisinde 1 adet Samsung EVO SSD, 2 adet de WD HDD bulunuyor.

Bugünkü yaşadığım sıkıntıları listeleyen MiniDUMP linki...

Desteğiniz ve yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Norton'da sorun çıkarıyordu. ASUS yazılımları da fark etmemiştim yoksa onları da eklerdim. Ayrıca BIOS güncellemeleri donanım uyumluluklarını arttırır. Senin RAM uyumlular içerisinde değil fakat yakın bir sürede yeni bir BIOS sürümü ile uyumlu hale getirebilirler. Dediklerimizi yaparsan sıkıntın kalmaz emin olabilirsin.

Anlattıklarınızdan şöyle bir çıkarımda bulundum; Kullandığım Ram uyumlular listesinde olsaydı belki de kaldırmamı istediğiniz programlar sorun çıkarmayabilirdi? (Çünkü aynı ram'i 7700k lı sistemde aynı Norton'u, aynı Keyshot'ı(var olan sürüm), aynı win10 kurulumu ile uzun süre kullandım. Böyle bir sıkıntı olmadı)

Şu an için Nortonu kaldırmış oldum, Asus yazılımlarından sadece AI Suite 3 bırakmış oldum, keyshot yeni sürümünü henüz kurabilmiş değilim.

Ramler ise halen uyumsuzlar listesinde....

Şimdi sıra takipte. Bakalım mavi ekran şu an ki durumlarda tekrarlayacak mı? Sonra AI Site 3 ü de kaldırıp denerim...

Teşekkürler yorumlar için.

Norton, Unloaded Modules içerisindeydi. Bu sizin bilgisayarınızla alakalıydı. Tekrar kurabilirsiniz fakat bence şu mavi ekran vermezse kurun. 1-2 gün bekleyin eğer verirse yeni dosyayı paylaşırsınız vermezse de tekrar Norton'u kurarsınız.

Merhaba, mesajınızı okurken dikkatimi çekti, benim de arada sırada PC açılmaması, görüntü gelmemesi ve bu sorunları RAM'lerin slotlarını değiştirerek ve çıkar tak yaparak çözüyor olmam da RAM'lerimin desteğiyle alakalı olabilir mi acaba? Destek listesine nereden bakabilirim?
Konu açarak sorunuzu sorun. O şekilde başlatması RAM kaynaklı olması mümkün.
Norton ile ilgili soruyu size de sormak isterim. Raporda bu program ile ilgili sıkıntı mı var acaba? Aynı şekilde ASUS yazılımları ile ilgili?
Sıkıntı olmayan şeyi niye yazalım hiç düşündünüz mü? Keyfi yazılım sildirmek hoşumuza mı gidiyor?

Yuvarlak içerisindeki AI Suite 3 çok işime yarayan bir program, fan expert 4 ile fan kullanımlarını Windows üzerinden çok daha verimli gerçekleştirebildim BIOS'a göre. Ama diğerleri hiç işime yaramayacak şeyler direkt sildim.
Çözüm istemiyorsanız, konuyu uzatmak istiyorsanız kaldırmayın.

BIOS sürümünün sonuncusunu yükledikten sonra çok daha büyük sıkıntılar yaşadım, CPU çarpanının kendi kendine düşmesi gibi. Halbuki bir önceki sürümde böyle bir sıkıntı yoktu. Bir şekilde çözümünü buldum, detaylar burada. O nedenle bir daha BIOS Update yapabilir miyim bilmiyorum:)
Sağlıklı çalışmasını istemiyorsanız güncellemeyin tabii.

Programlar direkt NVIDIA kartı seçiyor diye biliyorum. Bunun kontrolünü nereden gerçekleştirebilirim?
Programları bilmeden ayarını da bilemeyiz. Kullanan kişi sizsiniz bunu siz bilmeniz lazım.

Bellek konusu kafama takıldı şimdi, listede görünmüyor evet:/ Halbuki XMP ile bile çalıştırabiliyorum ve bellek testlerinden olumsuz sonuç almıyorum. Bu benim de en başından beri "acaba mı?" Dediğim bir mevzu idi fakat testlerde sıkıntı olmayınca da bilemedim... Umarım sıkıntı bu değildir, yeniden masraf demek :/
BIOS'u kurcalamayın, default halde kullanın.

Sıkıntı olmayan şeyi niye yazalım hiç düşündünüz mü? Keyfi yazılım sildirmek hoşumuza mı gidiyor?

Çözüm istemiyorsanız, konuyu uzatmak istiyorsanız kaldırmayın.

Sağlıklı çalışmasını istemiyorsanız güncellemeyin tabii.

Programları bilmeden ayarını da bilemeyiz. Kullanan kişi sizsiniz bunu siz bilmeniz lazım.

BIOS'u kurcalamayın, default halde kullanın.

''Sıkıntı olmayan şeyi niye yazalım hiç düşündünüz mü? Keyfi yazılım sildirmek hoşumuza mı gidiyor?'' şeklinde atar yapmak yerine;

''Raporda bu programlarda hata görünüyor. Kaldırmak maalesef tek çözüm ya da kaldırıp yeniden kurmak. Ya da şu an bu progamlar sizin sistemle uyumsuz vb...'' Ya da Enes3078 arkadaş gibi ''programlar Unloaded Modules içerisindeydi.'' diyebilirdiniz.

---
''Çözüm istemiyorsanız, konuyu uzatmak istiyorsanız kaldırmayın.'' şeklinde atar yapmak yerine;

Bu programları kullanıyor olabilirsiniz ama belirttiğim gibi, raporda hata vermiş görünüyorlar. Sistemin stabilitesinden emin olmak için şimdilik silmeniz sonuca ulaşmanız için tek yol. Silmezseniz emin olamayız ve konu uzar...'' diyebilirdiniz.

---
''Sağlıklı çalışmasını istemiyorsanız güncellemeyin tabii. '' şeklinde atar yapmak yerine;

''Bios güncellemelerinde bu şekilde sıkıntılar olabiliyor ama merak etmeyin her zaman çözümü bulunur, bir şekilde bulmuşsunuz da zaten. Aksi durumda bu forumda cevabını bulursunuz merak etmeyin, biz destek oluruz. Sistemin sağlıklı çalışması için BIOS güncellemeyi şiddetle öneriyorum'' diyebilirdiniz.

---
''Programları bilmeden ayarını da bilemeyiz. Kullanan kişi sizsiniz bunu siz bilmeniz lazım.'' şeklinde atar yapmak yerine;

''Yorumunuzda Keyshot, Rhino ve Illustrator programlarından bahsetmişsiniz zaten. O programların ayarı için ...... şeklinde kontrolünü sağlayabilirsiniz.'' diyebilirdiniz.

---
Bios cevabıyla ilgili sıkıntı yok. Ama bir şey kurcaladığım yok. Sadece XMP yi aktif ettim o da ram'in stok ayarlarındaki 3000mhz yi aktif edebilmek için. Önceki sistemimde yaklaşık 3 yıl mavi ekran hatasına neden olmadılar. Ama şimdi buna da ''geçmişte olmadıysa şimdide olmayacak diye bişey yok, Asus anakart ramleri desteklemiyor dedik ya'' diye cevap gelirse şaşırmam:)

Cevap vermek zorunda olmadığınız bir konu için zaman ve emek ayırıp ilgileniyorsunuz, takdir edilesi bir davranış. Ama bu, dilediğiniz gibi karşı tarafa saldırabileceğiniz anlamına gelmiyor. Desteğinize rağmen laflarınız yutulacak cinsten değil. Bu şekilde gömerek destek olacaksanız, rica ediyorum siz cevap vermeyin.

Son düzenleme:
@JanVance siz de Murat hocamın damarına bastınız. Herkes boş şeyler yaptırabilir ben bile bazen yaptırdığımın farkına varmam fakat Murat hocam asla boş bir şey sildirmez. Katkıda Bulunan tagı almak basit değil emin olun. Bu minidump dosyasının nedenini sorgulama onun kırmızı çizgisidir de. 😉

@JanVance siz de Murat hocamın damarına bastınız. Herkes boş şeyler yaptırabilir ben bile bazen yaptırdığımın farkına varmam fakat Murat hocam asla boş bir şey sildirmez. Katkıda Bulunan tagı almak basit değil emin olun. Bu minidump dosyasının nedenini sorgulama onun kırmızı çizgisidir de. 😉

Ona şüphem yok, mesaj sayılarınıza bakınca onu geçtim; mesajı yazmam ile cevap dönüş hızlarınız ile zaten belli oluyor harcadığınız emek. Daha önce de belirttiğim gibi, üşenmeyip burada bilgilerinizi paylaşmanız takdir edilesi. Amacım sorgulamak değildi, desteğe ihtiyacı olan bir tasarımcının öğrenmek için sorduğu sorular şeklinde düşünebilirsiniz. İnsan bilmediği şeyi sorarken, o sorunun 'sorgulama' olarak anlaşılabileceğini de bilemiyor haliyle :) Neyse, takipteyim... Umarım BIOS güncellemesi ile kullandığım ramlerin desteği de kısa zamanda gelir.

Teşekkür ederiz. Ne zaman sorununuz olursa ya da sorununuz devam ederse tekrar konu açabilirsiniz veya devam ederse buraya yazabilirsiniz.

Selamlar, bütün gün sistem çalıştıktan sonra maalesef 2 kere mavi ekran verdi.
saat 17.30 da AISuite3 programını henüz kaldırmamıştım. Kaldırdıktan sonra saat 18.00 da yeniden hata verdi. iki dosyayı da önceki paylaştığım linke ekledim. Keyshot programının henüz yeni sürümünü temin edebilmiş değilim. İlk fırsatta edineceğim...

Yorumlarınızı bekliyorum, teşekkürler.

MiniDUMP

Geri
Yukarı