i7-10700 vs i7-10700K vs i7-10700F

cemil gedik

Decapat
i7-10700 ile i7-10700K arasında puan farkı neden oynuyor? Arasında ki tek fark GHz'i.
Sizce i7-10700 mü, i7-10700K mı, i7-10700F mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
10700k alacaktım alamadım fiyatı 500 600 lira yüksekti F işlemci de almak istemedim çünkü dahili GPU'su yoktu herhangi bir arızada sorunda PC'yi atıl olarak bekletmektense öyle kullanırım sorun ne olduğunu deneye deneye bulurum diye 10700 işlemci aldım. Gayet memnunum

10700k alacaktım alamadım fiyatı 500 600 lira yüksekti F işlemci de almak istemedim çünkü dahili GPU'su yoktu herhangi bir arızada sorunda PC'yi atıl olarak bekletmektense öyle kullanırım sorun ne olduğunu deneye deneye bulurum diye 10700 işlemci aldım. Gayet memnunum
Aynen öyle. Kısacası bütçeniz 10700K'ya yetiyorsa onu alın. Yetmiyorsa ve dahili GPU istemiyorsanız F ibareli olanı alın. İstiyorsanız düz 10700 alın.

Peki Ryzen 7 3700X vs i7 10700 yapsak hangisini onerirsiniz.
Yeni aldığım pcde aslında ilk başta hayalim 3700x di. 16 Thread olması 65w olması ve internette son zamanlarda gördüğüm Ryzen furyası nedeniyle gittim mini itx anakart siparişi verdim. İşlemciyi aldım falan ancak mavi ekran hataları ve sürekli çökmeler yüzünden pcyi hiç kullanamadan parçaları tek tek iade etmek zorunda kaldım. Ha bu süreç tabi o kadar kısa olmadı nerdeyse 15 gün bunlarla uğraştım yok ram yok anakart acaba ekran kartı mı derken burnumdan geldi. En nihayetinde delirip gittim İ7 10700 lü bir sistem aldım. Açıkçası şuan memnunum. Küçük bir sorun yaşamıştım ancak onu da çözdükten sonra sistem şuan kararlı vaziyette çalışıyor. Ha performans nasıl derseniz performans açıkçası müthiş daha öncesinde dandik laptop kullandığımdan sanırım sürekli beni şaşırtmayı başarıyor. 3700x ile kıyaslanacak olursa oyun açısından daha iyi performans verdiği söyleniyor genellikle. Ha bu işlemciyi alacaksanız bunun minik bir soba olduğunu unutmayın her ne kadar stabil (deneyimlerime göre) Amdden daha kararlı olsa da power limit wyarı kapatılıp Prime95 çalıştırıldığında 230w güç çekiyor. Tabi render ve güç isteyen programlarda değil sadece işkence testlerinde oluyor bu durum. Yoksa 155 160w üstünü pek görmedim. İyi bir soğutma almayı unutmayın derim. Scythe Fuma 2 kullanıyorum ben siz 360mm veya 240mm ao da kullanabilirsiniz. Ben bir bilgisayarın içine sıvı sokmanın pek taraftarı olmadığım için kullanmadım. Eğer iyi bir z490 alacak paranız yoksa ve uygun fiyatlı bir anakart arıyorsanız B460M Mortar anakartı kesinlikle şiddetle tavsiye ederim. Birçok z490dan da daha iyi olduğunu belirtmem gerek. Gerek Power limit ayarının kaldırılabilmesiyle gerek çok kalitel Vrmler ve soğutmayla parasını hak eden bir anakart kesinlikle. Yardımcı olabilmişsem ne mutlu iyi akşamlar dilerim.

Yeni aldığım PC'de aslında ilk başta hayalim 3700X di. 16 thread olması 65W olması ve internette son zamanlarda gördüğüm Ryzen furyası nedeniyle gittim mini ITX anakart siparişi verdim. İşlemciyi aldım falan ancak mavi ekran hataları ve sürekli çökmeler yüzünden PC'yi hiç kullanamadan parçaları tek tek iade etmek zorunda kaldım. Ha bu süreç tabii o kadar kısa olmadı neredeyse 15 gün bunlarla uğraştım yok RAM yok anakart acaba ekran kartı mı derken burnumdan geldi. En nihayetinde delirip gittim i7 10700'lü bir sistem aldım. Açıkçası şu an memnunum. Küçük bir sorun yaşamıştım ancak onu da çözdükten sonra sistem şu an kararlı vaziyette çalışıyor. Ha performans nasıl derseniz performans açıkçası müthiş daha öncesinde dandik laptop kullandığımdan sanırım sürekli beni şaşırtmayı başarıyor. 3700X ile kıyaslanacak olursa oyun açısından daha iyi performans verdiği söyleniyor genellikle. Ha bu işlemciyi alacaksanız bunun minik bir soba olduğunu unutmayın her ne kadar stabil (deneyimlerime göre) AMD'den daha kararlı olsa da Power limit wyarı kapatılıp Prime95 çalıştırıldığında 230W güç çekiyor. Tabi render ve güç isteyen programlarda değil sadece işkence testlerinde oluyor bu durum. Yoksa 155 160W üstünü pek görmedim. İyi bir soğutma almayı unutmayın derim. Scythe fuma 2 kullanıyorum ben siz 360mm veya 240mm ao da kullanabilirsiniz. Ben bir bilgisayarın içine sıvı sokmanın pek taraftarı olmadığım için kullanmadım. Eğer iyi bir Z490 alacak paranız yoksa ve uygun fiyatlı bir anakart arıyorsanız B460M Mortar anakartı kesinlikle şiddetle tavsiye ederim. Birçok Z490'dan da daha iyi olduğunu belirtmem gerek. Gerek Power limit ayarının kaldırılabilmesiyle gerek çok kalitel VRM'ler ve soğutmayla parasını hak eden bir anakart kesinlikle. Yardımcı olabilmişsem ne mutlu iyi akşamlar dilerim.

Benim ekran kartı icinde 2000 TL'ye yakın bir limitim var hangisini tavsiye edrsiniz bu fiyat bandında.

Hocam şu an piyasa gerçekten delirmiş vaziyette açıkçası 2000 tlye sıfır alacağınız karttan mutlu olacağınızı sanmıyorum. En azından ben olmazdım 2K tllik bir performans sunmuyorlar çünkü. Ha ille de ekran kartı almam gerekiyor derseniz temiz rx480 (gtx 970 gtx 980 de olur bulursanız) falan bulursanız 4GB kaçırmayın derim. Açıkçası pek seçenek ve düşünme fırsatı maalesef olmuyor böyle durumlarda. Ha derseniz ben beklerim ve tek amacım oyun oynamak şuan pc almak resmen akıllı adam işi değil ben render işlerim için aldım yoksa gider Xbox series s veya şu pc fiyatına series x alırdım. 3700 tl bandına müthiş fırsat bir düşünün derim.

Hocam şu an piyasa gerçekten delirmiş vaziyette açıkçası 2000 tlye sıfır alacağınız karttan mutlu olacağınızı sanmıyorum. En azından ben olmazdım 2K tllik bir performans sunmuyorlar çünkü. Ha ille de ekran kartı almam gerekiyor derseniz temiz rx480 (gtx 970 gtx 980 de olur bulursanız) falan bulursanız 4GB kaçırmayın derim. Açıkçası pek seçenek ve düşünme fırsatı maalesef olmuyor böyle durumlarda. Ha derseniz ben beklerim ve tek amacım oyun oynamak şuan pc almak resmen akıllı adam işi değil ben render işlerim için aldım yoksa gider Xbox series s veya şu pc fiyatına series x alırdım. 3700 tl bandına müthiş fırsat bir düşünün derim.
pardon ben ekran kartı demısım ozur dılerım anakart dıcektım

Geri
Yukarı