i7 10700K & GTX 1080 Ti sisteme 650W yeterli mi?

Erdem20

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhabalar. Birkaç gün önce sistemime GTX 1080 Ti ekran kartı dahil ettim. İlk defa bir oyun çalıştırmak istedim bugün ve oyun açılmadı. Baska oyunlar denedim hiçbiri açılmadı. Allahallah deyip temizinden bir format attım. Her şeyi en temiz kurulum haliyle tekrar kurdum yükledim. Birkaç oyunu indirim tekrar denemek amaçlı. Örnek vermek gerekirse CS:GO. Oyun hiç açılmıyor simsiyah ekran kalıyor. CoD Warzone, yükleme ekranında donup kalıyor PC. Kısaca özetlemek gerekirse oyun çalıştırdığımda açılmıyorlar ve PC donuyor reset atmam gerekiyor. Güç kaynağıdan şüphelendim ama güç kaynağını alalı 1 ay olmadı henüz. Ve GTX 1080 Ti'dan önce RTX 2070 Super ekran kartım vardı sorunsuz kullanıyordum. Sizce güç kaynağım sistemim için yeterli mi? Yoksa sorun nerede olabilir?

Sistem;

Intel i7 10700K.
MSI Z490 Tomahawk.
INNO3D iChıll GTX 1080 Ti X4 Ultra Herculez.
16 GB 3200 MHz.
WD Black SN750 500GB M.2
Samsung 750 EVO 250 GB SSD.
Shaarkon 650W Gold Zero 80+ Gold yarı modüler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam ekran kartını çıkarın ve işlemcinin dahili grafik birimi ile bir oyuna girmeyi deneyin.
Yaklaşık 3 ay ekran kartsız kullandım sistemi. Herhanigibir sorun olmadı. Ekran kartı takınca bu sorunlar başladı.
Ekran kartı servisten değişim olarak sıfır geldi. Ne gibi sorunu olabilir acaba ?
OCCT grafik testi bu şekilde. Teste iken kasma yapıyor bilgisayar. Ekrandaki süre falan takılı kalıyor.

Dosya Ekleri

• resim_2021-03-06_135903.png
    resim_2021-03-06_135903.png
    691,5 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:
Yaklaşık 3 ay ekran kartsız kullandım sistemi. Herhanigibir sorun olmadı. Ekran kartı takınca bu sorunlar başladı.
Ekran kartı servisten değişim olarak sıfır geldi. Ne gibi sorunu olabilir acaba ?
OCCT grafik testi bu şekilde. Teste iken kasma yapıyor bilgisayar. Ekrandaki süre falan takılı kalıyor.

Hocam eğer işlemci ile oyunlara girebiliyorsanız sorunun ekran kartında olduğunu düşünüyorum.
Biliyorsunuz ki oyunlara ya da uygulamalara aniden giriş yaparken donanımlarım kullanım oranları ani bir şekilde artıyor.
Belki de ekran kartı bu ani artışları kaldıramıyor olabilir.
Çünkü anladığım kadarıyla boşta kullanırken bir sorun yaşamıyorsunuz.
Testlere göre de takılmalar oluyorsa sorunun ekran kartı olduğu çok açık.

Hocam eğer işlemci ile oyunlara girebiliyorsanız sorunun ekran kartında olduğunu düşünüyorum.
Biliyorsunuz ki oyunlara ya da uygulamalara aniden giriş yaparken donanımlarım kullanım oranları ani bir şekilde artıyor.
Belki de ekran kartı bu ani artışları kaldıramıyor olabilir.
Çünkü anladığım kadarıyla boşta kullanırken bir sorun yaşamıyorsunuz.
Testlere göre de takılmalar oluyorsa sorunun ekran kartı olduğu çok açık.
Kartı iade edeceğim mecburen. Arkadaşımın sistemine taktık. Onda 750W PSU vardı. Sonuçlar aynıydı. Hangi oyun olursa olsun yükleme ekranlarında donup kalıyor bilgisayar. Bazen görüntü gidiyor no signal yazıyor.

Ekran kartında genel bir sorun olabilir. 10700k ve 1080 ti lı bir sisteme 650w teoride yeterli fakat uygulamaya gelince yetersiz. Bir çok etmen var.650w o PSU ile risk. PSU yu daha önce 3 sistemde kullandım. Sharkoon iyi kasalar vs üretiyor bir şey demiyorum fakat o PSU öyle bir sistem için risk. PSU elinize aldığınızda bunu çok daha iyi anlayabilirsiniz. Şahsi fikrim, minimum 750w. Saygılarımla.

Ekran kartında genel bir sorun olabilir. 10700k ve 1080 ti lı bir sisteme 650w teoride yeterli fakat uygulamaya gelince yetersiz. Bir çok etmen var.650w o PSU ile risk. PSU yu daha önce 3 sistemde kullandım. Sharkoon iyi kasalar vs üretiyor bir şey demiyorum fakat o PSU öyle bir sistem için risk. PSU elinize aldığınızda bunu çok daha iyi anlayabilirsiniz. Şahsi fikrim, minimum 750w. Saygılarımla.
Kartı iade ettim. Galiba belleklerinde problem varmış. Sharkoon konusunda size hak veriyorum. Normal'de bu tarz markaları pek tercih etmezdim ama aldandık işte. Keşke Corsair alsaydım diyorum. RTX 3060 ile kullanacağım. Muhtemelen PSU sorun yaratmaz.

Geri
Yukarı