i7 10700K Overclock Nasıl Yapılmalı?

Enes Tech

Centipat
Herkese selam arkadaşlar,
Bu konuyu sadece bilen değil aynı zamanda yapmış birinin görüşünü öğrenmek istiyorum.
Örnekten gidersek daha yardımı olur bana.

Intel i7 10700K işlemci anakart olarak da Z490 anakartımız olsun.
Bu işlemciye hız aşırtma (overclock) uygulamak istiyorum.
İşlemcinin ömrünü kısaltmayacak yani doğru şekilde sağlıklı bir şekilde en fazla ne kadar
Hız aşırtmalıyım?
Şu anda kullandığım 3.8 GHz.

İlginiz için şimdiden teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunlar zaten hız aşırtma için özel olarak çarpan kilidi açılmış işlemciler sizin bunları overclock yapma şartlarınızı belirleyecek en önemli şey ise soğutma sisteminiz ve bilgisayarın kasasındaki hava sirkülasyonu benim tavsiyem bu kadar güçlü bir bilgisayarın ekstra Turbo Boost yüküne sokmamanız ama illede arttıracağım derseniz 0.2 GHz kadar arttırabilirsiniz. Zaten bilgisayar ihtiyaç halinde saat hızını arttıracaktır.

Şu an o işlemciye OC (eğer rekabetçi bir oyunda düşük çözünürlük ve en düşük ayarda oynamıyorsanız) gerekli değil. Onun dışında 10700K'da default voltage 1.2 olması lazım. Voltajı ellemeyerek yavaş yavaş 3.9, 4.0 diye arttırabilirsin. Crash yediğinde ise 1.25 voltaj yapıp öyle yavaş yavaş arttırarak gitmen lazım. AIDA64 kullanabilirsin stabilite testi için. Videoda görüldüğü üzere ısı ve güç tüketimi artışı %15-20 fakat performans artışı %5'i geçmiyor bu yüzden mantıksız bir overclock.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Herkese selam arkadaşlar,
Bu konuyu sadece bilen değil aynı zamanda yapmış birinin görüşünü öğrenmek istiyorum.
Örnekten gidersek daha yardımı olur bana.

Intel i7 10700K işlemci anakart olarak da Z490 anakartımız olsun.
Bu işlemciye hız aşırtma (overclock) uygulamak istiyorum.
İşlemcinin ömrünü kısaltmayacak yani doğru şekilde sağlıklı bir şekilde en fazla ne kadar
Hız aşırtmalıyım?
Şu anda kullandığım 3.8 GHz.

İlginiz için şimdiden teşekkür ediyorum.
Orta düzey bir sıvı soğutucu ile 5GHz yapabilirsiniz. Üst düzey bir soğutma ile 5.2GHz bandına da çıkartılabilir.

Şu an o işlemciye OC (eğer rekabetçi bir oyunda düşük çözünürlük ve en düşük ayarda oynamıyorsanız) gerekli değil. Onun dışında 10700K'da default voltage 1.2 olması lazım. Voltajı ellemeyerek yavaş yavaş 3.9, 4.0 diye arttırabilirsin. Crash yediğinde ise 1.25 voltaj yapıp öyle yavaş yavaş arttırarak gitmen lazım. AIDA64 kullanabilirsin stabilite testi için. Videoda görüldüğü üzere ısı ve güç tüketimi artışı %15-20 fakat performans artışı %5'i geçmiyor bu yüzden mantıksız bir overclock.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Bu OC u hiç yapmayan biri dahi kendi başına yapabilir mi ? Saygılar.

Öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Video editörlüğü yapıyorum ve benim için hız aşırtma önemli soğutma olarakta sıvı soğutma kullanıyorum.
Bunlar zaten hız aşırtma için özel olarak çarpan kilidi açılmış işlemciler sizin bunları overclock yapma şartlarınızı belirleyecek en önemli şey ise soğutma sisteminiz ve bilgisayarın kasasındaki hava sirkülasyonu benim tavsiyem bu kadar güçlü bir bilgisayarın ekstra Turbo Boost yüküne sokmamanız ama illede arttıracağım derseniz 0.2 GHz kadar arttırabilirsiniz. Zaten bilgisayar ihtiyaç halinde saat hızını arttıracaktır.
YouTube'da bu işlemciye 5.3 Ghz kadar çıkartıyorlar. 4.9 bile benim çok çok işimi görür ama zararı olur mu emin olamıyorum.
YouTube'da bu işlemciye 5.3 Ghz kadar çıkartıyorlar. 4.9 bile benim çok çok işimi görür ama zararı olur mu emin olamıyorum.

Öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Video editörlüğü yapıyorum ve benim için hız aşırtma önemli soğutma olarakta sıvı soğutma kullanıyorum.

Doğru voltajı bulduğun sürece bir zararı olmaz. Intel için hangi voltajı vereceğin konusunda çok bilgim yok, son zamanlarda sadece Ryzen ile OC yaptım.

Bu OC u hiç yapmayan biri dahi kendi başına yapabilir mi ? Saygılar.
Evet ben daha önce overclock yapmadım. Sıvı soğutmam var ama emin olamıyorum. En fazla ne kadar yapabilriim işlemcim zarar görmeyecek şekilde ?

İşlemciye yapacağım overclock oyunlar için değil zaten. Sürekli olarak uzun videolar editliyorum. YouTube da istediğim gibi güzel bir kaynak bulamadım. 4.9 5.1 5.3 Ghz gördüm ama tam olarak nasıl yapıyorlar ve bunların zararı var mı bilmiyorum
Doğru voltajı bulduğun sürece bir zararı olmaz. Intel için hangi voltajı vereceğin konusunda çok bilgim yok, son zamanlarda sadece Ryzen ile OC yaptım.
Doğru voltajı nasıl bulacağım ?

Evet ben daha önce overclock yapmadım. Sıvı soğutmam var ama emin olamıyorum. En fazla ne kadar yapabilriim işlemcim zarar görmeyecek şekilde?

İşlemciye yapacağım overclock oyunlar için değil zaten. Sürekli olarak uzun videolar editliyorum. YouTube'da istediğim gibi güzel bir kaynak bulamadım. 4.9 5.1 5.3 GHz gördüm ama tam olarak nasıl yapıyorlar ve bunların zararı var mı bilmiyorum.

Doğru voltajı nasıl bulacağım?

Intel masaüstü işlemcilerde OC yapmayı bilmiyorum keşke yardmcı olabilsem bol şans.!

Geri
Yukarı