i7 10700K sistem için PSU önerisi

rigel2901

Hectopat
Arkadşalar merhabalar.

Yeni bir sistem topluyorum sistem bileşenleri muhtemelen şu şekilde olacak:

i7 10700K.
ASUS RTX2070 Dual Evo.
MSI Mag Z490 Tomahawk.
Crucial 2x8 3200MHz CL16.
Samsung 500gb 970 Evo NVMe M.2 SSD.
CM Masterbox MB511 kasa.

Güç kaynağı olarak aslında ben Corsair RM750 niyetiyle gittim fakat koskoca Ankara'da hiçbir yerde yok. Onun yerine şu üç 80Plus Gold sertifikalı PSU'dan birini önerir misiniz?
https://www.vatanbilgisayar.com/cooler-master-masterwatt-mwe-750w-80-plus-gold-120mm-fanli-guc-kaynagi.html
https://www.vatanbilgisayar.com/corsair-enthusiast-txm-850w-moduler-80-gold-12cm-fanli-psu.html
https://www.vatanbilgisayar.com/thermaltake-toughpower-80plus-gold-750w-full-moduler-guc-kaynagi.html

Ya da.

80 Plus Bronze olan bir model güvenilir olur mu şunun gibi.
https://www.vatanbilgisayar.com/cooler-master-mwe-80plus-750w-2xeps-aktif-pfc-120mm-fanli-guc-kaynagii.html

Sistemi Vatan Bilgisayar'dan toplamak durumundayım bu nedenle FSP gibi markalar mevcut olmadığından bu üç markaya yöneldim. Bir de 2 adet 8 pin konusu tam olarak nedir?

Şimdiden çok teşekkür ederim...

Attıklarınızın hepsi işinizi görür alabilirsiniz. CPU güç girişi için normalde bir tane (4+4) 8 pin bağlantısı olur. Üst seviye güç kaynaklarında 2 tane (4+4) pin bağlantı kablosu oluyor. Sizin anakartınız için 8+4 pin bağlantı gerekiyor. Oradaki +4 pin bağlantısını yapmak zorunda değilsiniz ama yaparsanız iyi olur. Alacağınız güç kaynakları da buna uygun. Bir tane 8 pin bağlantısını yaptıktan sonra diğer kabloyu da ikiye ayırıp 4 pin bağlantısını yapacaksınız.

490.png

Sistem büyük ihtimalle oyun için alınacak ama anakart ve işlemciye abanılıp ekran kartı çok düşürülmüş.

Render desek AMD zaten çok daha mantıklı. Intel uyumlu uygulama için ise yapacak bir şey yok.

selamlar
sistem hem oyun hemde 3d modelleme için alınacak. Fakat 3d konusunda önemli olan kısım final render süresinden ziyade blender viewport performansı. O konudaki araştırmalarıma göre ryzenle final render konusunda önde iken intel işlemciler viewport konusunda bir tık önde, o nedenle 10700K ya yönelmiştim fakat sizin fikriniz farklıysa bilmem iyi olur tabii değiştirebilirim işlemci seçimini :) işlemci konusunda hala 3800x ile 10700k arasında gidip geliyorum zaten.
Şu linkteki viewport performans testinde ilginç şekilde 3700x'in çok önde olmasıda kafamı karıştırmıyor değil :(

Attıklarınızın hepsi işinizi görür alabilirsiniz. CPU güç girişi için normalde bir tane (4+4) 8 pin bağlantısı olur. Üst seviye güç kaynaklarında 2 tane (4+4) pin bağlantı kablosu oluyor. Sizin anakartınız için 8+4 pin bağlantı gerekiyor. Oradaki +4 pin bağlantısını yapmak zorunda değilsiniz ama yaparsanız iyi olur. Alacağınız güç kaynakları da buna uygun. Bir tane 8 pin bağlantısını yaptıktan sonra diğer kabloyu da ikiye ayırıp 4 pin bağlantısını yapacaksınız.

Eki Görüntüle 610518

Hocam mesela coolermasterın sitesinde 1 tane 4+4 PIN yazıyor.
Bu durumda 8 pin olanı taktıktan sonra ikinci 4 pinlik kısım boşta kalmıyor mu? Yani anladığım kadarıyla PSU da iki tane 4 pin var ve ikisi de anakarttaki 8 lik kısma gidiyor, anakarttaki ikinci 4 pinlik kısım boşta kalıyor? benim korkum tek 8 pin ile kullanırsam darboğaz vs. yaşamak. Örneğin işlemciye oc yapmak istersem böyle br durumla karşılaşırmıyım. Anladığım kadarıyla gösterdiğim 3 PSU'da tek 8 pin destekliyor ?
yor ?
Program hakkında bilgim olmadığı için kesin bir şey diyemem. Dediğiniz fark büyük ihtimalle tekli çekirdekte Intel üstünlüğü ve çoklu çekirdekte AMD üstünlüğünden geliyor olabilir.

evet böyle bir durum söz konusu gibi. Birde pcıe 4 konusu var ileriye dönük olması açısından. MSI z490 pcıe4 desteği olsa bile 10700K desteklemiyor.Fakar ryzen 3000 serisi destekliyor. Eğer ileride pcıe 4 tabanlı bir ekran kartı almak istersem (nvidia 3000 gibi) darboğaz yaşama riski beni korkutuyor birazda.

Son düzenleme:
Bu modeli alabilirsiniz. İki tane CPU 8 pin bağlantı kablosu var.

Evet bu model 2 tane 8 pine sahip fakat gold sertifikalı ama tek 8 pin olan bir psu almaktansa bunu almak dahamı mantıklıdır?

Hem Gold hem de iki pinli bir güç kaynağını almak daha mantıklıdır ama Vatan'dan başka yerden almam dediğiniz için bulamıyorsunuz.

Geri
Yukarı