i7-10700K sistem sıcaklıktan dolayı kapanıyor

Daha fazla  
Merhabalar, son 1 haftadır oyunun ortasında bilgisayar reset atıyordu. Hiç aklıma sıcaklıktan dolayı olduğu gelmedi. En son reset atmalarında açılış ekranında CPU over temperature error diye hata vermeye başladı. ASUS anakart kullandığım için kendi programı olan AI Suite 3'ü yükleyip kontrol edeyim dedim.
CPU Package sıcaklığının 87, chipset 43, anakart 35 derece olduğunu gördüm. Anakartta sürekli kırmızı LED yanıyor. Sorunlu olan parça işlemci mi? Soğutucu mu? Termal macun değiştirsem sizce stabil hale gelir mi?

• Anakart: ASUS TUF Gaming Z490-Plus,
  • İşlemci: i7 10700K,
  • İşlemci soğutucusu: Thermaltake TH240 ARGB 240mm.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarı aralık ayında itopyadan aldım, kurulumu onlar yaptı. Sanırım itopya kurulumu yaparken macun sürüldü o da aralık ayı. Ben sadece kasayı açıp hdd taktım.

Son 1-2 haftadır ara sıra reset atıyordu ama son günlerde çok sık olmaya başladı.

Pek anlamıyorum ama düzgün temas ediyor gibi görünüyor. Soğutucunun kendi bir aparatı var bütün fanların kabloları oraya takılıp ordan tek bir çıkış alıp anakarta takılıyor.

Son 1 ayda değişik bir şey yapılmadı, stabil olarak oyun için kullanıldı. Müsait olunca fotoğraflarını çekip buraya ekleyeceğim.

Tavsiyeniz üzerine bu macunu sipariş ettim, bugün eskisini temizleyip yenisini sürdüm. Sürerken soğutucunun işlemciye yerleştirilen plakanın sağ altının düzgün takılmadığını farkettim. Ondan dolayı olabilir mi acaba? Şu an bir problem görünmüyor. Bir kaç gün kullandıktan sonra tekrardan güncelleme geçerim.
Plakanın termal macuna tam temas etmesi gerekiyor. Eğer boşluk kalıyorsa ısınma sorunu devam edecektir.

Plakanın termal macuna tam temas etmesi gerekiyor. Eğer boşluk kalıyorsa ısınma sorunu devam edecektir.
Sistem montajını itopya da yaptılar, montajı yapan arkadaş tam yerleştirememiş. Tabi 8 ay geçtiği için bunu kanıtlayamam diye düşünüyorum. Şu an plaka tam temas ediyor. Sıcaklık değerlerini bir kaç gün takip edeceğim. Hayret ettiğim şey 8 ay gibi süre sistem bu şekilde nasıl çalışmış 😂

Yeni konular

Geri
Yukarı