Çözüldü i7-10700K sistemde CLOCK_WATCHDOG_TIMEOUT mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

WhySup

Centipat
Daha fazla  
RAM
Corsair 3000MHz / 2x16GB / DDR4-2132 (1066MHz) / XMP2.0
SSD veya HDD modeli
Samsung SSD 980 PRO 2TB
Ekran kartı
MSI RTX 3090
Anakart
Asus ROG MAXIMUS XIII HERO
İşlemci
Intel Core i9-11900K
Merhaba, yeni aldığım ekipmanlarımı bu hata yüzünden 1 aydır içimesine sine kullanamaz oldum. 3 farklı bilgisayar tamir dükkanına gittim ve maalesef sorun hiçbir zaman çözülmedi ve tekrar etti. Ben de son çaremi "bir gün bu siteye üye olacağım" dediğim siteye üye olup ilk konumda yardım dilenmek ile kullanıyorum.

Bilgisayarımı ilk topladığımda klasik sürekli oynadığım Valorant oyununa girdim ve önceki sistemimden çok da fark (FPS artışı gibi) görmeden oynamaya devam ettim. Bu oyunda herhangi bir çökme falan yaşamadım. Daha sonra Mount and Blade: Bannerlord oyununu açtım ve daha intro kısmında bilgisayar dondu, sonra mavi ekran (CLOCK_WATCHDOG_TIMEOUT) hatasını verip, yüzdelik sayaç dolduktan sonra da yeniden başlatıldı. Sonra ben de şaşırdım tabii, yeniden açtım, yine introda aynı hata. Bu oyunlara bir bilgisayarcıya göstermeden, düzeldiğine inanmadan daha girmeye tövbe etmiştim. Bir gün Chrome'u açtığımda da artık yine bu donma, mavi ekran hatası ve yeniden başlatma olunca bilgisayarcılara danışmaya başladım. En son gittiğim bilgisayar tamircisi işte ayar yaptığını falan söyledi, bu ziyaretimden sonra bir süre hata yaşamadım fakat yaklaşık yarım saat önce Adobe After Effects uygulamasını ve Adobe Premiere Pro uygulamasını açarken de bu donma, mavi ekran ve yeniden başlatma sorunu oldu. Eski sistem, yeni sistem bilgilerimi ve minidump dosyalarımı aşağıya bırakıyorum, yardımlarınızı bekliyorum.

Eski Sistem:
Intel Core i7-10700K
MSI GTX 1080
Asus TUF Gaming B460
Corsair 3000MHz / 2x16 GB / DDR4-2132 (1066MHz) / XMP2.0 / (cas# latency / 1037MHz 14.0 / 1066MHz 15.0 / 1066MHz 16.0 / 1499MHz 15.0)

Yeni sistem:
Intel Core i9-11900K
MSI RTX 3090.
ASUS ROG Maximus XIII Hero.
Corsair 3000MHz / 2x16 GB / DDR4-2132 (1066MHz) / XMP2.0 / (cas# latency / 1037MHz 14.0 / 1066MHz 15.0 / 1066MHz 16.0 / 1499MHz 15.0)
Samsung SSD 980 Pro 2TB.

Not:
Başlığı kendi otomatik değiştirdi, sistem i9-11900K'lı olan "Yeni Sistem" başlığı altındakiler.

Son düzenleme:
Çözüm
BIOS sürümünüzü güncelleyin, 1202 sürümüne güncelleyceksiniz.
Wİ-Fİ sürücünü güncelleyin.
Ekran kartı sürücünüzün güncelliğini kontrol edin ve güncel değil ise güncelleyiniz.

Chipset sürücünü güncelleyin.

BIOS ayarlarınızı default yapabilir misiniz?

CMD'yi yönetici olarak çalıştırın ve sfc /scannow komutu girin. %100 olana kadar bekleyin.

Dediklerimi uyguladıktan sonra tekrar mavi ekran alırsanız konu altında belirtiniz. Eğer sorununuz çözüldüğü taktirde de belirtmeyi unutmayın.
Ekran kartı sürücünüzün güncelliğini kontrol edin ve güncel değil ise güncelleyiniz.

CMD'yi yönetici olarak çalıştırın ve sfc /scannow komutu girin. %100 olana kadar bekleyin.

Dediklerimi uyguladıktan sonra tekrar mavi ekran alırsanız konu altında belirtiniz. Eğer sorununuz çözüldüğü taktirde de belirtmeyi unutmayın.

Son düzenleme:
Çözüm

Merhaba;

BIOS sürümümü zaten güncelledim ve sonrasında da aynı hatayı aldım.
Wi-Fi sürücümü zaten güncelledim ve sonrasında da aynı hatayı aldım.
Ekran Kartı sürücümü zaten güncelledim ve sonrasında da aynı hatayı aldım.
Chipset sürücümü zaten güncelledim ve sonrasında da aynı hatayı aldım.
BIOS ayarları default ve sonrasında da aynı hatayı aldım.
CMD'de sfc /scannow komutunu zaten çalıştırdım, %100 oldu ve sonrasında da aynı hatayı aldım.

Yani verdiğiniz tavsiyeleri çoktan yaptım ve yine de aldım.

Fakat dün yine burada gördüğüm bir tavsiye olan "DDU ile Sürücü Kaldırma" rehberini uygulayıp, sürücüyü tekrardan kurdum. Ümidim az ama bakalım zamanla göreceğim.

Başka tavsiyeniz var mı?

BIOS sürümümü zaten güncelledim ve sonrasında da aynı hatayı aldım.
Minidump dosyasında nedense BIOS sürümün eski gözüküyordu ve senden BIOS sürümünü güncellemeni istedim.

Wi-Fi sürücümü zaten güncelledim ve sonrasında da aynı hatayı aldım.
Minidump dosyasında Wİ-Fİ sürücüsü ile alakalı ".sys" hataları gördüm ve o yüzden sürücünü güncelle dedim.

Açıkçası minidump dosyasından ne anlayabildiysem onu size yazdım. Ben elimden geldiğince yardım etmeye çalışacağım.

Denediğiniz yolları söyler misiniz?
Başka tavsiyeniz var mı?
Tekrar mavi ekran alırsanız minidump dosyasını paylaşmanız olacaktır.

Minidump dosyasında nedense BIOS sürümün eski gözüküyordu ve senden BIOS sürümünü güncellemeni istedim.

Minidump dosyasında Wİ-Fİ sürücüsü ile alakalı ".sys" hataları gördüm ve o yüzden sürücünü güncelle dedim.

Açıkçası minidump dosyasından ne anlayabildiysem onu size yazdım. Ben elimden geldiğince yardım etmeye çalışacağım.

Denediğiniz yolları söyler misiniz?

Tekrar mavi ekran alırsanız minidump dosyasını paylaşmanız olacaktır.
BIOS güncellemesi gelmiş, güncelliyorum, teşekkür ederim.
İnternetteki çoğu çözümü denedim, dediğim gibi son çökmeden sonra yeni olarak dün "DDU ile Sürücü Kaldırma" rehberini uygulayıp, sürücüyü tekrardan kurdum, şimdi BIOS güncelleyeceğim.
Tekrar mavi ekran alırsam paylaşacağım, teşekkür ederim yardımlarınız için.

Yeni konular

Geri
Yukarı