Çözüldü i7-10700K undervolt ayarı nasıl olmalı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Strider0628

Hectopat
Makaleler
16
Daha fazla  
Merhaba, sorum başlıktaki gibi. En düşük ama en stabil ayarı bulmak istiyorum. Bu sayede hem işlemcinin ömrünü hem de ufakta olsa sıcaklıkları indirgemek istiyorum. Sıcaklıktan yana bir problemim yok. Dediğim gibi sadece işlemciye giden voltajı en düşük ama en stabil ayarda tutmak istiyorum.

Sistemim:
  • i7-10700K
  • Gigabyte Z590 Aorus Elite AX.
  • Sıvı soğutucum: CM ML V2 240mm.
Sizlerin de herhangi bir görüşü varsa belirtirseniz sevinirim hocalarım. @Rivadex @raknhocam @erengore

Son düzenleme:
Çözüm
Tamamdır iyi güzel haber geldi.

Hocam şimdi şöyle bir şey var. Anakart BİOS falan hepsi bir yana, senin işlemci Undervolt'u pek sevmiyor. Özelikle etkili olduğu değerlerde. Biz de bu yüzden biraz çizgiyi düşüreceğiz. Hata yani Error alman direkt buna işaret. Şimdi değerleri şöyle yap. Bunda problem yaşamaman gerekiyor gibi ama yine de belli olmaz.

CPU Cache'i -60
CPU Core'u -80

Sadece bunları şimdilik Undervolt et. Yaptıktan hemen sonra testini yap. Eğer bu değerler ile hata almazsan müthiş sayılacak.
Hocam -110 dediğimde -110.6 gibi olacak şekilde ayarlayın. Yani küsüratı umursamadan.

Bu arada daha da iner gibi dediğiniz gibi.

İntel GPU ve İGPU Unslice'ı undervolt etmeyi unutmuşsunuz. -100 verebilirsiniz.

Ölmedim. Dediğim gibi internet koşullarım çok değişken. Tatildeyim de. 😃
Dediğinizin hepsini yaptım hocam. Voltaj 0.5649 olarak gördüm. 2.8-3.2 GHZ'de arasında takılıyor.

Dediğinizin hepsini yaptım hocam. Voltaj 0.5649 olarak gördüm. 2.8-3.2 GHZ'de arasında takılıyor.
Evet. Sisteminizde işlemci agresifliği. 84 olarak ayarlanmış. İyi bir ayar. Bu yüzden öyle.

Şimdi FIVR sekmesinde sağ en alt köşede 3 seçenekli kutudan en alttakini seçin. Ardından şimdi atacağım videoyu uygulayın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet. Sisteminizde işlemci agresifliği. 84 olarak ayarlanmış. İyi bir ayar. Bu yüzden öyle.

Şimdi FIVR sekmesinde sağ en alt köşede 3 seçenekli kutudan en alttakini seçin. Ardından şimdi atacağım videoyu uygulayın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Screenshot_3.png

Hocam dediğiniz ayarı yaptım. kaydettim lakin Bilgisayarım windows 11 olduğu için herhalde hata veriyor Windows 10'u seçince. Windows 11 seçeneği ise yok. Yani kaydedip yeniden başlatamıyorum. Ne yapmamı önerirsiniz.

Eki Görüntüle 1117324

Hocam dediğiniz ayarı yaptım. kaydettim lakin Bilgisayarım windows 11 olduğu için herhalde hata veriyor Windows 10'u seçince. Windows 11 seçeneği ise yok. Yani kaydedip yeniden başlatamıyorum.
Hayret edilesi durum. 😃

Hocam tamamdır. O videoda gördüğünü yapma. Çünkü işe yaramayacak. Hatta o görevi silin. Sanki hiç yapılmamış gibi.

Artık sistemi başlatırken elinizle ThrottleStop'u açarsınız. Sistemi başlatırken ThrottleStop'a bir tıklama yapmak zor olmasa gerek.

Bu arada 5 GHz modunu açtınız mı?

Hayret edilesi durum. 😃

Hocam tamamdır. O videoda gördüğünü yapma. Çünkü işe yaramayacak. Hatta o görevi silin. Sanki hiç yapılmamış gibi.

Artık sistemi başlatırken elinizle ThrottleStop'u açarsınız. Sistemi başlatırken ThrottleStop'a bir tıklama yapmak zor olmasa gerek.

Bu arada 5 GHz modunu açtınız mı?

Hocam eğer sadece başlattıktan sonra açacaksam bir problem olmaz benim için. Evet BIOS'dan Advanced mod seçtim. Tek çekirdekte 5.0 GHz de çalışabilir artık. Keşke Bütün çekirdekleri de 5.0 GHz'ye sabitleyebilseydim. :)

Hocam eğer sadece başlattıktan sonra açacaksam bir problem olmaz benim için. Evet BIOS'dan Advanced mod seçtim. Tek çekirdekte 5.0 GHz de çalışabilir artık. Keşke Bütün çekirdekleri de 5.0 GHz'ye sabitleyebilseydim. :)
Nasıl isterseniz. Yapabilirsiniz. İstediğinizi yapın. Ama tavsiyem şu an işlemciyi en yüksek performansa ayarlayın. Çünkü yarın bir gün Undervolt hata verebilir. Bu arada tüm performansı en yükseğe çıkardıktan sonra Prime95' Stres testi yapın. Testi başlatmadan önce Limits sekmesinde Clear'a basın. Test başlayınca yine kırmızı yazılar görmezsek artık hayretler içinde kalacağım.

Undervolt'u en yüksek performansa göre ayarlamak çok büyük önem taşıyor hocam.

Nasıl isterseniz. Yapabilirsiniz. İstediğinizi yapın. Ama tavsiyem şu an işlemciyi en yüksek performansa ayarlayın. Çünkü yarın bir gün Undervolt hata verebilir. Bu arada tüm performansı en yükseğe çıkardıktan sonra Prime95' Stres testi yapın. Testi başlatmadan önce Limits sekmesinde Clear'a basın. Test başlayınca yine kırmızı yazılar görmezsek artık hayretler içinde kalacağım.

Undervolt'u en yüksek performansa göre ayarlamak çok büyük önem taşıyor hocam.

Hocam inanmayacaksınız ama. Bir TS Bench yapayım dedim ve sistem kitlenip mavi ekran verdi. Hata kodunda Glock yazıyordu gerisini kaçırdım. Muhtemelen işlemci ile ilgiliydi. Sürekli güç planı yüksek performans da olsa bir problem olmaz mı hocam. Çünkü bildiğim kadarı ile sürekli fazla güç çekecek boştayken bile.

Hocam inanmayacaksınız ama. Bir TS Bench yapayım dedim ve sistem kitlenip mavi ekran verdi. Hata kodunda Glock yazıyordu gerisini kaçırdım. Muhtemelen işlemci ile ilgiliydi. Sürekli güç planı yüksek performans da olsa bir problem olmaz mı hocam. Çünkü bildiğim kadarı ile sürekli fazla güç çekecek boştayken bile.
Herşeyi maksimum performansa alınca mı oldu? (Anakartta birşeyler açacağım demiştiniz ya)

Yeni konular

Geri
Yukarı