Çözüldü i7-10700K undervolt ayarı nasıl olmalı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Strider0628

Hectopat
Makaleler
16
Daha fazla  
Merhaba, sorum başlıktaki gibi. En düşük ama en stabil ayarı bulmak istiyorum. Bu sayede hem işlemcinin ömrünü hem de ufakta olsa sıcaklıkları indirgemek istiyorum. Sıcaklıktan yana bir problemim yok. Dediğim gibi sadece işlemciye giden voltajı en düşük ama en stabil ayarda tutmak istiyorum.

Sistemim:
  • i7-10700K
  • Gigabyte Z590 Aorus Elite AX.
  • Sıvı soğutucum: CM ML V2 240mm.
Sizlerin de herhangi bir görüşü varsa belirtirseniz sevinirim hocalarım. @Rivadex @raknhocam @erengore

Son düzenleme:
Çözüm
Tamamdır iyi güzel haber geldi.

Hocam şimdi şöyle bir şey var. Anakart BİOS falan hepsi bir yana, senin işlemci Undervolt'u pek sevmiyor. Özelikle etkili olduğu değerlerde. Biz de bu yüzden biraz çizgiyi düşüreceğiz. Hata yani Error alman direkt buna işaret. Şimdi değerleri şöyle yap. Bunda problem yaşamaman gerekiyor gibi ama yine de belli olmaz.

CPU Cache'i -60
CPU Core'u -80

Sadece bunları şimdilik Undervolt et. Yaptıktan hemen sonra testini yap. Eğer bu değerler ile hata almazsan müthiş sayılacak.
Beklemedeyim. Biraz zor geçecek gibi. Şimdi işin zor kısımları başladı. Hadi bakalım.
Hocam yüksek performansa aldıktan sonra tekrar TS Bench yaptım 80 error hatası aldım ki test sonuna doğru mavi ekran yedim. Mavi ekran hata kodu ise System.service exception. Her halde Windows 11 den dolayıda olabilir emin değilim. Ama pes etmeyeceğim. :)

Hocam yüksek performansa aldıktan sonra tekrar TS Bench yaptım 80 error hatası aldım ki test sonuna doğru mavi ekran yedim. Mavi ekran hata kodu ise System.service exception. Her halde Windows 11 den dolayıda olabilir emin değilim. Ama pes etmeyeceğim. :)
Hocam Undervolt'u kaldırıp tekrar dener misiniz? Tüm birimlerin Undervolt'unu kaldırın.

UV'yi kaldırıp tekrar Advanced mod ve Yüksek performans ayarı açıkken TS bench deniyorum o zaman.
Aynen. Şartlar aynı, sadece UV'yi kaldırın. Sorun düzelir ise sizin işlemciyi fazla undervolt edemeyiz. Ufak dokunuşlar yapabiliriz ancak.

Aynen. Şartlar aynı, sadece UV'yi kaldırın. Sorun düzelir ise sizin işlemciyi fazla undervolt edemeyiz. Ufak dokunuşlar yapabiliriz ancak.
Sıkıntı olmadı bu sefer. 4.8 GHZ gösterdiğine bakmayın oyunda 5.0 GHZ gösteriyor Advanced açık iken.

Screenshot_5.png

Hocam şimdi şöyle bir şey var. Anakart BİOS falan hepsi bir yana, senin işlemci Undervolt'u pek sevmiyor. Özelikle etkili olduğu değerlerde. Biz de bu yüzden biraz çizgiyi düşüreceğiz. Hata yani Error alman direkt buna işaret. Şimdi değerleri şöyle yap. Bunda problem yaşamaman gerekiyor gibi ama yine de belli olmaz.

CPU Cache'i -60
CPU Core'u -80

Sadece bunları şimdilik Undervolt et. Yaptıktan hemen sonra testini yap. Eğer bu değerler ile hata almazsan müthiş sayılacak.

Çözüm

CPU Cache'i -60
CPU Core'u -80

Igpu'yu ne yapayım hocam.

Geri
Yukarı