Çözüldü i7-10700K undervolt ayarı nasıl olmalı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Strider0628

Hectopat
Makaleler
16
Daha fazla  
Merhaba, sorum başlıktaki gibi. En düşük ama en stabil ayarı bulmak istiyorum. Bu sayede hem işlemcinin ömrünü hem de ufakta olsa sıcaklıkları indirgemek istiyorum. Sıcaklıktan yana bir problemim yok. Dediğim gibi sadece işlemciye giden voltajı en düşük ama en stabil ayarda tutmak istiyorum.

Sistemim:
  • i7-10700K
  • Gigabyte Z590 Aorus Elite AX.
  • Sıvı soğutucum: CM ML V2 240mm.
Sizlerin de herhangi bir görüşü varsa belirtirseniz sevinirim hocalarım. @Rivadex @raknhocam @erengore

Son düzenleme:
Çözüm
Tamamdır iyi güzel haber geldi.

Hocam şimdi şöyle bir şey var. Anakart BİOS falan hepsi bir yana, senin işlemci Undervolt'u pek sevmiyor. Özelikle etkili olduğu değerlerde. Biz de bu yüzden biraz çizgiyi düşüreceğiz. Hata yani Error alman direkt buna işaret. Şimdi değerleri şöyle yap. Bunda problem yaşamaman gerekiyor gibi ama yine de belli olmaz.

CPU Cache'i -60
CPU Core'u -80

Sadece bunları şimdilik Undervolt et. Yaptıktan hemen sonra testini yap. Eğer bu değerler ile hata almazsan müthiş sayılacak.
Size de iyi geceler hocam.
Unutuyordum. FIVR sekmesinde ekranın sağ en alt köşede 3 seçenekli kutudan en alttakini seçili olduğuna emin olun hocam.

ThrottleStop'u zaten kendiniz başlatacağınızı söylemiştiniz.

Hocam Ana ekrandaki ayarları kaydetmemiş olabiliriz. O 2 tiki kaldırdıktan sonra Turn On butonuna tıklayın. Ardından Save kutusuna tıklayın.

Tamamdır iyi güzel haber geldi.

Hocam şimdi şöyle bir şey var. Anakart BİOS falan hepsi bir yana, senin işlemci Undervolt'u pek sevmiyor. Özelikle etkili olduğu değerlerde. Biz de bu yüzden biraz çizgiyi düşüreceğiz. Hata yani Error alman direkt buna işaret. Şimdi değerleri şöyle yap. Bunda problem yaşamaman gerekiyor gibi ama yine de belli olmaz.

CPU Cache'i -60
CPU Core'u -80

Sadece bunları şimdilik Undervolt et. Yaptıktan hemen sonra testini yap. Eğer bu değerler ile hata almazsan müthiş sayılacak.
Eski bir konu fakat MSI Z490 Gaming Plus + i7 10700KF ile aynı yolları denemem yanlış olur mu? Yoksa yeni bir konu mu açayım?

Eski bir konu fakat MSI Z490 Gaming Plus + i7 10700KF ile aynı yolları denemem yanlış olur mu? Yoksa yeni bir konu mu açayım?
Yeni konu açmanız çok çok daha iyi olur, ama hemen hemen aynı işlemciler. Bir sıkıntı çıkacağını sanmıyorum, gerçi çıkarsa da silikon farkı ve güç besleme farkından çıkabilir. Deneyin ayarları, eğer olmaz ise defaulta geri alırsınız. Eğer yeni konu açacaksanız @erengore hocama bir sorun, UV konusunda forumdaki en tecrübeli kişilerden birisi o.

Yeni konu açmanız çok çok daha iyi olur, ama hemen hemen aynı işlemciler. Bir sıkıntı çıkacağını sanmıyorum, gerçi çıkarsa da silikon farkı ve güç besleme farkından çıkabilir. Deneyin ayarları, eğer olmaz ise defaulta geri alırsınız. Eğer yeni konu açacaksanız @erengore hocama bir sorun, UV konusunda forumdaki en tecrübeli kişilerden birisi o.
Konuyu açmadan BIOS'tan 4.8 GHz olarak O.C.'li kullanıyorum bunu kaldırıp mı başlanmalı undervolta?

Geri
Yukarı