i7-10750H laptopun undervolt ve sıvı metal macun test sonuçları

Makaleler
9
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Laptop özellikleri:
  • i7 10750H (-125mV iGPU, -80mV diğer)
  • RTX 2060 (115W BIOS flash, +190MHz çekirdek hızı)
  • 32GB 2933MHz Samsung RAM
Öncelikle belirtmeliyim ki işlemci tüm testler boyunca maksimum 78 derece, ekran kartı ise maksimum 75 dereceye çıktı. Ekran kartı en sıcak noktası 86 derece olarak ölçülmüş.

i7 10750H, Cinebench R23 çoklu çekirdek testinde 7130 puan alırken 3DMark CPU Profile testinde çoklu çekirdekte 4021, tek çekirdekte (1 thread) 640 puan almayı başardı. CPU Profile testinde işlemci en fazla 66 derece sıcaklığa ulaşırken Cinebench'de 76 dereceyi gördü. Devamında yine 3DMark'ın Time Spy testinde en fazla 71 derece sıcaklığa çıkarak 6113 puan, Fire Strike testinin Fizik bölümünde ise yine 71 derece sıcaklığa ulaşıp 15 537 puan aldı. CPU-Z benchmark testinde maksimum değer olan 78 dereceye ulaşan işlemci bey çoklu çekirdekte 3805, tek çekirdekte ise 512 puan aldı.

RTX 2060, 3DMark Time Spy testinde maksimum 75 derece sıcaklığa ulaşıp 6897 puan alırken Fire Strike testinde en fazla 71 derece sıcaklıkla 18586 puan alabildi.

Sonuç olarak 80 dereceyi bile görmeden testleri tamamlamayı başaran i7'yi alkışlıyor, firmaların undervolt olmasa da en azından sıvı metal kullanmaları gerektiğini düşünüyorum. Diğer türlü biliyorsunuz ki bu işlemci 90 derecelerde cirit atıyor.

Öncelikle çok güzel değerler elinize sağlık güzel bir işlem uygulamışsınız.

Ben de aynı donanımlara sahibim.

Benim değerlerim -125mV (Bu değerde 0 hata. Gayet stabil. Hatta daha fazlasını da kaldırı ama stabilizasyon bozuluyor bildiğiniz gibi. Tavsiyem -125mV'ye kadar düşürmeniz.)

Ekran kartım 80W. Her ne kadar bilgisayarımın turbo fanı güçlü olsa da, turbo fanda nadiren kullandığım için 115W vBIOS flashlamadım. Soğutucum pek iyi olmadığı için otomatik fanda hotspot çabucak 102 dereceye ulaşıp thermal throttle oluyor. Lanet olsun ki ne otomatik modda fan/sıcaklık ayarı yapabiliyorum ne de Power Limit ayarı yapabiliyorum. Öyle imkanlarım da olsa daha güzel ayarlar yapabilirdim. Ayrıca benchmark testi ve oyun testlerim sonucu, yarattığı ısı ve sunduğu performansı değerlendirdiğimde 115W versiyonunu mantıklı bulmadım.

Thermal macun olarak Noctua NT-H1 kullanıyorum. Türkiye'de bulamadığım için yurtdışından söyledim. Görece iyi bir macun olmasına rağmen sıvı metal işleminin ne kadar fark yarattığını görebiliriz şimdi. Yalnızca TimeSpy testi yaptığım için bu bilgiler üzerinden gidicez.

Test 1 (CPU 4.1 GHz, GPU 80W +195)
GPU 6242 puan
CPU 6120 puan
Ortalama GPU sıcaklığı 62 derece. Ortalama CPU sıcaklığı 57 derece. CPU test kısmında CPU ortalama 76 max 82 derece.

Test 2 (CPU 4.1 GHz, GPU 115W +150)
GPU 6575 puan
CPU 6102 puan
Ortalama GPU sıcaklığı 72 derece. Ortalama CPU sıcaklığı 66 derece. CPU test kısmında ortalama 82 max 90 derece.

CPU vBIOS flash işleminden sonra biraz daha garip davranmış. Test 1 yani default değerlerde CPU frekans çizgisi dümdüzken Test 2 yani flashlı versiyonda 3-4 tane drop görünüyor. Ayrıca CPU test kısmında açıkça ısınma farkı mevcut. Yaptığım testlerin hepsi laptop soğutucu üstünde gerçekleşti. Oda sıcaklığı bilgim yok ama sanırım flash mevzuları sırasında odayı biraz ısıtmış olabilirim :D Belki de fark o yüzdendir ama o kadar fark yaratacağını sanmıyorum.

Durum böyle. Daha önce laptop kullanmadığım için bu laptop biraz çaylaklığıma geldi. Yoksa soğutma performansı iyi bir laptopta şahane şeyler yapılabilir. Yani bir MSI Leopard ile bir tutulamaz yani. Ama bir daha da "gaming laptop" alır mıyım işte orasından emin değilim...

Yeni konular

Geri
Yukarı