i7 10750H ve GTX 1650 vs i5 10300H ve GTX 1650 Ti

Makaleler
1
Yer
Denizli
Daha fazla  
Meslek
-
Monster'ın sitesindeki 9. nesil işlemcilerin kaldırılmasıyla 10. nesil işlemcilere bakmaya başladım. Ancak Monster'ın koymuş olduğu birçok model kafamı karıştırdı. Intel Core i7 10750H'ın GTX 1650 (2020 refresh) sürümü ile Core i5 10300H GTX 1650 Ti modellerine bakıyorum. Burada sorum şu: İşlemciye mi ağırlık vereyim, ekran kartına mı? Ekran kartına ağırlık vermem durumunda performans farkı ne olur, işlemciye vermem durumunda ne olur?

Testler her zaman doğru olmayabilir ama ben işlemciden dolayı çok bir performans farkı doğacağını düşünmüyorum. Ekran kartına ağırlık vermek daha önemli özellikle dizüstü bilgisayarlarda fikrimce.

Son düzenleyen: Moderatör:
Monster'ın sitesindeki 9. nesil işlemcilerin kaldırılmasıyla 10. nesil işlemcilere bakmaya başladım. Ancak Monster'ın koymuş olduğu birçok model kafamı karıştırdı. Intel Core i7 10750H'ın GTX 1650 (2020 refresh) sürümü ile Core i5 10300H GTX 1650 Ti modellerine bakıyorum. Burada sorum şu: İşlemciye mi ağırlık vereyim, ekran kartına mı? Ekran kartına ağırlık vermem durumunda performans farkı ne olur, işlemciye vermem durumunda ne olur?
Amacın oyun oynamaksa bence ekran kartına ağırlık ver.

10300H + 1660 Ti tabii ki. 10300H işlemcisi çok ağır grafik render/editing/streaming/multipointed access modulation analysis destekleyen program veya yazılım kullanmayacaksanız, oyunlar için 1660 Ti ile gayet tatmin edici performans elde edebilirsiniz. 10750H özellikle başta yukarıda belirttiğim kullanım amaçlarına hizmet etmekle beraber, encoding/decoding/compression gibi CPU yüküne ihtiyaç duyulan işlemlerde ekstra bir hız avantajı sağlar, ayrıca ek olarak gelecek nesil oyunlar için de iyi bir seçenek olarak görülebilir ancak ekran kartını sağlam ve güçlü tutmak en kritik nokta burada.

10300H + 1660 Ti tabii ki. 10300H işlemcisi çok ağır grafik render/editing/streaming/multipointed access modulation analysis destekleyen program veya yazılım kullanmayacaksanız, oyunlar için 1660 Ti ile gayet tatmin edici performans elde edebilirsiniz. 10750H özellikle başta yukarıda belirttiğim kullanım amaçlarına hizmet etmekle beraber, encoding/decoding/compression gibi CPU yüküne ihtiyaç duyulan işlemlerde ekstra bir hız avantajı sağlar, ayrıca ek olarak gelecek nesil oyunlar için de iyi bir seçenek olarak görülebilir ancak ekran kartını sağlam ve güçlü tutmak en kritik nokta burada.
1650Ti ile karşılaştırılmış maalesef Monster'ın 1660Ti bulunan modellerinin birçoğu kaldırıldı sanıyorum ki. Ama dediğiniz gibi ekran kartını daha güncel tutmak avantajdır her zaman.

i5 10300h ve 1660 ti ikilisi daha iyi.
1660Ti değil 1650Ti modelinden bahsediyoruz 😀

1650 Ti yeni bir model mi? Eğer öyleyse haberim yokmuş anlaşılan 😀.
Monster'ın 10. nesil işlemcili notebook'larında 1650 "Refresh" diye modeller de var. Ben de gerçekliklerini kavrayabilmek için benchmarklarını bekliyorum :) .

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı