i7-10875h oyunlarda yaklaşık %30 kullanılıyor

Nabeeer

Hectopat
Daha fazla  
RAM
16gb
Ekran kartı
RTX 3060
İşlemci
i7-10875H
Oyunlarda GPU %70 ve %90 arasında kullanılıyor ama işlemci %30 %40 kullanılıyor. Bu yüzden az FPS alıyorum. Nasıl düzeltebilirim?

resim_2023-03-02_135609139.png

Grafik ağırlıklı bir oyun olduğu için bu sebeple düşük FPS alacağını sanmıyorum, GPU'yu besliyor. Sıcaklıktan dolayı throtthle yemiyorsa tabii.

Bu bir sorun değil. GPU tüketimi grafik ayarlarını artırdıkça ve oyun iyi optimize edilse tam anlamıyla %100 kullanır. Burada %100 kullanması sorun değil ve iyidir. CPU tüketimi benzer şekilde olabildiğince düşük tüketmelidir. Yüksek tüketirse zaten oyun içi alakasız bir işlemde takılmasına yol açacaktır.

FPS artırmak için grafik ayarlarını kurcalayın. Sürücü güncellemelerini eksiksiz yapın. Arka planda çalışan işlemleri ince ayarlar ile azaltın. Oyun oynarken özellikle dizüstü bilgisayarda, arka planda çalışan uygulamaları simge durumuna küçültün. Ayrıca FPS sabitlemenizi öneririm. Dizüstü bilgisayarlarda sınırsız FPS ısınma sorunlarını artıracaktır.

Isı değerlerini kontrol ediniz sınıra geldiğinde frekans düşürür düşük performanslı çalışır.

Nasıl yapabilirim?

Grafik ağırlıklı bir oyun olduğu için bu sebeple düşük FPS alacağını sanmıyorum, GPU'yu besliyor. Sıcaklıktan dolayı throtthle yemiyorsa tabii.

Eskiden aynı ayarlarda 80 civarı FPS alıyordum ve sıcaklık böyle değildi son zamanlarda böyle olmaya başladı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı