i7 11700F için B460 Tomahawk vs Prime B560 Plus

Xenithral

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU: Ryzen 5 5600 4.65GHz PBO
MOBO: ASUS B450M DRAGON
GPU: PALIT RTX 3060
DISPLAY: AOC 25G3ZM 240Hz 0.5Ms AH-VA
Selamlar, Gaming.gen.tr'de 2500TL civarında i7 11700F yakaladım ve aldım. Şu an Anakart konusunda karar veremiyorum, bütçem 1700TL Anakart için. Bütçeme uygun şu anakartları buldum:

MSI B460 Tomahawk

Asus Prime B560 Plus

Anladığım kadarıyla B460 Tomahawk BIOS güncellemesi ile 11. Nesil Intel işlemcileri destekliyor, peki aldığım yere söylemem mi gerekiyor işlemciyi B460 Anakart modelinde çalıştırmak için?

Alternatif olarak;
Hocamın attığı anakartı öneririm, çünkü en azından XMP ve hız aşırtma desteği var Ramlere. Ama b460 alırsanız XMP ayarı bile yapamazsınız.
Bu çok iyiymiş, bunun için yine BIOS güncellemesi gerekecek mi acaba?
Evet gerekir.

Hocamın attığı anakartı öneririm, çünkü en azından XMP ve hız aşırtma desteği var Ramlere. Ama b460 alırsanız XMP ayarı bile yapamazsınız.

Evet gerekir.
AMD'lerdeki gibi BIOS Flashback var mı bunda? Yoksa satıcıyı uğraştırmak zorunda kalacağım sanırım.

Artık K serisi işlemimiz olmasa bile sırf 2666 MHz üstüne çıkabilmek için bile Z serisi anakart mı gerekiyor...

Intel ne zaman akıllanacak?

Flashback Bios göremedim kartta.
Evet araştırdım ve ben de göremedim, hocamın attığı linkteki ürünü inceledim ve hazır sistemden çıkartılmış ürün olduğunu öğrendim. Problem yok, eğer kutusu açılmışsa satıcıya yazayım bi' güncelleme yaparsa müthiş olacak.
Artık K serisi işlemimiz olmasa bile sırf 2666 MHz üstüne çıkabilmek için bile Z serisi anakart mı gerekiyor...

Intel ne zaman akıllanacak?
Evet kesinlikle, AMD'de B450 serisi için 4400MHz+ hızlara ulaşabiliyorsunuz. O hızlara çıkmak ne kadar mantıklı bilmiyorum ama çoğu kullanıcı için 3600MHz olsa bile fazlasıyla yetecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı