i7-11700F vs. R5 5600X

11700F özellikle bahsettiğiniz işlemleri aynı anda yaparken 8/16 avantajını çoklu çekirdek performansı noktasında rahatlıkla hissettirir. 3K'ya bir işlemci bakıyorsanız en azından almışken biraz daha kullanımı uzun ömürlü bir şey olsun derim.

Intel çöp oldu diyenin de akıl yaş kitlesi belli, son yıllarda özelikle termal verimlilik ve saf çekirdek performansı noktasında geride kalmış olabilir evet ama eksiklerini artıklarını modellerine göre yeri geldiği zaman objektif bir şekilde eleştirip inceleme fırsatımız oluyor. Önemli olan son kullanıcının elde edeceği yarar, vereceğiniz paraya hangisi daha güzel ve çok yönlü olarak sıkıntısız bir hizmetsuna aksa onu tercih etmesi daha doğru olur. Fanboylukla bu iş yürümüyor maalesef.

Tabii ki, dediklerinize katılıyorum hocam. Bu ülkede fanboyluk ciddi bir sorun. Sonuçta herkes bir bütçede en iyisi neyse onu alırken, o kişi için aslında en iyi işlemci oluyor.
Intel alırsanız tek sorun anakart olur çünkü Intel'in bir anakart soketi değiştirme fetişi var.

Bir de anakartları, AMD kanadına göre pahalı aslında. AMD'deki anakartlar ucuz olduğu için aradan biraz sıyrılıyor. :)

Fanboydur hocam.

11700F geekbench içinde çoklu olarak 11900 civarı skoru var.

AMD 5600X'in 8600 civarı.

Yani, sonuçlara bakmadan incelemeri okumadan işlemci seçen ve "Intel çöptür çöp" diyen arkadaşların olaydan bir haber.

Intel alırsanız tek sorun anakart olur çünkü Intel'in bir anakart soketi değiştirme fetişi var.

Intelb560 anakart alacağım. Teşekkürler. İntele karar verdim

Tabii ki, dediklerinize katılıyorum hocam. Bu ülkede fanboyluk ciddi bir sorun. Sonuçta herkes bir bütçede en iyisi neyse onu alırken, o kişi için aslında en iyi işlemci oluyor.

Bir de anakartları, AMD kanadına göre pahalı aslında. AMD'deki anakartlar ucuz olduğu için aradan biraz sıyrılıyor. :)

AMD anakartlar ucuz çünkü Xilinx frimasını AMD aldı.

Ama, ben işlemci eksperi olarak söylemek istiyorum üyeler işlemci seçerken mutlaka TDP ve GeekBench veya CPU-Z skoruna bakmalı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Intelb560 anakart alacağım. Teşekkürler. İntele karar verdim

11700F özellikle bahsettiğiniz işlemleri aynı anda yaparken 8/16 avantajını çoklu çekirdek performansı noktasında rahatlıkla hissettirir. 3K'ya bir işlemci bakıyorsanız en azından almışken biraz daha kullanımı uzun ömürlü bir şey olsun derim.

Intel çöp oldu diyenin de akıl yaş kitlesi belli, son yıllarda özelikle termal verimlilik ve saf çekirdek performansı noktasında geride kalmış olabilir evet ama eksiklerini artılarını modellerine göre yeri geldiği zaman objektif bir şekilde eleştirip inceleme fırsatımız oluyor. Önemli olan son kullanıcının elde edeceği yarar, vereceğiniz paraya hangisi daha güzel ve çok yönlü olarak sıkıntısız bir hizmet sunacaksa onu tercih etmesi daha doğru olur. Fanboylukla bu iş yürümüyor maalesef.
Hocam birde herkes nm öğrenmiş her gören bunun nm neden bmyle amd al diyor

Hocam birde herkes nanometre diyor olayı nedir?

Tek derdin nanometre olsun güzel hocam gelin size rehberimi atayım anlayın şu olayı.

Tek derdin nanometre olsun güzel hocam gelin size rehberimi atayım anlayın şu olayı.

Son bir sorum daha var hocam. Intel i7 11700f, R5 5600x e göre daha çok muısınır

Son bir sorum daha var hocam. Intel i7 11700f, R5 5600x e göre daha çok ısınır mı?

Isınmaz 11700F gayet serindir.

Bir kule tipi veya 120 sıvı soğutma bile işini görür.

AMD işlemci hem X ibaresi olması hem CPN (Core performanca boost) özelliğinden ötürü ısınıyor.

Zaten, foruma bakarsanız X serisi işlemciler gerçekten ısınıyor ama çok yüksek GHz ve hızları görüyor.

AMD işlemci hem X ibaresi olması hem CPN (Core performanca boost) özelliğinden ötürü ısınıyor.

Zaten, foruma bakarsanız X serisi işlemciler gerçekten ısınıyor ama çok yüksek GHz ve hızları görüyor.
Tamam hocam teşekkürler

Peki bu kule tipi dediğimiz soğutucuların fiyatı önemlimi, fanın çapı vesaire...

Son düzenleme:
Oyun performansı olarak neredeyse kafa kafayalar. Bütçeye göre hangisi daha uyguna geliyorsa onu tercih etmek daha mantıklı fakat ağırlık olarak iş yükü veya oyun odaklı olarak düşünülüyorsa 8/16 yapısından dolayı orta seviye bir anakartla 11700F seçeneği uzun vadede daha cazip geliyor, tabii sistemi hangi ekran kartıyla ve ne amaçla kullanacağınız da önemli.
Hocam şu an aynı soruyu ben de soracağım 1080P RTX 3060 ile CS:GO ve üst düzey hikayeli oyunlar (Valhalla, God of War vs.) için hangisi en mantıklı seçenek olur? Sizin yorumunuzu merak ediyorum.
Cevap yazabilirseniz sevinirim hocam @Jonathan North

Son düzenleme:

Geri
Yukarı