i7 11800H Undervolt nasıl olmalı?

BaranHB

Centipat
Daha fazla  
RAM
16
Ekran kartı
3060
Anakart
HM570
İşlemci
i7 11800H
İyi Sosyaller herkese.

Monster Tulpar T5 v21.6 kullanıyorum. Cihazım henüz bir senelik bile değil, bakımı beş ay önce yapıldı. Fan çıkışlarını sürekli temizlediğim için toz vs yok tertemiz. Cihazım eskiye nazaran daha sıcak çalışıyor. Yeniden başlatıp masaüstünde hiçbir işlem yapmadan 5-10 dakika beklettiğimde 63 derecede çalıştığını gördüm. Arka planda uygulama falan da çalışmıyor.

Tek şüphelendiğim cihazımın Turbo modunda ve dGPU ile çalışması, bunlardan olabilir mi diye düşünüyorum ama pek mantıklı gelmiyor. Ofis moduna alıp masaüstünde beklettiğim zaman 55 dereceye kadar düştü. Turbo modunda 60 üstünde çalışması bir sorun olduğunu gösteriyor bu yüzden UV yapmak istiyorum ve başka yapmam gereken bir şey varsa önerilerinize açığım.( Format dahil )

İyi sosyaller herkese.

Monster Tulpar T5 v21.6 kullanıyorum. Cihazım henüz bir senelik bile değil, bakımı beş ay önce yapıldı. Fan çıkışlarını sürekli temizlediğim için toz vs yok tertemiz. Cihazım eskiye nazaran daha sıcak çalışıyor. Yeniden başlatıp masaüstünde hiçbir işlem yapmadan 5-10 dakika beklettiğimde 63 derecede çalıştığını gördüm. Arka planda uygulama falan da çalışmıyor.

Tek şüphelendiğim cihazımın Turbo modunda ve dGPU ile çalışması, bunlardan olabilir mi diye düşünüyorum ama pek mantıklı gelmiyor. Ofis moduna alıp masaüstünde beklettiğim zaman 55 dereceye kadar düştü. Turbo modunda 60 üstünde çalışması bir sorun olduğunu gösteriyor bu yüzden UV yapmak istiyorum ve başka yapmam gereken bir şey varsa önerilerinize açığım.( format dahil )

Bende i7 11800H işlemcili bir model kullanıyorum(t7 25.1). Sıcaklık konusunda sana iki önerim olacak.

Birincisi:
T7 25.1 modeli kullanan arkadaşlarla bir Telegram grubumuz var, o grup için yaptığım undervolt ve işlemci hızlarını belirleyecek cihazı mümkün olduğunda en serin şekilde nasıl kullanabileciğimizi anlattığım bir videom var. Birçok kişi işe yaradığını söylüyor. İncelersen belki senin de işine yarar.
Ben -100 mv Core -70mv cahce ayarlayarak kullanıyorum. Ancak en uygun değeri kendin deneyerek bulman lazım. Video da i7 11800H için en idael değerin -60 mv olduğunu söylüyorum ancak her çipte durum farklı. Bu yüzden sende deneyerek bulmalısın.

Bahsettiğim video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İkinci önerim ise kullandığın macun. Normal macunlar laptoplarda en kalitelisini bile kullansan çip ile bloğun arasından sızıyor ve aradaki macun miktarı azalabiliyor. Buna pump out deniyor. Bu durumda çiplerin sıcaklığını soğutucu bloğa transfer etmek zorlaşıyor. Macunu yenilesen bile aradan bir ka. Hafta zaman geçince sıcaklıklar yine yükseliyor. Bunu bizzat deneyimledim.
Bu durum faz değişimli bir termal pad olan Honeywell ptm 7950 ile bayağı azalıyor. Forumda Honeywell ve pump out hakkında konular mevcut. Bazılarının linkini ve bu konu ile ilgili videoyu da aşağıya bırakıyorum. Umarım içine yarar.

PUMP OUT

HONEYWELL 1 HONEYWELL 2

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bende i7 11800H işlemcili bir model kullanıyorum(t7 25.1). Sıcaklık konusunda sana iki önerim olacak.

Birincisi:
T7 25.1 modeli kullanan arkadaşlarla bir Telegram grubumuz var, o grup için yaptığım undervolt ve işlemci hızlarını belirleyecek cihazı mümkün olduğunda en serin şekilde nasıl kullanabileciğimizi anlattığım bir videom var. Birçok kişi işe yaradığını söylüyor. İncelersen belki senin de işine yarar.
Ben -100 mv Core -70mv cahce ayarlayarak kullanıyorum. Ancak en uygun değeri kendin deneyerek bulman lazım. Video da i7 11800H için en idael değerin -60 mv olduğunu söylüyorum ancak her çipte durum farklı. Bu yüzden sende deneyerek bulmalısın.

Bahsettiğim video:

İkinci önerim ise kullandığın macun. Normal macunlar laptoplarda en kalitelisini bile kullansan çip ile bloğun arasından sızıyor ve aradaki macun miktarı azalabiliyor. Buna pump out deniyor. Bu durumda çiplerin sıcaklığını soğutucu bloğa transfer etmek zorlaşıyor. Macunu yenilesen bile aradan bir ka. Hafta zaman geçince sıcaklıklar yine yükseliyor. Bunu bizzat deneyimledim.
Bu durum faz değişimli bir termal pad olan Honeywell ptm 7950 ile bayağı azalıyor. Forumda Honeywell ve pump out hakkında konular mevcut. Bazılarının linkini ve bu konu ile ilgili videoyu da aşağıya bırakıyorum. Umarım içine yarar.

PUMP OUT

HONEYWELL 1 HONEYWELL 2

Ben Core ve Cache'yi -85 olarak kullanıyorum.Ancak cihazı sürekli 4.6Ghz de olacak şekilde ayarlardım buna rağmen boştaki sıcaklığı epey yüksek.Oyun oynarken 70 seviyelerinde oluyor 80 üstüne pek çıkmıyor.PUBG tarzı oyun oynamadığım sürece yani.

Ben Core ve Cache'yi -85 olarak kullanıyorum. Ancak cihazı sürekli 4.6GHz de olacak şekilde ayarlardım buna rağmen boştaki sıcaklığı epey yüksek. Oyun oynarken 70 seviyelerinde oluyor 80 üstüne pek çıkmıyor. PUBG tarzı oyun oynamadığım sürece yani.

Sürekli 4.6 GHz de çalışınca boşta sıcaklıkların yüksek olması normal. Boşta kullanırken ben Turbo kapalı kullanıyorum. İşlemci 2.4 GHz'den yukarı çıkmıyor ve gayet serin. Boştayken hiç fan çalışmıyor.

Sürekli 4.6 GHz de çalışınca boşta sıcaklıkların yüksek olması normal. Boşta kullanırken ben Turbo kapalı kullanıyorum. İşlemci 2.4 GHz'den yukarı çıkmıyor ve gayet serin. Boştayken hiç fan çalışmıyor.
Sorun bu olabilir o zaman sürekli 4.6'da çalışması.
Peki normal kullanımda 70-75 dereceler normal mi ? Normalden kastım tarayıcı açık,dc açık,Metin2 oynuyorum dört hesap açık.
Bu şekilde fazla yük bindirmeden 75 dereceyi geçmiyor bu normal mi ?

Sorun bu olabilir o zaman sürekli 4.6'da çalışması.
Peki normal kullanımda 70-75 dereceler normal mi ? Normalden kastım tarayıcı açık,dc açık,Metin2 oynuyorum dört hesap açık.
Bu şekilde fazla yük bindirmeden 75 dereceyi geçmiyor bu normal mi ?
Bence yüksek. Arkada 4 hesap metin 2 ne yapsan zorlar. Ama işlemciyi 4.6 dan daha düşük bir seviyeye sabitlersen kasma olmayacak şekilde daha serin oynarsın.

Bana kalırsa, işlemci soğutucunuz yetersiz kalıyor. Undervolt yapmak bazen performans gerektiren uygulamaları çalıştırırken, işlemciye yeterli güç gidememesi ve çakılması gibi sorunlara yol açabiliyor, bunu ben kimseye pek tavsiye etmiyorum.

Geri
Yukarı