i7 11800h undervolt sonrası Windows açılmıyor

HeraldV

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Yazılım Mühendisi
Merhabalar MSI GP66 model laptopa undervolt yapmak istiyorum.

Sadece CPU offset ayarı -60 veya -70 yazınca sıcaklıklarda hiçbir şey değişmiyor. Onun yanında ring offset ayarlarını da aynı değerleri yazınca bilgisayar Windows açılma ekranında donup kalıyor. Sizce tam ayar nasıl olmalı?

Merhabalar MSI GP66 model laptopa undervolt yapmak istiyorum.

Sadece CPU offset ayarı -60 veya -70 yazınca sıcaklıklarda hiçbir şey değişmiyor. Onun yanında ring offset ayarlarını da aynı değerleri yazınca bilgisayar Windows açılma ekranında donup kalıyor. Sizce tam ayar nasıl olmalı?
CPU Cache ayarı ince bir iştir. Bunu fazla zorlamamak lazım. Benim sistemim misal -140 Cache kaldırıyor ama ben -125'te kullanıyorum.

CPU Cache'i -60 ayarlayın. Üstüne çıkmamaya çalışın. -60'da bile donuyorsa Undervolt denemeyin. Silikon pek iyi ve kaliteli değildir öyleyse.

CPU cache ayarı ince bir iştir. Bunu fazla zorlamamak lazım. Benim sistemim misal -140 cache kaldırıyor ama ben -125'te kullanıyorum.

CPU Cache'i -60 ayarlayın. Üstüne çıkmamaya çalışın. -60'da bile donuyorsa undervolt denemeyin. Silikon pek iyi ve kaliteli değildir öyleyse.

Cevabınız için teşekkür ederim. Kafamda 1-2 soru var. İlk olarak makalenizi okudum. Öncelikle ben bu ayarları 3. parti bir uygulama ile değil BIOS içerisinden overclock özelliği aktif ederek denedim. Dediğiniz CPU cache olayını tam olarak anlayamadım. Bilgisayarın kitlendiği nokta CPU'nun offsetini -60 yaptığım an degil, CPU ring offsetini -60 yaptığımda olması.

İkinci sorum ise, makalenizde undervoltun sisteme hiçbir zararı olmadığını söylemişsiniz. Silikonun kaliteli olmaması nasıl bir durum oluyor. Yani CPU'ya zarar mı verir aşırı undervolt.

Son olarak internette benim laptopuma sahip birçok kişi bu ayarları yapıyor ve sorun yaşamıyorlar fakat ben yaşıyorum. Bir şeyleri yanlış yapıyor da olabilirim emin değilim. Makalenize uyarak 3. parti uygulama ile yapacaktım fakat "donuyorsa undervolt etmeyin" dediğiniz için yapmaya çekiniyorum.

Cevabınız için teşekkür ederim. Kafamda 1-2 soru var. İlk olarak makalenizi okudum. Öncelikle ben bu ayarları 3. parti bir uygulama ile değil BIOS içerisinden overclock özelliği aktif ederek denedim. Dediğiniz CPU cache olayını tam olarak anlayamadım. Bilgisayarın kitlendiği nokta CPU'nun offsetini -60 yaptığım an degil, CPU ring offsetini -60 yaptığımda olması.

İkinci sorum ise, makalenizde undervoltun sisteme hiçbir zararı olmadığını söylemişsiniz. Silikonun kaliteli olmaması nasıl bir durum oluyor. Yani CPU'ya zarar mı verir aşırı undervolt.

Son olarak internette benim laptopuma sahip birçok kişi bu ayarları yapıyor ve sorun yaşamıyorlar fakat ben yaşıyorum. Bir şeyleri yanlış yapıyor da olabilirim emin değilim. Makalenize uyarak 3. parti uygulama ile yapacaktım fakat "donuyorsa undervolt etmeyin" dediğiniz için yapmaya çekiniyorum.
Anladım dediğinizi. BİOS daha sıkıntıdır. 3. Parti uygulamalar daha güvenlidir. ThrottleStop ile yapınız. ThrottleStop üzerinde CPU Cache'i -60 ayarlayınız ve tekrar deneyin. -60 genelde sıkıntısız bir değerdir. 3. Parti ile daha iyi çalışacaktır diye düşünüyorum belirli sebeplerden. CPU Cache'i -60 ayarladıktan sonra CPU Core'u da -60 ayarlayınız.

Silikon kaliteli değilse Undervolt'unuzu arttıramazsınız. Olay sadece bundan ibarettir. Bir zararı yoktur.

Yanlış yaptıklarınıza bir bakalım.3. Parti daha güvenlidir dediğim gibi. Ben aksine BİOS üzerinden yapılmasına karşıtım. Makalemde de BİOS önermediğimi belirtmiş olmalıyım. ThrottleStop ile deneyin ve ayarlar sonucu FIVR sekmesinin ekran görüntüsünü atın.

Anladım dediğinizi. BIOS daha sıkıntıdır. 3. parti uygulamalar daha güvenlidir. ThrottleStop ile yapınız. ThrottleStop üzerinde CPU Cache'i -60 ayarlayınız ve tekrar deneyin. -60 genelde sıkıntısız bir değerdir. 3. parti ile daha iyi çalışacaktır diye düşünüyorum belirli sebeplerden. CPU Cache'i -60 ayarladıktan sonra CPU Core'u da -60 ayarlayınız.

Silikon kaliteli değilse undervolt'unuzu arttıramazsınız. Olay sadece bundan ibarettir. Bir zararı yoktur.

Yanlış yaptıklarınıza bir bakalım.3. parti daha güvenlidir dediğim gibi. Ben aksine BIOS üzerinden yapılmasına karşıtım. Makalemde de BIOS önermediğimi belirtmiş olmalıyım. ThrottleStop ile deneyin ve ayarlar sonucu fıvr sekmesinin ekran görüntüsünü atın.

Gün içinde deneyip paylaşacağım. 3. parti uygulama ile yaparken test etme butonundan bahsetmişsiniz. Orada verilen uyarı, kayıt edersen mavi ekran verir gibi bir uyarı degil mi? Uyarıyı görmediğim sürece stabil diyebilirim sanırım.

Gün içinde deneyip paylaşacağım. 3. parti uygulama ile yaparken test etme butonundan bahsetmişsiniz. Orada verilen uyarı, kayıt edersen mavi ekran verir gibi bir uyarı degil mi? Uyarıyı görmediğim sürece stabil diyebilirim sanırım.
Evet. Misal TS Bench aracını çalıştırdınız ve testi geçti. Test esnasında hiçbir sorun yada uyarı almadınız. %90 stabildir diyebiliriz bu durumda.

Hocam makalenizde adımları takip ediyordum. Dediğiniz gibi CPU cache değerini -60.5 yaptıktan sonra TS benchi çalıştırınca donuyor bilgisayar.

ThrottleStop 9.4 - Monitoring 30.10.2021 13_29_28.png

Edit: -55.7'e alınca TS bench işlemini tamamlayabildi ve 16. threads ile 120M in kesişimin de bulunan alanda 9.461 yazıyor. Bu işlemi hem CPU Core hem de CPU cache için yaptım.
Hocam makalenizde adımları takip ediyordum. Dediğiniz gibi CPU cache değerini -60.5 yaptıktan sonra TS benchi çalıştırınca donuyor bilgisayar.

ThrottleStop 9.4 - Monitoring 30.10.2021 13_29_28.png

Edit: -55.7'e alınca TS bench işlemini tamamlayabildi ve 16. threads ile 120M in kesişimin de bulunan alanda 9.461 yazıyor. Bu işlemi hem CPU Core hem de CPU cache için yaptım.

Az önce -55.7 değerini her ikisi içinde kayıt edip uygulamayı aktif hale getirdim. Ardından Age of Empires 4 oyununu açtım ve daha loading ekranı bitmeden bilgisayar kilitlendi. Sanırım bu undervolt işleri benim bilgisayarıma göre değil.

Son düzenleme:

Eki Görüntüle 1202191

Az önce -55.7 değerini her ikisi içinde kayıt edip uygulamayı aktif hale getirdim. Ardından Age of Empires 4 oyununu açtım ve daha loading ekranı bitmeden bilgisayar kilitlendi. Sanırım bu undervolt işleri benim bilgisayarıma göre değil.
Evet sisteminiz elverişli değil maalesef demek ki.

Yeni konular

Geri
Yukarı