i7-12650H Intel işlemci performansı düşük

Melek Jordi

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar iyi günler. Yeni aldığım bilgisayarımda Intel i7-12650H işlemci bulunuyor. Fakat işlemci normalde 4.07 GHz'lere çıkarken oyuna girince ne oluyorsa 1.9'lara 1.8'lere düşüyor. Hiçbir şekilde bu sorunu çözemedim. BIOS'tan ayarlar yaptım, BIOS'u güncelledim, Windows'tan ayarlar yaptım, format attım, Windows'un farkı sürümlerini denedim, işlemcinin driverını değiştirdim ama ne yaptıysam olmadı. Sadece birkaç kez düzelti ondan sonra tekrar eski haline döndü. Bana bu konuda yardım ederseniz çok sevinirim.

Hocam bilgisayardaki diğer bileşenleri de yazarsanız daha kolay aklımızda fikir oluşur. Ram, anakart, ekrankartı, güç kaynağı. Güçlü bir oyun açtığınızda bütün bileşenler en üst performansta çalışır ve buna göre enerji tüketir. Benim aklıma güç kaynağınızın yetmediği geliyor aöa emin olmak için bütün bileşenleri yazın lütfen.

8+8GB 3200MHz Ram, laptop olduğu için anakartın modelini bilmiyorum ama MSI marka laptop, RTX 4060 mobile GPU, güç kaynağınıda bilmiyorum.

Arkadaşlar iyi günler. Yeni aldığım bilgisayarımda Intel i7-12650H işlemci bulunuyor. Fakat işlemci normalde 4.07 GHz'lere çıkarken oyuna girince ne oluyorsa 1.9'lara 1.8'lere düşüyor. Hiçbir şekilde bu sorunu çözemedim. BIOS'tan ayarlar yaptım, BIOS'u güncelledim, Windows'tan ayarlar yaptım, format attım, Windows'un farkı sürümlerini denedim, işlemcinin driverını değiştirdim ama ne yaptıysam olmadı. Sadece birkaç kez düzelti ondan sonra tekrar eski haline döndü. Bana bu konuda yardım ederseniz çok sevinirim.

Bilgisayarınızın modeli nedir?

8+8GB 3200MHz Ram, laptop olduğu için anakartın modelini bilmiyorum ama MSI marka laptop, RTX 4060 mobile GPU, güç kaynağınıda bilmiyorum.
Hocam laptoplarda oyun oynuyorsanız klasik ısınma problemi ile karşılaşıyor olmanız muhtemel. Ve sürekli yüksek ısılarda kullanırsanız bir süre sonra ciddi problemler ortaya çıkabikir. 2 laptop gömdüm ısınma problemi yüxünden. İkisi de oyun laptopu idi. 2.sinde altına soğutma fanı koyduğum halde pek işe yaramamıştı.

Cihazın sıcaklıkları nasıl.

55-60 derece civarlarında.

Hocam laptoplarda oyun oynuyorsanız klasik ısınma problemi ile karşılaşıyor olmanız muhtemel. Ve sürekli yüksek ısılarda kullanırsanız bir süre sonra ciddi problemler ortaya çıkabikir. 2 laptop gömdüm ısınma problemi yüxünden. İkisi de oyun laptopu idi. 2.sinde altına soğutma fanı koyduğum halde pek işe yaramamıştı.

Ama işte bilgisayar ısınmıyor zaten. Isınsa bile Cooler Boost özelliği var onu açınca geri eski haline birkaç dakika içinde dönüyor. Ayrıca şöyle birşey var: cs:go' da maça giriyorum maç ilk açıldığında 400-450 fpslere çıkıyor fakat 5 saniye sürüyor sürmüyor. Alt tab attığımda da aynı şekilde yapıyor. Fps kısa bir süreliğine artıp geri azalıyor. Bilgisayarın önceliği arka plan uygulamalarımı diye baktım fakat o da değil. Zaten bilgisayar ısınsa böyle bir konu başlığı açmam bile. Ama bilgisayarda anlam veremediğim böyle saçma bir problem var.

Son düzenleme:
55-60 derece civarlarında.

Ama işte bilgisayar ısınmıyor zaten. Isınsa bile cooler Boost özelliği var onu açınca geri eski haline birkaç dakika içinde dönüyor. Ayrıca şöyle bir şey var: CS:GO'da maça giriyorum maç ilk açıldığında 400-450 FPS'lere çıkıyor fakat 5 saniye sürüyor sürmüyor. Alt Tab attığımda da aynı şekilde yapıyor. FPS kısa bir süreliğine artıp geri azalıyor. Bilgisayarın önceliği arka plan uygulamalarımı diye baktım fakat o da değil. Zaten bilgisayar ısınsa böyle bir konu başlığı açmam bile. Ama bilgisayarda anlam veremediğim böyle saçma bir problem var.

Hocam cihazın Windows ayarlarında performans modu ne?

Geri
Yukarı