i7 12650H sistem oyundayken bilgisayar kilitleniyor ve kendini yeniden başlatıyor

MAEsea

Femtopat
Daha fazla  
Herkese iyi akşamlar iyi sosyaller, yaklaşık 1, 1,5 ay önce aldığım laptopum ne zaman oyun oynamak istesem yaklaşık bir 20-30 dk sonra ekran fotoğraftaki gibi kilitleniyor ve 3-4 dk içinde kendini yeniden başlatıyor. Bazen sadece siyah ekran çıkıyor ve yeniden başlatıyor bazen mavi ekranda DPC_WATCHDOG_VIOLATION" hatası veriyor. İnternetteki birçok yabancı, yerli çözüm denedim ancak hala problem devam ediyor. Bütün sürücüler ve Windows 11 güncel. RAM testlerini yaptım onlardada bir sıkıntı çıkmadı. Benchmark testleride gayet normal skorlar alıyor. DDU ile sürücüleri kaldırıp baştan kurdum. Yine de sonuç değişmedi. Yeni aldığım PC sorunsuz oynayabildiğim tek oyunda Valorant olmasıda biraz üzücü açıkçası. Eğer konuyla alakalı bilgisi olan varsa yardım bekliyorum çünkü artık ne yapacağımı bilmiyorum. PC de sorunla karşılaştığım oyunlar= Baldur's Gate 3, Uncharted, Alan Wake Remastered, Spider-Man Miles Morales. Sistem özelliklerim:
Windows 11 Pro.
Intel i7 12650H.
NVIDIA RTX 4070.
Crucial 32 GB RAM.
1 TB Samsung SSD.
MSI katana B15vgk laptop.

Herkese iyi akşamlar iyi sosyaller, yaklaşık 1, 1,5 ay önce aldığım laptopum ne zaman oyun oynamak istesem yaklaşık bir 20-30 dk sonra ekran fotoğraftaki gibi kilitleniyor ve 3-4 dk içinde kendini yeniden başlatıyor. Bazen sadece siyah ekran çıkıyor ve yeniden başlatıyor bazen mavi ekranda DPC_WATCHDOG_VIOLATION" hatası veriyor. İnternetteki birçok yabancı, yerli çözüm denedim ancak hala problem devam ediyor. Bütün sürücüler ve Windows 11 güncel. RAM testlerini yaptım onlardada bir sıkıntı çıkmadı. Benchmark testleride gayet normal skorlar alıyor. DDU ile sürücüleri kaldırıp baştan kurdum. Yine de sonuç değişmedi. Yeni aldığım PC sorunsuz oynayabildiğim tek oyunda Valorant olmasıda biraz üzücü açıkçası. Eğer konuyla alakalı bilgisi olan varsa yardım bekliyorum çünkü artık ne yapacağımı bilmiyorum. PC de sorunla karşılaştığım oyunlar= Baldur's Gate 3, Uncharted, Alan Wake Remastered, Spider-Man Miles Morales. Sistem özelliklerim:
Windows 11 Pro.
Intel i7 12650H.
NVIDIA RTX 4070.
Crucial 32 GB RAM.
1 TB Samsung SSD.
MSI katana B15vgk laptop.

XMP açıksa kapatın sorunları azaltabilir veya giderebilir. Overclocklu parçanız varsa onunda negatif etkisi olabilir. Temiz bir format da deneyebilirsiniz. Isı takibi yaptınız mı?

XMP açıksa kapatın sorunları azaltabilir veya giderebilir. Overclocklu parçanız varsa onunda negatif etkisi olabilir. Temiz bir format da deneyebilirsiniz. Isı takibi yaptınız mı?
Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Xmp veya başka bir overclock işlemi yok. Temiz formatta attım. En son oyun donduğunda işlemci 94 dereceydi ekran kartıda 72 dereceydi. Normalde laptopta iki fanda aynı hızda mı döner turbo modda birisinin 6000 diğerinin 5500 devirle döndüğünü gördüm onla alakalı olabilir mi acaba ? Otomatik moddayken internette filan dolaşırken bir tanesi hiç dönmüyor. İlkemciye gelince sıcaklığı 78-97 derece arası in çık yapıyor oyun sırasında genellikle 84-86 derece arası. Ekran kartıysa 68-72 arası değişiyor.

Öncelikle cevabınız için teşekkürler. XMP veya başka bir overclock işlemi yok. Temiz formatta attım. En son oyun donduğunda işlemci 94 dereceydi ekran kartıda 72 dereceydi. Normalde laptopta iki fanda aynı hızda mı döner Turbo modda birisinin 6000 diğerinin 5500 devirle döndüğünü gördüm onunla alakalı olabilir mi acaba? Otomatik moddayken internette filan dolaşırken bir tanesi hiç dönmüyor. İlkemciye gelince sıcaklığı 78-97 derece arası in çık yapıyor oyun sırasında genellikle 84-86 derece arası. Ekran kartıysa 68-72 arası değişiyor.

İşlemci sıcaklığı çok fazla. O yüzden olma ihtimali yüksek sistem kendini korumaya alır. Fanlarda mı sıkıntı var acaba? Bir kontrol ettirseniz iyi olur. Ya da harici bir laptop soğutucu tercih edebilirsiniz.

Ama önce bilgisayarınızın fanlarını kontrol ettirin en iyi soğutma o olur bilgisayar için.

Yeni konular

Geri
Yukarı