i7-12700K 3080 sistem toplama

anlbrtoztrk

Centipat
Daha fazla  
-Intel Core i7 12700K 5.00 GHz 12 çekirdek 25MB 1700p 10nm işlemci.
-MSI Pro Z690-P DDR4 5000MHz(OC) M.2 1700p ATX anakart.
- G.Skill 64 GB(2x32) Ripjaws V 4000MHz CL18 DDR4 RAM.
- MSI GeForce RTX 3080 Gaming Z Trio 10G LHR 10GB GDDR6X 320 bit ekran kartı.
-Samsung 1TB 970 EVO Plus NVMe 3500 MB OKUMA-3300 MB yazma M.2 SSD.
-Seagate 2TB Barracuda 256MB 7200RPM.
-MSI MAG Forge 100R tempered glass RGB USB 3.2 ATX mid Tower kasa.
-MSI 850W MPG A850GF 80+ Gold tam modüler güç kaynağı.
-Corsair Hydro series H100X 240 mm Intel-AMD uyumlu sıvı soğutucu.

Merhaba arkadaşlar. Render icin sistem toplamaya calisiyorum. Cogunlukla ekran karti tabanli programlari kullanacagim. Kendi çapımda ihtiyaçlar dahilinde bir sistem topladim ama pek bilgili degilim, görüşlerinize ihtiyacım var. Eksik veya fazla gelir dediginiz ya da alternatif önerilerini bekliyorum.
Bütçe 50000

Son düzenleme:
Hocam her şeyin en iyisini istiyorum diyenlerin toplayacağı bir sistem tamamen Max performans üzerine kurulmuş bütçeniz yetiyorsa tabiikide alın.

Hocam her şeyin en iyisini istiyorum diyenlerin toplayacağı bir sistem tamamen Max performans üzerine kurulmuş bütçeniz yetiyorsa tabiikide alın.

Boyle bir yoruma ihtiyacım vardi cunku cok soru isareti olusmustu kafamda yorumunuz icin cok teşekkürler :)

RTX 3080 12 GB versiyonu veya RTX 3080 Ti 12 GB daha iyi olur.

Paylastigim sekilde 49.500 bandinda şu an sistem tam bütçe sınırındayım ve ne yazikki asamiyorum. 12 GB'lik versiyonlarida deneyerek olusturmaya calistim birkac versiyon denedim ama baska bir parcadan feragat etmem gerektigi icin yerlestirememistim. Kendi tercihlerimde 32 GB'lik RAM slotu secerek yerlestirebilirim ama 3D calisacagim icin ona da guvenemedim. Sizce farkli bir alternatif olusabilir mi 12 GB tercih ettigimde ?

-Intel Core i7 12700K 5.00 GHz 12 çekirdek 25MB 1700p 10nm işlemci.
-MSI Pro Z690-P DDR4 5000MHz(OC) M.2 1700p ATX anakart.
- G.Skill 64 GB(2x32) Ripjaws V 4000MHz CL18 DDR4 RAM.
- MSI GeForce RTX 3080 Gaming Z Trio 10G LHR 10GB GDDR6X 320 bit ekran kartı.
-Samsung 1TB 970 EVO Plus NVMe 3500 MB OKUMA-3300 MB yazma M.2 SSD.
-Seagate 2TB Barracuda 256MB 7200RPM.
-MSI MAG Forge 100R tempered glass RGB USB 3.2 ATX mid Tower kasa.
-MSI 850W MPG A850GF 80+ Gold tam modüler güç kaynağı.
-Corsair Hydro series H100X 240 mm Intel-AMD uyumlu sıvı soğutucu.

Merhaba arkadaşlar. Render icin sistem toplamaya calisiyorum. Cogunlukla ekran karti tabanli programlari kullanacagim. Kendi çapımda ihtiyaçlar dahilinde bir sistem topladim ama pek bilgili degilim, görüşlerinize ihtiyacım var. Eksik veya fazla gelir dediginiz ya da alternatif önerilerini bekliyorum.
Bütçe 50000
Intel i7-12700KF On İki Çekirdek 3.60 GHz LGA1700 İşlemci Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
KF almak daha mantıklı. Zaten dahili grafiği kullanmayacaksınız.
Arctic LIQUID FREEZER II 360 Sıvı Soğutma Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
Bu işlemciye en az 360mm gider. Bu soğutucu işinde çok başarılıdır ve fiyatı daha uygun.
Crucial Ballistix 32 GB (2x16) 3200 MHz DDR4 CL16 BL2K16G32C16U4B Ram Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
İki kere alıp 64GB olarak kullanırsınız. 4000MHz almanızı gerektirecek bir şey olduğunu sanmıyorum. Intel'e 3200MHz yetiyor. Dersiniz ki ben işlemci yükü ve RAM ile de çok iş yapacağım o zaman yükseltebiliriz. Örnek :
G.Skill Ripjaws V 32 GB (2x16) 4000 MHz DDR4 CL18 F4-4000C18D-32GVK Ram Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
Yine 2 kere alırsanız 64GB oluyor.
https://www.hepsiburada.com/gainwar...ran-karti-ned308t019kb-132ax-p-HBCV00000F22AF
Ekran kartını bir üst model almış oluyoruz.
970 EVO ve SX8200'den bir kademe daha düşüktür. Fakat indirimdeyken HDD almak yerine rahatlıkla tercih edilebilecek bir model.
970 EVO ile aynı kalitededir. Sıkıntısı olmaz.
Phanteks Eclipse P400A Temperli Cam Mid Tower ATX Bilgisayar Kasası
Sizin seçtiğiniz kasadan daha iyi bir model.
Corsair HX850 CP-9020138-EU 850 W Power Supply Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
Bu da çok kaliteli bir PSU'dur. S tier olarak geçer.

Toplam Fiyat : 3200MHz RAM ile : 49160 TL | 4000MHZ Ram ile : 50600 TL

Ekran kartı modelini beğenmediyseniz diğer seçenekler :

Son olarak da hayırlı olsun demek düşer. Eğer bütçeniz elveriyorsa bilgisayarda ucuza kaçınılmamalı. Sonuçta hayatı çok kolaylaştırıyor.

Son düzenleme:
Intel i7-12700KF On İki Çekirdek 3.60 GHz LGA1700 İşlemci Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
KF almak daha mantıklı. Zaten dahili grafiği kullanmayacaksınız.
Arctic LIQUID FREEZER II 360 Sıvı Soğutma Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
Bu işlemciye en az 360mm gider. Bu soğutucu işinde çok başarılıdır ve fiyatı daha uygun.
Crucial Ballistix 32 GB (2x16) 3200 MHz DDR4 CL16 BL2K16G32C16U4B Ram Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
İki kere alıp 64GB olarak kullanırsınız. 4000MHz almanızı gerektirecek bir şey olduğunu sanmıyorum. Intel'e 3200MHz yetiyor. Dersiniz ki ben işlemci yükü ve RAM ile de çok iş yapacağım o zaman yükseltebiliriz. Örnek :
G.Skill Ripjaws V 32 GB (2x16) 4000 MHz DDR4 CL18 F4-4000C18D-32GVK Ram Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
Yine 2 kere alırsanız 64GB oluyor.
https://www.hepsiburada.com/gainwar...ran-karti-ned308t019kb-132ax-p-HBCV00000F22AF
Ekran kartını bir üst model almış oluyoruz.
970 EVO ve SX8200'den bir kademe daha düşüktür. Fakat indirimdeyken HDD almak yerine rahatlıkla tercih edilebilecek bir model.
970 EVO ile aynı kalitededir. Sıkıntısı olmaz.
Phanteks Eclipse P400A Temperli Cam Mid Tower ATX Bilgisayar Kasası
Sizin seçtiğiniz kasadan daha iyi bir model.
Corsair HX850 CP-9020138-EU 850 W Power Supply Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
Bu da çok kaliteli bir PSU'dur. S tier olarak geçer.

Toplam Fiyat : 3200MHz RAM ile : 49160 TL | 4000MHZ Ram ile : 50600 TL

Ekran kartı modelini beğenmediyseniz diğer seçenekler :

Son olarak da hayırlı olsun demek düşer. Eğer bütçeniz elveriyorsa bilgisayarda ucuza kaçınılmamalı. Sonuçta hayatı çok kolaylaştırıyor.
kendim parçaları toplayıp montaj yapabileceğimi pek sanmıyorum o yüzden aracı bir siteden parçalara bakarak oluşturuyorum sistemi montaj hizmeti olarak.Çoğu parçada mevcut değil bu yüzden bazı alternatiflerde değişiklik yapamıyorum.240mm soğutmayıda işlemciyle çok yüklü çalışmayacağım için yeterli bulmuştum ama tekrar bir bakabilirim.

aklımda birkaç soru var
i7-12. nesil yeni olduğun için diğer parçalarla performans kaybı ve ya optimize sorunu yaşar mıyım ?
W11 kurmak gerekiyor sanırım ama W10 işletim sisteminde işlemciden yine aynı performans alınır mı ?
Msı mag serisi sıvı soğutmalar hakkında ne düşünüyorsunuz ?
1920x1080 monitör kullanıyorum bunun bir etkisi olur mu ?

-Corsair 32GB(2x16) Vengeance LPX 3200mhz CL16 DDR4 Ram
-Kingston 32GB(2x16) Fury Beast 3200mhz CL16 DDR4 Ram
bu iki ramı soracaktım birde g-skill yerine.bunları ikişer 64 e tamamlayacağım alırsam.

Son düzenleme:
kendim parçaları toplayıp montaj yapabileceğimi pek sanmıyorum o yüzden aracı bir siteden parçalara bakarak oluşturuyorum sistemi montaj hizmeti olarak.Çoğu parçada mevcut değil bu yüzden bazı alternatiflerde değişiklik yapamıyorum.240mm soğutmayıda işlemciyle çok yüklü çalışmayacağım için yeterli bulmuştum ama tekrar bir bakabilirim.

aklımda birkaç soru var i7-12. nesil yeni olduğun için diğer parçalarla performans kaybı ve ya optimize sorunu yaşar mıyım ?
W11 kurmak gerekiyor sanırım ama W10 işletim sisteminde işlemciden yine aynı performans alınır mı ?
Msı mag serisi sıvı soğutmalar hakkında ne düşünüyorsunuz ?
1920x1080 monitör kullanıyorum bunun bir etkisi olur mu ?

-Corsair 32GB(2x16) Vengeance LPX 3200mhz CL16 DDR4 Ram
-Kingston 32GB(2x16) Fury Beast 3200mhz CL16 DDR4 Ram
bu iki ramı soracaktım birde g-skill yerine.bunları ikişer 64 e tamamlayağım alırsam.
Siz parçaları kendiniz satın alıp yine aracı bir firmaya toplattırabilirsiniz. Belirli bir ücret karşılığı yapıyorlar diye biliyorum. İlla tek bir yerden almanıza gerek yok.

Tam tersi Intel 12.nesil daha performanslı bir seri.

İstediğiniz işletim sistemini tercih edebilirsiniz.Ben şimdilik size W10 öneririm.

MSI MAG serisi fena değil ama attığım sıvı soğutucu fiyat/performans açısından çok iyi.
Görünüşünü beğenmediyseniz alternatif sunabilirim.

Bu sistemin hakkı 1440p fakat hali hazır da kaliteli bir 1080p’ye sahipseniz sıkıntı olmaz.

Bildiğim kadarıyla attığım Ballistic RAM’lerin OC performansı daha iyi. Stok kullanacaksanız istediğinizi tercih edebilirsiniz.

Son düzenleme:
Siz parçaları kendiniz satın alıp yine aracı bir firmaya toplattırabilirsiniz. Belirli bir ücret karşılığı yapıyorlar diye biliyorum. İlla tek bir yerden almanıza gerek yok.

Tam tersi Intel 12.nesil daha performanslı bir seri.

İstediğiniz işletim sistemini tercih edebilirsiniz.Ben şimdilik size W10 öneririm.

MSI MAG serisi fena değil ama attığım sıvı soğutucu fiyat/performans açısından çok iyi.
Görünüşünü beğenmediyseniz alternatif sunabilirim.

Bu sistemim hakkı 1440p fakat hali hazır da kaliteli bir 1080p’ye sahipseniz sıkıntı olmaz.
Bildiğim kadarıyla attığım Ballistic RAM’lerin OC performansı daha iyi. Stok kullanacaksanız istediğinizi tercih edebilirsiniz.
güvenilir yerlerden sadece montaj hizmeti alabiliyor muyum hızlıca bir bakayım eğer mümkünse hızlıca toplamaya başlarım.önerdiğiniz parçalarıda ekleyebilirim.

yorumlarınız için çok teşekkür ederim montaj hizmetine göre birkaç gün içerisinde sonuca ulaştırmaya çalışacağım artık,malum fiyatların ne olacağı hiç belli olmuyor.

1. 12700K çok doğru bir seçim. En mantıklı intel işlemcisi bu.

2. Ramleri mümkün olduğunca aynı model aynı kit alın. Mesela 2x16 GB setten 2 tane almak yerine 4x16 GB almanız daha iyi olur. Performans açısından değil, düşük bir ihtimal ramler uyumsuzluk çıkarırsa arada durduk yere crash yiyebilirsiniz. 2x32 GB fiyatı gereksiz arttırır. G Skill'in modelleri hem çeşit hem de CL zamanları açısından diğer markalardan 1 tık önde diye düşünüyorum.

3. Aynı şekilde an itibariyle W11 ile alacağınız performans farkı yok denecek kadar az (bazı programlarda farklılık olabilir tabi). Ancak W11 ile ilgili en büyük sorun tam oturmamış bir sistem olması sebebiyle tuhaf hatalar ve mavi ekranlar alabiliyorsunuz. Şimdilik W10 çok daha oturaklı bir sistem.

4. Sıvı soğutucuda Arctic Freezer, Silverstone, EK Galahad serisi en iyileri. Diğer bilindik markalar MSI, ASUS malesef çok para istemelerine rağmen performans anlamında onun karşılığını veremiyorlar soğutucu kanadında.

5. Yaptığınız render işlemi tam olarak ne için bilmiyorum ama 4k detay açısından daha iyi olacaktır. Bütçe yoksa sonra da yükseltebilirsiniz. Monitörün renk kalitesi anlamında da önemli olabilir yaptığınız render işine göre. Onun dışında çözünürlüğün düşük olması daha fazla oyun performansı verir, render anlamında olumsuz bir performansa sebep olmaz.

6. RTX 3080 12 GB ya da 3080ti sırf 2 GB daha fazla VRAM için tercih edilebilir render için.

7.Kasa biraz daha büyük havadar bir kasa olsa ekran kartının sığması açısından daha rahat olacaktır. Sizin seçtiğinizin hava akışı kötü değil ama satın aldığınızda ne kadar ucu ucuna sığdığını kendiniz göreceksiniz.

8. İntel 12. nesil gerçekten çok elektrik tüketimine sahip olabiliyor yaptığınız işleme göre. O yüzden hem iyi bir soğutucu hem de mümkünse 360 mm olmasını tavsiye ederim.

9. İncehesap cumaları saat 22.00'de indirim başlatıyor kesinlikle tavsiye ederim. Gerçekten güzel fiyata düşebiliyor ürünler. Bütçeye sığdırma işini öyle çözebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı