i7-12700K ve 3080 sistem toplama

@P R O F O U N D mantıken 5800x3D'nin derecesinin 5800X'e kıyasla biraz daha az olması lazım değil mi? Sonuçta frekans olarak biraz daha düşük onu oyunlarda bu kadar iyi yapan şey L3 cache. Ayrıca silikon kalitesi daha iyidir diye düşünüyorum.

@Rory mantıken 5800x3D'nin derecesinin 5800X'e kıyasla biraz daha az olması lazım değil mi? Sonuçta frekans olarak biraz daha düşük onu oyunlarda bu kadar iyi yapan şey L3 cache. Ayrıca silikon kalitesi daha iyidir diye düşünüyorum.
L3 Cache'in eklenmesinin ana etkenlerinden biri de sıcaklıkların artması zaten.
Ayrıca, silikon kalitesinin bir önemi yok. AMD, L3 Cache eklendiği için sıcaklıkların artacağını bildiği dolayısıyla 5800X3D'yi çarpan kilidi kapalı halde satıyor.
3080 12 GB ile 3080Ti farkı da var.
Sonuç olarak, 5800X3D, ekran kartından bütçe çalıyorsa iyi bir tercih değil. @Hypno

Son düzenleme:

Hem Ray Tracing hem de Rendering performansı yüksek bir sistem.
Görsellik istiyorsanız alternatif ARGB/RGB parçalar da önerebilirim.

Toplamda 54000TL civarı oluyor.
Bütçenizi çok aştıysa:
Ekran kartından kısmak istemiyorsanız kasadan kısabiliriz ancak öyle de 53000TL oluyor.

Ölümüne oyuncu değilseniz işlemci ve soğutucudan da kısılabilir.

Mayıs bitene kadar dolar artışı devam edecek yani pek de mantıklı bulmuyorum bu yorumunu. Daha önce bulunduğum konuya yazmıştın ama bu sefer söyliyeyim dedim.

FSR, RTX kartlarda da mevcut.
Şahsen ben bu kadar para verip Ray Tracing'in tadına bakamasam üzülürdüm.
X570 tomahawka gerek yok b550 tomahawk vrm olarak x570 timahawkın performansının %83'ünü veriyor ve çok daha ucuz (3k). Ve termallerinin daha iyi olduğu düşüncesindeyim.
Fanı olmamasına rağmen sıcaklığı çok yakın.

Screenshot_2022-05-13-13-17-37-728_com.android.chrome.jpg

Rog strix modelleri overrated. Diğer modellere göre soğutma veya performans olarak neredeyse hiç farkları yok ama arada binlerce lira fark oluyor. Öyle ki o fiyata 3080 ti veya 3080 12 gb alabilirsiniz. Ha çok param var, harcamayı seviyorum diyorsanız alın yıllarca sıkıntısız götürürler.
Bu arada bana kalırsa ne olursa olsun ryzen 7000 beklenmeli. Çok büyük şeyler vaadediyorlar. Bir kere 5 nm’ye geçiş var. Pin olayı da kalkıyor. Performans anlamında büyük bir sıçrama olacağı söyleniyor. Şahsen ben bekleyeceğim. 2022 sonuna kadar hatta 2023’e bile sarkabilir acelem yok.
Ddr 5 konusuna gelecek olursak, tabiki daha performanslılar ama ödediğiniz fiyat farkına değen bir performans farkı yok.Şahsi görüşüm ddr 5’e geçiş için henüz zaman var.
Eğer kompleksli birisi değilseniz şimdi alın sisteminizi. Ama bir 6 ay sonra aynı fiyata hatta belki daha ucuza ( dolar bazında ) sistemlerin sizinkinden %30-40 daha performanslı olduğunu öğrendiğinizde üzülecekseniz ve kompleks yapacaksanız bekleyin derim. Şahsen ben 2060’lı bir sistemi aldıktan 2-3 ay sonra çıkan 3000 serisi kartları gördüğümde baya üzülmüştüm.

2. Olarak 4000mhz ram infinity fabric'i bölerek performans kaybına sebep oluyor. 3600mhz ram yeterli.

3. Olarak şu an arctic liquid freezer 360mm 2.500tl iken ve arkadaşın kasası 420mm desteklerken. Nasıl olur da 1800tl'ye satılan 420mm arctic aio'dan kısabilirsiniz diyorsunuz bunda hiç bir mantık yok. 360 ve 420mm tier 1 soğutuculardır. Asla ama asla cpu soğutucusundan kısmayın hele de sessiz ve serin olsun diye kasaya bu kadar para dökülüyorsa ve o kasa bunun karşılığında 420mm desteği sunuyorsa. Dünyanın en iyisi soğutucularından biri için 1800tl hiç bir şey benim 360mm bile 1800tl için piyasada rakipsiz bir soğutucu.
IMG_20220516_095918.jpg

Arkadaşının kasasının özelliği serin ve sessiz olması o p600s'deki S, silent'ı simgeliyor. Arctic de piyasadaki en sessiz soğutucuları üreten bir firma bunu yaparken hem ucuza yapıyor hem de performanstan kısmıyor.

Hem Ray Tracing hem de Rendering performansı yüksek bir sistem.
Görsellik istiyorsanız alternatif ARGB/RGB parçalar da önerebilirim.

Toplamda 54000TL civarı oluyor.
Bütçenizi çok aştıysa:
Ekran kartından kısmak istemiyorsanız kasadan kısabiliriz ancak öyle de 53000TL oluyor.

Ölümüne oyuncu değilseniz işlemci ve soğutucudan da kısılabilir.

Mayıs bitene kadar dolar artışı devam edecek yani pek de mantıklı bulmuyorum bu yorumunu. Daha önce bulunduğum konuya yazmıştın ama bu sefer söyliyeyim dedim.

FSR, RTX kartlarda da mevcut.
Şahsen ben bu kadar para verip Ray Tracing'in tadına bakamasam üzülürdüm.

X570 tomahawka gerek yok b550 tomahawk vrm olarak x570 timahawkın performansının %83'ünü veriyor ve çok daha ucuz (3k). Ve termallerinin daha iyi olduğu düşüncesindeyim.
Fanı olmamasına rağmen sıcaklığı çok yakın.

Eki Görüntüle 1389347
X570'in 2 tane PCI-E 4.0 M.2 SSD slot avantajı var. İlerde 1 tane daha M.2 SSD alabilir.
PCI-E 4.0 ekran kartları için çok büyük bir fark oluşturmasa da depolama için ciddi farklar oluşturuuyor. Ayrıca, arkadaşın bütçesi X570 Tomahawk için yeterli. X570 Tomahawk, 5800X ve 5800X3D gibi ısınma problemleri olan işlemcilere ilaç gibi gelecektir.
2. Olarak 4000mhz ram infinity fabric'i bölerek performans kaybına sebep oluyor. 3600mhz ram yeterli.
Aynı RAM'i 3800Mhz CL14 kullanıyorum. OC potansiyeli çok iyi. IF ayarlaması yapılabilir.
3. Olarak şu an arctic liquid freezer 360mm 2.500tl iken ve arkadaşın kasası 420mm desteklerken. Nasıl olur da 1800tl'ye satılan 420mm arctic aio'dan kısabilirsiniz diyorsunuz bunda hiç bir mantık yok. 360 ve 420mm tier 1 soğutuculardır. Asla ama asla cpu soğutucusundan kısmayın hele de sessiz ve serin olsun diye kasaya bu kadar para dökülüyorsa ve o kasa bunun karşılığında 420mm desteği sunuyorsa. Dünyanın en iyisi soğutucularından biri için 1800tl hiç bir şey benim 360mm bile 1800tl için piyasada
420mm Arctic LF 2 o kadar da sessiz değil...
1652684853166.png

Son düzenleme:
X570'in 2 tane PCI-E 4.0 M.2 SSD slot avantajı var. İlerde 1 tane daha M.2 SSD alabilir.
PCI-E 4.0 ekran kartları için çok büyük bir fark oluşturmasa da depolama için ciddi farklar oluşturuuyor. Ayrıca arkadaşın bütçesi X570 Tomahawk için yeterli.

Aynı RAM'i 3800Mhz CL14 kullanıyorum. OC potansiyeli çok iyi. IF ayarlaması yapılabilir.

420mm Arctic LF 2 o kadar da sessiz değil...
Sessiz değil derken ? Rakamlarla konuşalım isterseniz ?
Anakart için bütçe var diye coşmaya gerek yok. Dediğiniz gibi pcie 4.0 ile dolduracağını vaysayalım önerdiğiniznanakart gene iyi vir seçim değil.
Bunun alınması çok daha mantıklı, 12 değil 14 faz. Aynı sıcaklıklarda fan kullanmadan duruyor yani soğutması daha iyi.
Sizin attığınızdan da çok daha ucuz.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2022-05-16-10-05-46-505_com.google.android.youtube.jpg
    Screenshot_2022-05-16-10-05-46-505_com.google.android.youtube.jpg
    159,7 KB · Görüntüleme: 19
Sessiz değil derken ? Rakamlarla konuşalım isterseniz ?
Zaten ben rakamlarla konuşuyorum. Kanıt olmadan asla konuşmam. Attığım tablodan bakabilirsin. Senin attığın tablo Full Load. :D
Anakart için bütçe var diye coşmaya gerek yok. Dediğiniz gibi pcie 4.0 ile dolduracağını vaysayalım önerdiğiniznanakart gene iyi vir seçim değil.
https://www.hepsiburada.com/msi-mag-x570s-tomahawk-max-amd-x570-4x-ddr4-atx-anakart-p-HBCV00000QMDFX?url_src=and-product-detail Bunun alınması çok daha mantıklı, 12 değil 14 faz. Aynı sıcaklıklarda fan kullanmadan duruyor yani soğutması daha iyi.
Sizin attığınızdan da çok daha ucuz.
Ses yongası olarak ALC4080 kullanıyor. Sıkıntılı bir yonga. Sırf bu yüzden anakart değiştirenler bile var.

Son düzenleme:
Zaten ben rakamlarla konuşuyorum. Kanıt olmadan asla konuşmam. Attığım tablodan bakabilirsin.

Ses yongası olarak ALC4080 kullanıyor. Sıkıntılı bir yonga.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam şimdi şu dediğimde beni haklı çıkarmış oldunuz. 1800tl'ye bu soğutmadan daha sessiz ve performanslısı bulunamıyor. Ben en sessiz demedim sessizdir dedim ki 43 desibel muazzam bir sonuç. Yani dediğiniz gibi o kadar da sessiz bir soğutucu değil sözüne hala katılmıyorum. Üstüne üstlük sıcaklık değerlerini de paylaşabilir misiniz, daha sessiz olanların yarısı 240mm sessiz kalmak uğruna soğutmayacaksa gene bir anlamı kalmıyor. X72 listemde 7 desibel geride 2 derece daha sıcaktı sizin listedeki x73 aynı soğutucu değil ama desibel olarak aşağıda kalırken sıcaklığı daha yüksek tuttuğunu düşünüyorum. Sıcaklık grafiğini de atar mısınız listesinizin ?

1800tl'ye bu soğutmadan daha sessiz ve performanslısı bulunamıyor. Ben en sessiz demedim sessizdir dedim ki 43 desibel muazzam bir sonuç. Yani dediğiniz gibi o kadar da sessiz bir soğutucu değil sözüne hala katılmıyorum.
Rendering yapmadıkça Full Load olması mümkün değil ki arkadaş arkada Prime 95 testi açık oyun oynamayacaktır değil mi? :D
Full Load haricinde LF2 360mm ile 420mm arasında gözle görülür fark var.
Üstüne üstlük sıcaklık değerlerini de paylaşabilir misiniz, daha sessiz olanların yarısı 240mm sessiz kalmak uğruna soğutmayacaksa gene bir anlamı kalmıyor. X72 listemde 7 desibel geride 2 derece daha sıcaktı sizin listedeki x73 aynı soğutucu değil ama desibel olarak aşağıda kalırken sıcaklığı daha yüksek tuttuğunu düşünüyorum.
Listenin çok daha gerisinde olan PF360, Galahad AIO 360 ve EKWB 360 neredeyse Arctic LF 2 360mm ile kafa kafaya giden ve gayet yeterli soğutuculardır.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı