i7 12700K ve Be Quiet silentloop 2 280mm sistem sıcak çalışıyor

lurkingloris

Kilopat
Daha fazla  
Kasa Be Quiet 500DX. Sogutucu radyatoru kasanin en onunde ve radyator arkasinda 2 tane 140'lik fan iceri dogru hava veriyor. Kasanin yukarisinda 2 tane ve arkada 1 tane 140'lik fan egzoz olarak takili. Buna ragmen islemci sicakligi 100 dereceyi buluyor. Acaba sogutucu bu islemciye yetersiz mi? Montajda hata oldugunu dusunmuyorum her şey gayet kolaydi ve sogutucu tam olarak oturdu gibi. Test yaparken anakart yazilimi uzerinden butun fanlari Max RPM'e aldim.

Aslinda throttling olmuyor islemci yine butun cekirdeklerde 4.9 GHz'i sagliyor. Render alırken de ortalama 95 derece civari oluyor ara ara da 100'u buluyor. Yine de sicakliklar bana cok yuksek geldi. Sizce normal mi?

Fanı radyatörün önüne takıp içeri üfletmeniz lazım. Fan dizimi yanlış olmuş.
Bir fotoğraf falan varsa gösterebilir misiniz? Tam anlayamadım arka ön şeklinde.

positioning_diagram.png

Bu şekilde hava sirkülasyonu olması gerekir. Fanların etiketli kısmı olan tarafa doğru üfler, üflediği yönde soğutucu radyatörü olmalıdır.
Öne takamıyorsanız aynı mantık ile üste takmayı deneyin.
Kısaca fanlar havayı radyatöre üfleyecek ki radyatörden sıcak hava kasanın dışına tahliye edilsin.

Fanlar onde ama radyatorun onunde degil arkasinda takili yani hava direk radyatore uflemiyor ama radyatorun icinden cekip kasanin icine dogru ufluyor. O sekilde sigdirabildim maalesef. Açıkçası fanlar calisirken elimi koydugum zaman havanin cekildigini hissedebiliyorum. Yeni termal macun gelince sogutucuyu sokup bir daha takacagim fanlarin yerini de degistirip deneyecegim. Hava akisi da mantiken yukaridaki fotodaki gibi yani fan yonleri acisindan. Yukari da takamiyorum cunku 140'lik fanlar anakartin sogutmasina degiyor.

Fanlari duzelltim ama yine de bir şey degismedi. Hala 100 dereceyi buluyor 2-3 dk icerisinde.
Cinebench calisirkenki anlik durumlar forograftaki gibi. Fark ettigim diger bir şey de CPU'nun guc tuketimi.
Internetten baktigim kadariyla i7 12700K Max 190 watt cekmesi gerekirken bende 227 wattta kadar cikmis gozukuyor. Tabii hw info yazilimi dogru gosteriyorsa. BIOS'taki butun ayarlar defaultta acaba otomatik OC mi yapiyor diye dusunuyorum. BIOS'ta ilgili ayarlarida atiyorum. Hangi ayarlari degistirmem konusunda yardimci olabilirseniz sevinirim.

Screenshot 2023-01-22 105614.png

20230122_110337.jpg

Son düzenleme:

Geri
Yukarı