i7 12700KF vs Ryzen 9 5900X

Acelen yoksa 1 sene daha bekleyip yine en azından 4 nesil desteklenmesi beklenen yepyeni bir AM5 platformu ve platforma uygun sağlam bir işlemci alıp 'uzun ömürlü' gitsin yolunda en mantıklı opsiyonlardan birini değerlendirirdim.
Bir sene kadar bir süre beklenmesine gerek yok sanırım 2022. nin 1. yada 2. çeyreğinde AMD işlemciler piyasaya giriş yapacak.

Çok kararsız kaldım uzun ömürlü gitsin istiyorum. Siz olsanız hangisini seçerdiniz?

Ben beklemeyi seçerdim, AMD işlemcilerine uzun süre sahip çıkıyor. AM5'i bekleyip (ne olduğunu görüp) o şekilde sistemi toparlamayı tercih ederdim.

Ben beklemeyi seçerdim, AMD işlemcilerine uzun süre sahip çıkıyor. AM5'i bekleyip (ne olduğunu görüp) o şekilde sistemi toparlamayı tercih ederdim.
AMD nin CEO su zaten açıklama yapmıştı " LGA soket yapısına geçiş yaptık ama bu soket yapısını da AM4 gibi çok uzun sürece değiştirmeden kullanacağız" Yani şu açıklama bile bana AMD nin tercih edilmesini şiddetle vurguluyor. En azından AMD nin AM4 soketinde en düşük anakartından en yüksek anakartına kadar BIOS güncellemesi ile aynı soketten işlemci kullanmaya upgrade etmeye olanak sağlarken Intel' in sürekli soket değiştirmesi bile yine AMD yi seçmek için bir sebep daha sunuyor.

am5 soket anakart ve ramlerin fiyatı çok fazla olur mu acaba? Fazla zamanım yok maalesef iki işlemciden birini seçmem gerek.

am5 soket anakart ve ramlerin fiyatı çok fazla olur mu acaba? Fazla zamanım yok maalesef iki işlemciden birini seçmem gerek.
Bunu zaman ve doların durumu gösterebilir. Tabii çip kirizi de bunları tetikleyen en önemli faktörlerden biri. Sizin yerinizde olsam 5900X alır bütçeden kısardım anakart soğutucu konusunda kar ederdim. İleride de yine AM5 sisteme geçiş yaparsanız da çok kolay şekilde elinizden de çıkarmış olursunuz çünkü AMD sistemlerin talipleri çok fazla oluyor neden diye sorarsanız hem fiyat performans olması ve parasının karşılılığını sonuna kadar vermesinden dolayıdır.

AM5 soket anakart ve RAM'lerin fiyatı çok fazla olur mu acaba? Fazla zamanım yok maalesef iki işlemciden birini seçmem gerek.

Intel'in fiyatı ne ise yakın seviyelerde olacaktır.

İllaki bu ikisinden biri ise:

12700K 5900X'i DDR5 belleklerle geçebiliyor, DDR4'te ise birbirlerine yakınlar. Hatta 5900X DDR4'te geçebiliyor.

Bu bağlamda RAM'e bağlı biraz da, DDR4 için 5900X olur. Termal çözüm noktasında da daha hesaplı olabilir.

Ben hala AM5 platformunu bekleme taraftarıyım.

Geri
Yukarı