i7 12700KF vs Ryzen 9 5900X

furkaniko

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Siber Güvenlik Uzmanı
i7 12700KF mi yoksa Ryzen 9 5900X mi daha iyidir? Çoğunlukla oyun oynanacak, bir de eğer AMD alırsam eski Intel anakartımda kullandığım sıvı soğutucuyu AMD kartlara da takabilir miyim?

i7 12700KF Hitman/Cyberpunk gibi Intel sponsorluğunu alan oyunlarda biraz önde olsa da genel itibariyle oyun performansında kafa kafayalar. Anakartı ve soğutucusu ile beraber hangisi ucuza geliyorsa onu tercih edin, sıvı soğutucular noktasında ise çok bir bilgim yok ancak çoğunun içinden platform çoklayıcı çeşitli aparatlar vs çıkıyor, muhtemelen uyar diye tahmin ediyorum.

Intel 12. nesilde AMD'ye dayandı ama sadece dayandı, geçmesi gerektiği yerde DDR5 RAM'lere rağmen (biliyorum DDR5 tam oturmadı). AMD'yi de beklemek isteyebilirsin, 12. nesilin durumuna karar vermek için erken.

AMD AM5 ile sıfırdan başlıyor ama daha tecrübeli şekilde, DDR5'e AMD de geçecek.

Bence bu ikisini de almadan beklemek daha doğru olabilir.

AMD işlemci alırsanız soğutma ve anakart konusunda maddi açıdan oldukça kar edeceksinizdir. Intel işlemcinin yüksek güç tüketimi ve pahalı anakartlarından ziyade birde o işlemciyi soğutmak için ciddi miktar ödeyip iyi bir soğutucu almak zorundasınız.

Aciliyet gibi bir durum var ise AMD tercih etmelisiniz yok ise yeni nesil AMD işlemcileri beklemeniz daha saglıklı olur en azından AMD yeni nesil işlemciler piyasaya çıkana denk DDR5 iyice oturmuş olur.

Sıvı soğutmanda AMD işlemciler için ayrı dönüştürücü aparatın duruyorsa kullanabilirsin. Diğer türlü bir şekilde o aparatı temin etmen gerek. Ya sıvı soğutma Türkiye distribütörüne/servisine ulaşacaksın ya da parayla alacaksın.
Intel 12. nesilde işlemci yüksekliğini değiştirdiği için birçok hava ve sıvı soğutmanın ilgili aparatları uymuyor diye duydum. Yine üstte anlattığım gibi ilgili yollarla ilgili aparatları temin edeceksin.
Intel 12. nesil DDR4 uyumlu anakartlar RAM fiyatından dolayı DDR5 RAM'li anakartlara göre maaliyetini düşürüyor. DDR4 destekli anakartlarda PCI Express 5 desteği ne durumda veya bu destek sadece ekran kartını mı destekliyor yoksa M2 SSD'leri de destekliyor mu araştırmak lazım.
Kaldı ki 12. nesil Intel destekli B660 anakartlar da pahalı deniyor.
Ben olsam bu karmaşık olasılıklara gireceğime ya 5800X alırım ya da 11700K/KF alırım. Sıvı soğutmanın sitesine veya forumlara bakarsan belki mevcut aparatların direkt 11. nesil Intel işlemcilerle kullanabilirsin.
Mevcut 16 GB RAM'in varsa ve 3200 MHZ ise 11. nesil Intel veya 5. nesil Ryzen işlemcilerde kullanabilirsin.

Çok kararsız kaldım uzun ömürlü gitsin istiyorum. Siz olsanız hangisini seçerdiniz?

Acelen yoksa 1 sene daha bekleyip yine en azından 4 nesil desteklenmesi beklenen yepyeni bir AM5 platformu ve platforma uygun sağlam bir işlemci alıp 'uzun ömürlü' gitsin yolunda en mantıklı opsiyonlardan birini değerlendirirdim.

Yeni konular

Geri
Yukarı