Çözüldü i7-13700K - RTX 4090 sistemde mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 11

Skyclad

Hectopat
RAM
G.SKILL Trident Z5 Neo RGB DDR5 6000 Mhz CL30 1.35V (2x16 GB)
SSD veya HDD modeli
Samsung 980 Pro with Heatsink (1 TB)
Ekran kartı
Nvidia GeForce RTX 4090 ASUS TUF Gaming OC Edition
Anakart
MSI PRO Z790-P
İşlemci
Intel Core i7-13700K
İyi günler öncelikle,

26 Ocak 2023 Perşembe gününden beri aktif olarak kullandığım toplama bilgisayarım, dün öğlen saatlerinden beri mavi ekran verip kapanmaya başladı. O kadar çok hata kodu aldım ki, hepsini not bile edemedim hızlı kapanıp açıldığından ötürü; ancak not edebildiklerimi yazacağım.

Belirtiler şöyle:

Ekran arada bir yenilenip duruyor ve uygulamalar ve oyunlar düzenli olarak çöküyor. Bazı durumlarda sistem de çöküyor ve bilgisayar yeniden başlıyor.

Güvenli moddayken sorun neredeyse yok denilebilir. 1-2 kez uygulama çökmesi başıma geldi.

İzlediğim yollar:

1. BIOS güncellemesi yaptım ve RAM overclock ayarlarını sıfırladım. Değişen bir şey olmadı.
2. Windows dosyalarını onarma aracını çalıştırdım ve bozuk dosyaları düzeltti. Sorun yine vardı.
3. Windows 11'i baştan kurmayı denedim (Microsoft'un sitesinden indirdim ve SHA256 koduna baktım, orijinal dosya) ve şu anda kurulum sırasında da çöküyor.
4. Linux LiveUSB denedim; ancak sistem bir türlü başlamadı. Sanırım yeni anakartı tam çözemedim, ondan yapamamış olabilirim.

Aldığım hata kodlarından bazılarını yazayım:

HYPERVISOR_ERROR
DRIVER_OVERRAN_STACK_BUFFER
KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE

Bunlar da kurulum sırasında çıktı:

SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED
KERNEL_MODE_HEAP_CORRUPTION

Buraya konu açmayı düşünmeden önce bilgisayarı sıfırladığım için minidump dosyalarım da uçtu. :( Verdiğim bilgiler doğrultusunda herhangi bir görüşü olan var mıdır yine de? İnternette bir iki yerde sorunlu RAM yazmış birisi; ancak hiçbir yerde kesin bir çözümü yok.

İlgilenip yardımcı olanlara teşekkür ederim.

Ekleme:

RAM modüllerini söktükten sonra tek tek takıp denedim, sonuç değişmedi; ancak arkadaşımın bana verdiği ve daha önceden hiç duymamış olduğum bilgiye göre, RAM'in kodunu anakartımın uyumluluk listesinde arattığında bulamadığını, sorunun büyük olasılıkla bundan olabileceğini söyledi.

Son düzenleme:
Çözüm
Esenlikler,

1 aydan uzun bir süre sonra ekleme yapma gereği duydum, belki benim gibi sorun yaşayanların işine yarar:

Sorun işlemcideymiş. Intel yenisiyle değiştirdi ve şu anda sorun yok. Türkiye'de teknik destek vermedikleri için yurt dışına gönderildi ürün, bu yüzden çok bekledim.

Sorunun kaynağıyla ilgili bilgi vermemişler; ancak iki seçenek olabilir:

1. İşlemci başından beri sorunluydu ve sonradan sıkıntı çıkardı.

2. İlk aldığım RAM'ler, anakartımla uyumsuzmuş (böyle bir şeyi daha yeni öğreniyorum) ve uyumlu olanlarla değiştirdim (XPG Lancer). Bunu bilmeyenleriniz varsa yeni bilgisayar toplarken kesinlikle göz önünde bulundurunuz. Anakartın sitesine gidip, kullanmak istediğiniz RAM'in kodunu aratıp karşılaştırın (örneğin, AX5U6000C4016G-DCLARBK). Kodu da RAM'lerin üzerinde ya da kutusunda bulabilirsiniz. İnternetten alacaksanız da ürünün sayfasına iyice göz gezdirin. Önceki G.SKILL RAM'ler AMD EXPO overclock profiliyle geliyordu ve yaptığım araştırmalara ve satış danışmanına göre sorun çıkmayacağı konusunda ikna olmuştum. Overclock yapmak ya da uyumsuz RAM kullanmak, işlemcideki memory control module'u bozmuş olabilir; ancak dediğim gibi, bu yalnızca bir görüş. Yurt dışında yaşayanların da benzer bir durumla karşılaştığını ve sorunun memory control module'dan kaynaklandığını yazdıklarını da belirteyim.

Böyle durumlarda sorunun kaynağını bulmak çok can sıkıcı, uğraştırıcı ve zaman alıcı olabiliyor; özellikle de bu kadar para saçtıktan sonra... Yedek parçaya erişiminiz kolay değilse böyle bekliyorsunuz.

Bir daha da overclock ile uğraşmam. :D Umarım böyle bir sorunla karşılaşmam bir daha. Sizler de karşılaşmayın. :)

@claus İlginiz için sağ olun :). Konu kapanabilir.

Biliyorum; ancak bunu Windows'u yeniden kurmayı denedikten sonra gördüm, bu yüzden başlıkta da belirttiğim üzere minidump dosyalarım yok. Verdiğim bilgiler doğrultusunda görüşü olan var mı diye sormak istemiştim.

Esenlikler,

1 aydan uzun bir süre sonra ekleme yapma gereği duydum, belki benim gibi sorun yaşayanların işine yarar:

Sorun işlemcideymiş. Intel yenisiyle değiştirdi ve şu anda sorun yok. Türkiye'de teknik destek vermedikleri için yurt dışına gönderildi ürün, bu yüzden çok bekledim.

Sorunun kaynağıyla ilgili bilgi vermemişler; ancak iki seçenek olabilir:

1. İşlemci başından beri sorunluydu ve sonradan sıkıntı çıkardı.

2. İlk aldığım RAM'ler, anakartımla uyumsuzmuş (böyle bir şeyi daha yeni öğreniyorum) ve uyumlu olanlarla değiştirdim (XPG Lancer). Bunu bilmeyenleriniz varsa yeni bilgisayar toplarken kesinlikle göz önünde bulundurunuz. Anakartın sitesine gidip, kullanmak istediğiniz RAM'in kodunu aratıp karşılaştırın (örneğin, AX5U6000C4016G-DCLARBK). Kodu da RAM'lerin üzerinde ya da kutusunda bulabilirsiniz. İnternetten alacaksanız da ürünün sayfasına iyice göz gezdirin. Önceki G.SKILL RAM'ler AMD EXPO overclock profiliyle geliyordu ve yaptığım araştırmalara ve satış danışmanına göre sorun çıkmayacağı konusunda ikna olmuştum. Overclock yapmak ya da uyumsuz RAM kullanmak, işlemcideki memory control module'u bozmuş olabilir; ancak dediğim gibi, bu yalnızca bir görüş. Yurt dışında yaşayanların da benzer bir durumla karşılaştığını ve sorunun memory control module'dan kaynaklandığını yazdıklarını da belirteyim.

Böyle durumlarda sorunun kaynağını bulmak çok can sıkıcı, uğraştırıcı ve zaman alıcı olabiliyor; özellikle de bu kadar para saçtıktan sonra... Yedek parçaya erişiminiz kolay değilse böyle bekliyorsunuz.

Bir daha da overclock ile uğraşmam. :D Umarım böyle bir sorunla karşılaşmam bir daha. Sizler de karşılaşmayın. :)

@claus İlginiz için sağ olun :). Konu kapanabilir.

Son düzenleme:
Çözüm
İşlemcinin sorunlu olduğunu nasıl anladın? Bende uzun zamandır saçma sapan mavi ekran hataları alıyorum.
RAM'leri değiştirdim, SSD'yi değiştirdim, ekran kartını söktüm, Windows'u yeniden kurmayı denedim; ancak sorun çözülmedi. Sorunun güç kaynağı nedenli olmayacağını düşündüm, o yüzden onu değiştirmekle hiç uğraşmadım. Anakart ve işlemci kalmıştı geriye, ikisini de garantiye verdim. Anakartta sorun bulamamışlar. Intel yeni işlemci gönderince taktım ve sorun yok Mart ayından bu yana. 1 ay gibi bir sürede geldi çünkü Intel'in Türkiye'de teknik servisi yok. Sanıyorum İsrail'e gitmiştir, en yakın orada var. :D

İşlemciyi istemeden bozmuş olabilirim çünkü aldığım RAM'ler anakart ile uyumsuzdu (anakart ile RAM uyumluluğunu sonradan öğrendim) ve Intel işlemcide AMD EXPO hız aşırtma ayarını kullandım. İnternette araştırdığımda ikisinin de aynı olduğunu ve Intel sistemlerde AMD EXPO ayarının sorun çıkarmayacağını söylemişlerdi. Ben de bu bilgiye dayanarak hız aşırtma yaptım. İşlemcideki bellek yöneticisini bozmuş olabilirim. Şimdi sütten ağzım yandığı için Intel XMP uyumlu RAM'lerim olsa bile o ayarı açmıyorum çünkü hız artışını kesinlikle fark edemedim. Her ne kadar Intel'in önerdiği değerler olsa bile, Windows'un mavi ekran vermesine neden olduğunu birçok yabancı sitede gördüm. En iyisi varsayılan ayarlarda kullanmak.

Yeni konular

Geri
Yukarı