i7 13700K sistem açılmıyor

Hüseyin helik

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba yeni bir sistem topladım.
i7 13700K.
Gigabyte B660M desh anakart.
Samsung 980Pro SSD 1TB.
Corsair Vengeance RGB 3600MHz RAM 16x32.
Thermaltake 750W 80Plus.
Gigabyte RTX 3070 Ti.
MSI MAG Forge 112r kasa.
Arctic Liquid Freezer 240mm sıvı soğutma.

Kasaya güçü veriyorum ve starta bastığımda bütün ışıkları yanıyor ama o açılmıyor ekran gelmiyor ve klavye mouse ışığı yanmıyor. Nedeni nedir bilenler bir yardım edebilir mi?

BIOS güncellemesi yapman gerekiyor. Anakartınızda Q-Flash özelliği olduğu için işlemci takılı olmadan da BIOS güncellemesi yapmak mümkün.

B660 serisi 12. nesil Intel işlemciler için tak-çalıştır. 13. nesil için BIOS güncellemesi istiyor. Bu sebeple BIOS güncellemen gerekli.

Bu da Q-Flash tarifi.

1672242728524.png

Fotoğrafın özeti;
  • Anakartın sitesinden 13. nesil uyumlu BIOS'u indir.
  • BIOS dosyasının ismini gigabyte.bin olarak değiştir.
  • USB belleğin içerisine at. (Bu işlemden önce Rufus programı ile USB belleği FAT32 formatında biçimlendirmen gerek. Ondan sonra içerisine gigabyte.bin isimli BIOS dosyasını atacaksın.)
  • USB belleği, Q-Flash işaretli USB portuna tak.
  • Daha sonra anakartta bulunan Q-Flash tuşuna tıkla 2-3 saniye kadar.
Bu arada Q-Flash işlemini, sistem kapalıyken yapacaksın. Sistem kapalıyken USB belleği takıp tuşa basacaksın.

BIOS güncellemesi yapman gerekiyor. Anakartınızda Q-flash özelliği olduğu için işlemci takılı olmadan da BIOS güncellemesi yapmak mümkün.

B660 serisi 12. nesil Intel işlemciler için tak-çalıştır. 13. nesil için BIOS güncellemesi istiyor. Bu sebeple BIOS güncellemen gerekli.

Bu da Q-flash tarifi.

Eki Görüntüle 1616535

Fotoğrafın özeti;
  • Anakartın sitesinden 13. nesil uyumlu BIOS'u indir.
  • BIOS dosyasının ismini gigabyte.bin olarak değiştir.
  • USB belleğin içerisine at. (bu işlemden önce Rufus programı ile USB belleği FAT32 formatında biçimlendirmen gerek. Ondan sonra içerisine gigabyte.bin isimli BIOS dosyasını atacaksın.)
  • USB belleği, Q-flash işaretli USB portuna tak.
  • Daha sonra anakartta bulunan Q-flash tuşuna tıkla 2-3 saniye kadar.
Bu arada Q-flash işlemini, sistem kapalıyken yapacaksın. Sistem kapalıyken USB belleği takıp tuşa basacaksın.

Büyük ihtimal sorun bu. Şu anda işlemci takılı anakartta ve üzerinde sıvı soğutma var. Söylediğiniz işlemi işlemci varken yaparsak sorun olur mu? Ayrıca Rufus ile FAT32'ye formatladıktan sonra yine dosyayı Rufus ile yazdırmamızmı gerekiyor. Detaylı bir anlatım yapar mısınız teşekkürler.

Geri
Yukarı