i7 14700KF için sıvı sogutucu önerisi

Ama @Liberteen adlı kullanıcı 13. nesil i9 işlemcisini 240mm sıvı soğutucu ile soğutuyor. Belki sıvı soğutması çok kalitelidir bilemiyorum ama herkes 14. nesil i7 için 360mm şart diyor neredeyse doğru mudur?

Tamamen iyi bir şekilde soğutabilmesi için 360mm daha yeterli olur. 14. Nesiller adeta alev topu olduğu için 280 zortlayabilir zortlamayabilirde. Ve evet 240 demedim 280 dedim. Yine de kaliteli bir 360Mm'ye bakın.

@PoneaS1 hatta böyle extreme bir bütçeniz varsa 420mm sıvı soğutma veya kafam kadar fena bir hava soğutma vede kaliteli bir termal macun ile 14700KF'yi dizginleyebilirsiniz sıcaklıkta. 360mm de kurtarıcı sayılır.

Tamamen iyi bir şekilde soğutabilmesi için 360mm daha yeterli olur. 14. nesiller adeta alev topu olduğu için 280 zortlayabilir zortlamayabilirde. Ve evet 240 demedim 280 dedim. Yine de kaliteli bir 360Mm'ye bakın.

@PoneaS1 hatta böyle Extreme bir bütçeniz varsa 420mm sıvı soğutma veya kafam kadar fena bir hava soğutma ve de kaliteli bir termal macun ile 14700Kf'yi dizginleyebilirsiniz sıcaklıkta. 360mm de kurtarıcı sayılır.

Maalesef kasam desteklemediği için 240mm sıvı soğutmanın üstüne çıkamıyorum ancak kasam kule tipi bir soğutucu olarak 160mm kule tipi Max olarak destekliyor yeterli gelir mi bilmiyorum ama. DeepCool AK620 mesela bu yeterli gelir mi i7 14700KF için.

Maalesef kasam desteklemediği için 240mm sıvı soğutmanın üstüne çıkamıyorum ancak kasam kule tipi bir soğutucu olarak 160mm kule tipi Max olarak destekliyor yeterli gelir mi bilmiyorum ama. DeepCool AK620 mesela bu yeterli gelir mi i7 14700KF için.
O soğutucu hakkında pek bilgim yok hocam. Ama görünüşe bakılırsa ağır abi tarzlarında.

Cinebench R23.png

@PoneaS1 Bu sonuçları alırken kullandığım soğutucu da bu:

Yorumları fena değil.

Belki silikon kalitesi olarak iyi bir işlemciye denk gelmiş olabilirim. Ya da soğutucu işini iyi yapıyor.

Merhaba konuyu hortlattım biraz ama kusura bakmayın sizde 240mm soğutucu kullanıyorsunuz size sormak istedim. i7 14700KF işlemcisini DeepCool'le 500 240mm modeli ile soğutabilir miyim acaba?

Artics 360 al ben aldim ve cok memnunum ayrica icindeki macunu kullanma yedek tut ondan daha iyisi termal grizy macun al benim RGB'siz Artics 6000 macun ile beraber 6300 geldi gayet memnunum.

Arkadaş geçmiş mesajlarda 211w güç tüketimine takılmış, bir bombada ben patlatıyım o halde.
360mm radyatör 3x lian li p28 fan bu işlemciyi bu kadar tutabiliyorum.
Acaba bendemi bir problem var yoksa doğal mı bu değerler?

Dosya Ekleri

• 111111111.jpg
    111111111.jpg
    516,1 KB · Görüntüleme: 16
Arkadaş geçmiş mesajlarda 211w güç tüketimine takılmış, bir bombada ben patlatıyım o halde.
360mm radyatör 3x lian li p28 fan bu işlemciyi bu kadar tutabiliyorum.
Acaba bendemi bir problem var yoksa doğal mı bu değerler?
* Sıvı soğutma modeli nedir?

* Eğer pompa ve fan devirlerinin %100 ve montajın sorunsuz olduğuna eminseniz yapılabilecek ekstra birkaç şey olabilir.

- Disable CEP Function for Intel 14th Gen Processors

- Undervolting

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

- Cpu contact frame ve kaliteli termal macun

Macun Arctic MX-6 ya da Thermal Grizzly Kryonaut olabilir.

- Kasa modeli nedir? Fan düzeni nasıldır?

* Kasanın fan desteği yetersiz ise kasa değiştirilebilir

Örneğin Corsair 5000D Airflow

* Kasadaki fan sayısı yeterli değilse ekstra fanlar fayda sağlayabilir.

Bilgisayar Kasa Fanı Fiyatları, Modelleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe Örnek: Arctic ya da Nzxt flow tipi fanlar

* Kasa iyi ve fan sayısı yeterli ise fan düzeni gözden geçirilebilir.

- Kaliteli 240 mm aio ile 14700KF yi soğutmayı düşünüyordum. Daha montajı yapmadım.

Yetmezse 360 mm aio'ya geçmeyi değerlendireceğim.

Kolay gelsin.

* Sıvı soğutma modeli nedir?

* Eğer pompa ve fan devirlerinin %100 ve montajın sorunsuz olduğuna eminseniz yapılabilecek ekstra birkaç şey olabilir.

- Disable CEP Function for Intel 14th Gen Processors

- Undervolting

- Cpu contact frame ve kaliteli termal macun

Macun Arctic MX-6 ya da Thermal Grizzly Kryonaut olabilir.

- Kasa modeli nedir? Fan düzeni nasıldır?

* Kasanın fan desteği yetersiz ise kasa değiştirilebilir

Örneğin Corsair 5000D Airflow

* Kasadaki fan sayısı yeterli değilse ekstra fanlar fayda sağlayabilir.

Bilgisayar Kasa Fanı Fiyatları, Modelleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe Örnek: Arctic ya da Nzxt flow tipi fanlar

* Kasa iyi ve fan sayısı yeterli ise fan düzeni gözden geçirilebilir.

- Kaliteli 240 mm aio ile 14700KF yi soğutmayı düşünüyordum. Daha montajı yapmadım.

Yetmezse 360 mm aio'ya geçmeyi değerlendireceğim.

Kolay gelsin.
-Sıvı soğutma çok kaliteli bir model değil rampagenin 360mm’lik bi soğutması ama ben 3 adet lian li p28 fan ile değiştirdim fanlarını.
-Pompa sağlıklı çalışıyor.
-Montaj konusunda problem olabileceğini bende düşündüm ama forumlarda yaşayan çok insan gördüğüm için artık eminim montajda problem yok.
-Kasam akvaryum kasa, alt üç ve yan üç fan içeriye hava girişi sağlıyor (fanlar fena değil 1800 RPM dönüyorlar hava emişi kötü değil), sıvı soğutma ve egzoz dışarı atıyor.
-Cpu braketi almıştım gelsin montajlayacağım ama sence o kadar fark yaratır mı?
-Macunu mx-6 almıştım braketle beraber montajlayacağım.
Oda kurtarmassa artık büyük ihtimalle soğutucuda farklı alternatifler arayacağım.

- Biosta ya da sıvı soğutmanın uygulamasında profil olarak performance seçili olduğundan eminsen sorun yoktur.

1710928448471.png

- Cpu braketi temas yüzeyini genişleteceği için özellikle düşük devirli pompaya sahip soğutmalarda fark yaratacaktır. Ancak bu fark birkaç dereceyi geçmez sanıyorum. İyi bir termal macununda benzer bir etkisi olacaktır.

- Söylediğine göre fan setup iyi görünüyor.

- Sanıyorum anakartın MSI. Aşağıdaki linkteki açıklamalara göre CEP ayarını disable etmeyi deneyebilir misin? İşe yarar mı, nasıl bir fark oluyor yazabilir misin?

- Undervolt basit bir şekilde aktarılmış, istersen deneyebilirsin.

- Sıvı soğutucu önerileri ekledim, inceleyebilirsin.

https://www.akakce.com/islemci-sogu...m-islemci-sivi-sogutucu-fiyati,568164611.html ~ 3600

https://www.akakce.com/islemci-sogu...m-islemci-sivi-sogutucu-fiyati,253966422.html ~ 4300

https://www.akakce.com/islemci-sogu...a-islemci-sivi-sogutucu-fiyati,603868453.html ~ 6300

https://www.akakce.com/islemci-sogu...h-islemci-sivi-sogutucu-fiyati,220667615.html ~ 7200

https://www.akakce.com/islemci-sogu...h-islemci-sivi-sogutucu-fiyati,534509134.html ~ 10K+

- Termal macun tavsiyesi

Arctic Mx-6 Ultra

NOCTUA NT-H2

Thermal Grizzly Kryonaut Extreme TG-KE-002-R

Son düzenleme:

Geri
Yukarı