i7 2600K ani ısınma sorunu

Burak Kavaklı

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar.

Şubat 2012 tarihinden beri i7 2600K/Z68A-GD80 (G3) tabanlı bir bilgisayar kullanıyorum. Son birkaç haftadır, bilgisayarı açtığım ilk birkaç dakika da işlemci ortalama 30 derece sıcaklıkta çalışıyor. Sonra aritmetik bir şekilde sıcaklık artmaya başlıyor. 31, 32, 33 ... 98 dereceye varıncaya kadar.

Kapalı devre sıvı soğutma (H80) ve HAF-X kasa kullanıyorum. Bugüne kadar işlemci sıcaklığı (4.2 GHz hızda çalışıyor olmasına rağmen) yük altındayken ortalama 50 derece civarındaydı. Termal macunu yeniledim, ama sonuç alamadım. Bios en güncel halinde duruyor. Anakartın işlemci güç devresini kontrol ettim, ama kondansatörlerde herhangi bir şişme ya da çatlamaya rastlamadım. Zaten anakart sıcaklığı sabit bir şekilde ortalama 25 derecede seyrediyor.

Daha önce böyle bir sorun yaşayan oldu mu acaba? Ne yapmamı önerirsiniz? Yardımlarınızı bekliyorum.

Herkese iyi günler.

CPU bloğunu tutan vidalar yerinden çıkmış büyük ihtimal. CPU bloğunu kontrol et. Bu iş termal macun ile alakalı değil.
Hocam işlemci soğutucu ile işlemci arasındaki bağlantıdan bahsetmiyorsunuz değil mi? İşlemcinin oturduğu çerçeve ile anakart arasındaki bağlantıdan bahsediyorsunuz. Doğru mu anladım?

Sıvı soğutma bloğunu anakarta sabitlediğin vidalama bloklarında bir sıkıntı var veya sıvı soğutma stabil olarak çalışmıyor.
Hayır. Soğutucu ile işlemcinin arasındaki vidaların kontrolünü yapmanızı istiyorum.
İşlemci soğutucuyu tam olarak yerine yerleştirdiğimden eminim. Bu akşam tekrardan kontrol ederim. Farklı soğutucu ve (bulabilirsem) farklı işlemci ile deneyip, sonuçlarını paylaşırım. Sağ olun, teşekkür ederim.

Güncelleme: Sıkıntı soğutucudaymış. Cooler Master'in Hyper T4 (136TL) soğutucusunu aldım. Şu anda masaüstünde ortalama 30 derece civarında seyrediyor. Soğutucu hakkında ilk izlenim olarak fiyat/başarım oranı yüksek bir alet olduğunu söyleyebilirim.

Sorun ile ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim. Herkese iyi günler.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı