i7 2600K sanal iş parçacı nedir?

polat19alemdar

Picopat
Daha fazla  
RAM
8 GB 1600MHz
Anakart
1155 pin H61C
Şahsen kendim şu an GTX 750 Ti, i5 3470, 8 GB RAM, M.2 SSD ve HDD ile kullanıyorum. i7 2600K veya i7 2600'deki iş parçacığı nedir bilmiyorum.

İş parçacığının ne demek olduğunu mu soruyorsunuz yoksa belirttiğiniz işlemcilerde ne kadar iş parçacığı olduğunu mu soruyorsunuz?

İş parçacının işlevini bilmiyorum şubatta pcimi güclendirmek istiyorum ama nasıl olur sizce
İş parçacığı işlemciyi bölerek daha verimli çalışmasını sağlar gibi düşünebilirsiniz.

Peki sizce 2600k mı yoksa 3770k mı daha iyi.

Hocam kısaca özetlemeye çalışacağım. Bu sayıların ilk hanesi neslini belirtiyor. Yani 2600k 3770K'den daha önce çıkmış bir işlemci. Her nesilde yeni geliştirmeler yapıldığı için bu sayı ne kadar yüksekse o kadar iyi gibi düşünebilirsiniz. Önemli olan bir diğer hane ikincisi. Hocam bu sayı i3 i5 ile aynı şeyi temsil ediyor hemen hemen. Mesela 13100 4 çekirdekli bir i3 iken, 13400'ün i5 olduğunu anlayabilirsiniz. Çekirdek sayısı tüm i5'ler için sabit değildir. Mesela eskiden i5'ler 4 çekirdek iken şu an 6 as çekirdeği var gibi düşünebilirsiniz. Bir diğer önemli ibare ise sondaki harf. Eğer F varsa bu dahili grafik birimi bulunmadığını gösterir, eğer k varsa işlemcinin çarpan kilidi açık, silikonu daha iyidir. Dolayısıyla k serisi işlemciler daha performanslı daha yüksek güç tüketimlerine sahip ve daha çok ısınabilirler. Velhasılı kelam, 3770k bir nesil sonrası olduğu için daha iyidir. Uzattıysam kusura bakmayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı