i7 2600K ve GTX 780 Sisteme Takviye

ramone01

Hectopat
Yer
Afyonkarahisar
Daha fazla  
Meslek
Mühendis
Arkadaşlar merhaba, belirttiğim gibi, tam hatırlamasamda ya 2010 ya da 2011 Şubat ayında kendim topladığım sistemime takviye zamanımın geldiğini düşünmeye başladım. Bilgiliyim bu konuda az çok ama size de danışmak istedim, benden çok daha bilgili olanlar var aramızda.

Sistemim şu şekilde;

• Asus p8p67 Evo 1155 - 2200Mhz Ddr3 Sata3 Anakart
  • Intel i7 2600K 3.5 Ghz İşlemci (4.5 ghz'de kullanıyorum sabit)
  • Asus Nvidia Gtx780 DCU2 3Gb Ekran kartı (İlk topladığımda Gtx580 vardı)
  • 2x 2Gb Kingston Ddr3 1600mhz Hyperx Xmp Ram + 1x 2Gb Kingston Ddr3 1333 Mhz Ram (6Gb)
  • Wd Caviar Black 1 tb Hdd (sata3) + 128 Gb Corsair Force Gs Ssd (Sata3)
  • 700Watt 85+ Power (ilk aldığım 850 wattı fakar ömrünü doldurdu)
  • Hp 2310ei Led Aydınlatmalı 23inch Monitör (230 Tl gibi bir fiyata almıştım içinizden küfür edebilirsiniz)
  • Wireless Desktop 3000 Klavye Seti
  • Xbox One Oyun Kolu (Kablolu)
  • Logitech Z323 2+1 Ses Sistemi (80 tl ye almıştım)
  • Soundblaster Tactic 3d Alpha Kulaklık

Şimdi bu sistemimden memnunum, zamanında en yeni teknolojiyi seçtiğim için de memnunum. Yani tam şu an DDR3 sistem yerine DDR4 sistem seçmek gibi bir şeyi ben 4 sene öncesinden 2 yerine 3 seçmek gibi bir şeyi yaparak şu an memnun haldeyim. AMD düşünmediğim iyi olmuş diyorum(ekran kartı bakımından). Şu an bu sisteme nasıl bir takviye yapabilirim? RAM düşünüyorum ilk fakat anakartım çok mu eskidi artık, temelli değiştirmek gerekir mi? Ne yapmalıyım, durum nedir? Maddi açıdan öğrenciyim ama maddi bir sıkıntım yok. İlgilerinize teşekkür ederim. İyi sosyaller.

Merhabalar,

Anakart idare eder seni sıkıntı yok. Monitörü değiştirebilirsin. Önerim BenQ modelleridir , bütçene uygun olanı seç.
Ramleri değiştirmeni öneririm. Crucial Ballistix Sport 2x4GB 1600MHz CL9 gibi bir ram iş görür. Soğutucu almanı öneririm. TPC 612'ye bakabilirsin.

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim, zaten bende bunu açıkça görüyorum yani ramlerim biraz (diğer bileşenlerime göre), hatta baya bi sırıtıyor :) Tavsiyeleriniz güzel, fakat size şunu da belitrmek isterim (konuya yazmadığım için kusura bakmayın) vereceğin her kuruşun, bana şu anki sistemime getireceği artıları göz önünde bulundurmak isterim, yani atıyorum yeni bir monitör aldığımda en az 700 tl gibi bir fiyat ile ben şu anki olduğumdan daha fazla ne elde edeceğim ? Daha büyük görüntü, daha net renkler (fakat renkler şu an gördüğüm kadarı ile yanına başka bir monitör koymadığım sürece zaten karşılaştırabileceğim birşey olmadığı için gözüme kusursuz görünüyor), veyahut anakart, ben eski anakartımı değiştirirsem ne elde ederim (yeni mimari, yeni chipset, güncel sürücüler- ki sürücü desteğim halen mevcut, dahası ne olabilir geçmem için bir sebep) yani anakartımı ddr4 olmadığı müddetçe pekte değiştirmek istemiyorum açıkçası. Bunuda konuda belirttim zaten, tekrar teşekkür ediyorum geri bildirimleriniz için. Soğutucu konusundada bunu yeni aldım ucuz geldi yeterli geldi, ama önerilere göre değiştirmem gerektiği kararına vardım, bunu değiştircem(tabii ki ramlerden sonra :))

Ben de şu an aynı işlemcinin çarpan kilidi kapalı olanını (3.5 ghz) kullanıyorum ilk başta çekincelerim vardı senin gibi işlemci ve anakart değiştirmem gerekir mi diye düşünmüştüm ancak yakın zamanda asus gtx970 ekran kartı + psu takviyesi yaptım akabinde asus vg248qe aldım ve çok memnunum şu an :) Bence ilk etapta ram takviyesi yapman şart ekran kartını zaten yakın zamanda upgrade etmişsin o yüzden bir şey demiyorum :) monitor de belki tepki süresi düşük bir 1-2 ms monitor iyi bir tercih olabilir.

Ram ve SSD takviyesi dışında birşey yapmana hiç gerek yok. Uzun yıllar kullanırsın bu sistemi. Ömrü dolunca zaten DDR4 devri gelmiş olur. :)

Genel olarak ram şart oldu orası kesin gibi artık :) Eski ramlerime takviye yapmayı düşünüyorum 2x 2gb 1600mhz ddr3 olanlara, diğeri ise boşa çıkacak mecbur. 2 slotta 4 gb 2 slottada 8gb olması kaydı ile baya bi götüreceğini düşünmekteyim, yani 2-3 sene kadar gidebilir sanıyorum ki.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı