i7 2670qm laptop reset atıyor (Kernel Power 41)

celal_1433

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Selam arkadaşlar. Laptop bazen açılırken bazen de oyunlarda reset atıyor. Olay görüntüleyicisini açtığımda Kernel Power 41 hatasını gördüm. Güç kablosunu değiştirdim, driverlar güncel, her şeyi denedim ama nafile.

Şunu fark ettim, ETS 2 oyununda OpenGL açarsam reset atmıyor ama safemod ve DirectX 11 ile açarsam bir müddetten sonra reset atıyor.

Sistem özelliklerim şu şekilde;
  • İşlemcim: i7 2670qm.
  • Ekran kartı: NVIDIA GT 525m.
  • RAM: 8 GB RAM.

Kod:
Günlük Adı: System.

Kaynak: Microsoft-Windows-Kernel-Power

Tarih: 23.02.2022 18:44:42

Olay Kimliği: 41.

Görev Kategorisi:(63)

Düzey: Önemli.

Anahtar sözcükler:(70368744177664),(2)

Kullanıcı: SYSTEM.

Bilgisayar: cllekrm43.

Açıklama:

Sistem düzgün kapatılmadan yeniden başlatılmış. Bu hatanın nedeni sistemin yanıt vermeyi durdurması, kilitlenmesi veya beklenmeyen bir şekilde güç kaybına uğramış olması olabilir.

Olay Xml'si:

<Event xmlns="http://schemas.microsoft.com/win/2004/08/events/event">

<System>

<Provider Name="Microsoft-Windows-Kernel-Power" Guid="{331c3b3a-2005-44c2-ac5e-77220c37d6b4}" />

<EventID>41</EventID>

<Version>8</Version>

<Level>1</Level>

<Task>63</Task>

<Opcode>0</Opcode>

<Keywords>0x8000400000000002</Keywords>

<TimeCreated SystemTime="2022-02-23T15:44:42.7826004Z" />

<EventRecordID>26916</EventRecordID>

<Correlation />

<Execution ProcessID="4" ThreadID="8" />

<Channel>System</Channel>

<Computer>cllekrm43</Computer>

<Security UserID="S-1-5-18" />

</System>

<EventData>

<Data Name="BugcheckCode">0</Data>

<Data Name="BugcheckParameter1">0x0</Data>

<Data Name="BugcheckParameter2">0x0</Data>

<Data Name="BugcheckParameter3">0x0</Data>

<Data Name="BugcheckParameter4">0x0</Data>

<Data Name="SleepInProgress">0</Data>

<Data Name="PowerButtonTimestamp">0</Data>

<Data Name="BootAppStatus">0</Data>

<Data Name="Checkpoint">0</Data>

<Data Name="ConnectedStandbyInProgress">false</Data>

<Data Name="SystemSleepTransitionsToOn">0</Data>

<Data Name="CsEntryScenarioInstanceId">0</Data>

<Data Name="BugcheckInfoFromEFI">false</Data>

<Data Name="CheckpointStatus">0</Data>

<Data Name="CsEntryScenarioInstanceIdV2">0</Data>

<Data Name="LongPowerButtonPressDetected">false</Data>

</EventData>

</Event>

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-02-23 201449.png
    Ekran görüntüsü 2022-02-23 201449.png
    44 KB · Görüntüleme: 38
Oyunu ekran kartından değil onboard (iGPU) üzerinden oynamayı dener misin bir de? Ekran kartı kaynaklı bir Kernel Power hatası gibi bu.

Oyunu ekran kartından değil onboard (iGPU) üzerinden oynamayı dener misin bir de? Ekran kartı kaynaklı bir Kernel Power hatası gibi bu.
Onboard ekran kartı yok benim anlamadım niye directx 11 de reset atıyor da opengl de atmıyor çoğu oyunda reset atmıyor. Kesin ekran kartında olduğunu nasıl anlarız.
Isınma kaynaklı da olabilir.
Isı değerleri normal.

Onboard ekran kartı yok benim anlamadım niye DirectX 11 de reset atıyor da OpenGL'de atmıyor çoğu oyunda reset atmıyor. Kesin ekran kartında olduğunu nasıl anlarız?

iGPU var işlemcide, büyük ihtimal sürücüsü yüklü değil.

Google Amca'da biraz arama yaptım ama Intel Abi'den sürücüyü bulamadım, Aygıt Yöneticisi üzerinden görüntü bağdaştırıcılarına bakar mısın? Olmadı şunu kullanabilirsin:

iGPU var işlemcide, büyük ihtimal sürücüsü yüklü değil.

Google Amca'da biraz arama yaptım ama Intel Abi'den sürücüyü bulamadım, Aygıt Yöneticisi üzerinden görüntü bağdaştırıcılarına bakar mısın? Olmadı şunu kullanabilirsin:

Görüntü bağdaştırıcılarında yok vermiş olduğunuz programda bulmadı. Ben birde anakartdan şüpheleniyorum işlemci kaynaklı mavi ekran alıyordum minidump dosyasını tarattığımda genuineintel sys sonucuna ulaştım yabancı bir sitede çözüm buldum işlemci güç yönetimini en yüksek %90 yaptım düzeldi ama bu sefer bu reset olayı başladı. İşlemci, ekran kartı tüm bunlar anakartda da şüphe uyandırıyor.

İşlemci güç yönetimini en yüksek %90 yaptım...

Bu aslında zararlı, işlemcinin frekanslarını kısıyor.

Görüntü bağdaştırıcılarında yok vermiş olduğunuz programda bulmadı.

O halde yine Aygıt Yöneticisi'nden işlemcinin donanım kimliğini atar mısın? O şekilde bulunabilir belki.

Mavi ekran aldığın minidump dosyasını mavi ekran hata analizine konu açar mısın? Konu başka bir şekilde çözülebilir belki.

O halde yine Aygıt Yöneticisi'nden işlemcinin donanım kimliğini atar mısın? O şekilde bulunabilir belki.

Mavi ekran aldığın minidump dosyasını mavi ekran hata analizine konu açar mısın? Konu başka bir şekilde çözülebilir belki.
İşlemci donanım kimliği ACPI\GenuineIntel_-_Intel64_Family_6_Model_42. Mavi ekran ile konu açtım hem de 2 defa ama yardımcı olan olmadı sonuç alamadım. Ekran kartını biraz önce 31 dakika fumark ile stress testine soktum ne reset attı ne sistem kapandı sıcaklık en fazla 87 derece gördü. Bunlarda mavi ekran hatası için açtığım konu.

Baktın mı kardeşim bulabildin mi donanım kimliğinden ben ekran kartından kaynaklı olduğunu sanmıyorum.

Son düzenleme:
@celal_1433

Bunu bulabildim, sol taraftan Windows 8.1 sürücüsü kurulması denenebilir Windows 10'da çalışabilir belki. Bazı 8.1 sürücüleri Windows 10'da da çalışabiliyor.

Mavi ekrana yönlendirebileceğim bir kişi var, etiketlerim kendisini sabah bakar belki etiketlediğim gibi de bakabilir. Ben de yeni yeni mavi ekran öğreniyorum bakmaya çalışırım. :)

Geri
Yukarı