i7 2670qm laptop reset atıyor (Kernel Power 41)

celal_1433

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Selam arkadaşlar. Laptop bazen açılırken bazen de oyunlarda reset atıyor. Olay görüntüleyicisini açtığımda Kernel Power 41 hatasını gördüm. Güç kablosunu değiştirdim, driverlar güncel, her şeyi denedim ama nafile.

Şunu fark ettim, ETS 2 oyununda OpenGL açarsam reset atmıyor ama safemod ve DirectX 11 ile açarsam bir müddetten sonra reset atıyor.

Sistem özelliklerim şu şekilde;
  • İşlemcim: i7 2670qm.
  • Ekran kartı: NVIDIA GT 525m.
  • RAM: 8 GB RAM.

Kod:
Günlük Adı: System.

Kaynak: Microsoft-Windows-Kernel-Power

Tarih: 23.02.2022 18:44:42

Olay Kimliği: 41.

Görev Kategorisi:(63)

Düzey: Önemli.

Anahtar sözcükler:(70368744177664),(2)

Kullanıcı: SYSTEM.

Bilgisayar: cllekrm43.

Açıklama:

Sistem düzgün kapatılmadan yeniden başlatılmış. Bu hatanın nedeni sistemin yanıt vermeyi durdurması, kilitlenmesi veya beklenmeyen bir şekilde güç kaybına uğramış olması olabilir.

Olay Xml'si:

<Event xmlns="http://schemas.microsoft.com/win/2004/08/events/event">

<System>

<Provider Name="Microsoft-Windows-Kernel-Power" Guid="{331c3b3a-2005-44c2-ac5e-77220c37d6b4}" />

<EventID>41</EventID>

<Version>8</Version>

<Level>1</Level>

<Task>63</Task>

<Opcode>0</Opcode>

<Keywords>0x8000400000000002</Keywords>

<TimeCreated SystemTime="2022-02-23T15:44:42.7826004Z" />

<EventRecordID>26916</EventRecordID>

<Correlation />

<Execution ProcessID="4" ThreadID="8" />

<Channel>System</Channel>

<Computer>cllekrm43</Computer>

<Security UserID="S-1-5-18" />

</System>

<EventData>

<Data Name="BugcheckCode">0</Data>

<Data Name="BugcheckParameter1">0x0</Data>

<Data Name="BugcheckParameter2">0x0</Data>

<Data Name="BugcheckParameter3">0x0</Data>

<Data Name="BugcheckParameter4">0x0</Data>

<Data Name="SleepInProgress">0</Data>

<Data Name="PowerButtonTimestamp">0</Data>

<Data Name="BootAppStatus">0</Data>

<Data Name="Checkpoint">0</Data>

<Data Name="ConnectedStandbyInProgress">false</Data>

<Data Name="SystemSleepTransitionsToOn">0</Data>

<Data Name="CsEntryScenarioInstanceId">0</Data>

<Data Name="BugcheckInfoFromEFI">false</Data>

<Data Name="CheckpointStatus">0</Data>

<Data Name="CsEntryScenarioInstanceIdV2">0</Data>

<Data Name="LongPowerButtonPressDetected">false</Data>

</EventData>

</Event>

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-02-23 201449.png
    Ekran görüntüsü 2022-02-23 201449.png
    44 KB · Görüntüleme: 38
O kadar uğraşmışsın teşekkür ederim sol taraftan sürücüler ve yazılım deyip em üsttekini mi indireceğim? Ya da arkadaşın verdiği mavi ekran konuda ki programı mı indireceğim?

Mavi ekran konusundakini deneyebilirsin, olmadı benim attığımı da deneyebilirsin.

Verdiği sürücüyü kurdum arkadaşın mavi ekran verip vermeyeceğini anlamak için işlemci güç yönetimini %100'e alayım mı?

Prizde ve pilde en yüksek işlemci kullanımı ise 100% olmalı.

Tamam öyle yapıp bir deneyeyim bakalım umarım mavi ekran vermez. Birde şu reset olayını bir çözsek dün ETS 2 de yine directx 11 de direk reset attı birde fumark ile ekran kartını 31 dk stress testine soktum hiç bir şey olmadı. Burnit diye bir yazılım daha varmış tüm donanımı test eden bu program nasıldır ?
Arkadaşla mavi ekran sorunu çözemedik Windows 10 sistemin eski olduğu için sürücü kaynaklı işlemciyi tam olarak göremiyor diyor, bu nedenle tam güç alamıyormuş mavi ekran neyse en yüksek işlemci gücünü %99 yaptım düzeldi işlemci frekansını kısıyoruz ama yapacak bir şey yok. Benim için önemli şu reset olayı opengl ile açınca grafikler berbat ve kasıyor ama directx 11 reset atıyor var mı bildiğin bu reset olayını çözebilecek ?

Son düzenleme:
Kernel Power 41-63 bozuk sürücüler kaynaklı da olabiliyor, ekran kartının sürücüsünü DDU ile silip bi' tekrar kurar mısın?

Bir de, önceki attığım işlemci sürücüsünü denemiş miydik?

Kernel Power 41-63 bozuk sürücüler kaynaklı da olabiliyor, ekran kartının sürücüsünü DDU ile silip bi' tekrar kurar mısın?

Ekran kartı sürücüsünü silip tekrar kurdum 4 gün önce dediğim gibi ekran kartını fumark ile 31 dakika stres testine soktum hiç bir sıkıntı yaşamadım, birde ekran kartım eski olduğu Nvidia sürücü desteğini kesti bir kaç yıldır ondanda kaynaklı olabilir mi ?

Vermiş olduğunuz intelin grafik sürücüsünü kuramadı maalesef ekran kartını 31 dakika fumark ile stress testine soktum sıkıntı yaşamadım, burnintest tüm bileşenleri test ettim bir şey çıkmadı sonucu aşağıya bırakıyorum, sorun yazılımsal ama ne bir çözemedim valla kafam atacak döneceğim Windows 7 ye o kadar sinir oldum.
Ekran kartı sürücüsünü silip tekrar kurdum 4 gün önce dediğim gibi ekran kartını fumark ile 31 dakika stres testine soktum hiç bir sıkıntı yaşamadım, birde ekran kartım eski olduğu Nvidia sürücü desteğini kesti bir kaç yıldır ondanda kaynaklı olabilir mi ?

Vermiş olduğunuz intelin grafik sürücüsünü kuramadı maalesef ekran kartını 31 dakika fumark ile stress testine soktum sıkıntı yaşamadım, burnintest tüm bileşenleri test ettim bir şey çıkmadı sonucu aşağıya bırakıyorum, sorun yazılımsal ama ne bir çözemedim valla kafam atacak döneceğim Windows 7 ye o kadar sinir oldum.
Yok mu arkadaşlar bana yardımcı olacak gerçekten sinir hastası edecek bu reset atma olayı artık.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-03-03 133051.png
    Ekran görüntüsü 2022-03-03 133051.png
    158,2 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleme:

Geri
Yukarı