İ7 2670QM ve HD 6770M laptop oyunlarda kasma sorunu

• Konuyu başlatan J3SON
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 7
  • Görüntüleme 2B

J3SON

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba benim bir sorunum var, bende yardım edebileceğinizi düşündüm.
Şimdi bilgisayarım kabataslak 8gb ram, 4gb Radeon 6770HD (Bildiğim kadarıyla 4gb) intel i7 2670QM İşlemciye sahip bir laptop.

Bilgisayar singleplayer oyunlarda oldukça başarılı. Misal MGR Revengeace'yi Hight-Ultrada, bf 3 high-ultrada ve hatta crysis 3'ü yanlış hatırlamıyorsam high da oynatabilen bir bilgisayardı. Ama single player sorunu Oyunların bölüm geçişlerinde bildiğiniz gibi 2-3 dakikalık bilgi veya senaryo videosu olur. Bu videolar çok donuyor. Mesela 2 dakikalık videoyu 5-7 dakikada anca bitiriyoruz. Ama oyunun içinde hiçbir sorun yok.
Ama Multiplayer oyunlarda Cs Go dışında oynadığım bütün oyunlar kasıyor. Örnek olarak Lol Aşırı derece kasıyor. Sağ üstte fps 100-130'dan aniden 1-10 aralığına düşüyor ( bunu kasma bitince görebiliyorum. Kasma dediğim aniden donuyor) bir tek lol'de değil minecraft gibi oyunlardada var. Bunun nedeni nedir? Bilgisayarda Toshiba MK1059 HDD var 8mb önbellekli ve 5400rpm hızda çalışıyor. Bundan kaynaklanıyor olabilir mi? Yani 16-32mb önbellekli 7200rpm gücünde bi HDD alsam sorunum ortadan kalkar mı? Yardımızı bekliyorum.

Cs go da kasmıyor değil o da kasıyor ama diğerleri kadar sık değil. Daha fazla örnek olarak Arma 2 aldım Dayz modu için. 16GB oyunu indirdim ama gene hüsran. Arma 2 Op. inmesini beklerken 2 dakika arma 2'ye girryim bir bakayım dedim hiçbir kasma yok. Ama Arma 2 Op ve ardından dayz modu yükleyince lagsız bir servere girdim sonuç hüsran. Zombilerden kaçamayacak kadar çok donuyor. Aynı şekilde Kingdom Online kasıyor. Skill atamıyorum o derece.

Konu yanlış yerdeyse kusura bakmayın nereye açacağımı bilemedim :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu LoL'de ki sorunu arkadaşım da yaşıyordu. Sıcaklık değerliklerine baktım ve bakım zamanın geldiğini gördüm. Fan temizliği ve macun yeniledim, sorun düzeldi.

Isı değerlerini yük altında test edip sonuçları burada paylaşınız lütfen. HDD'nin de sorunlu olabileceğini düşünürsek HDTune ile Error Scan yapıp, onun sonucunu ve Health kısmının görüntüsünü paylaşın.

Format gibi geldi gözüme. Ama oyuna girdiğin anda kasma başlıyorsa ısıdan değildir. O kadar hızlı yükselmez.

Isı Testine Başlamadan Önce 65 civarındaydı başladıktan sonra 1-1,5dakikada 85-90 dereceyi gördü. 15 dakika boyunca 93 civarında sabit kaldı (aradabi 92-94 falan oluyor ama geri 93 e dönüyordu). Testi kapadım Kapadıktan sonra 1 dakika geçmeden 70'e geri düştü ortalama 2 dakika sonrada 65 civarına geri düştü Isınma sorunumu vardır?
J7OZlW.png

O3yvLz.png

z2JjBO.png

Gpym0N.png

Dosya Ekleri

• VARAN1.PNG
    VARAN1.PNG
    24,3 KB · Görüntüleme: 444
  • VARAN2.PNG
    VARAN2.PNG
    18,1 KB · Görüntüleme: 492
  • VARAN3.png
    VARAN3.png
    16,6 KB · Görüntüleme: 317
  • varan5.PNG
    varan5.PNG
    42,2 KB · Görüntüleme: 327
Dostum makinanda ısınma problemi var bakım zamanı gelmis ;) . Oyunda donma olmasının sebebi bu ve büyük ihtimalle çok fazla ses cıkartıyordur ve seni rahatsız ediyordur. :) Değerleri gerçekten çok yüksek iyi yanmamış makina. Yapman gereken fanı temizlemek ve macunları yenilemek sorun ortadan kalkar. Bunların nasıl yapılacağını biiyorsan bana ulaş video falan yardımcı olurum. :utanç:

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı