i7 3770 Overclock Desteği Var mı?

Manuele almanı tavsiye etmem üstelik stok fan takılı ise, işlemci de boost desteği var yük altında olduğu zaman 3.4GHz den 3.9GHz ye kendini boostlayacaktır daha üstüne çıkman pek sağlıklı olmaz.
Bellek kısmı ilginç duruyor anlık bir şey miydi yoksa sürekli böyle mi? Tahminim, işlemci kendini kastırdığı için bellek tüketiminden kıstı veyahut, arkada açık bir program vardı.

RAM kullanımı sürekli 6500-8500 arasında. Normalde 9500'in altına asla düşmezdi. Baya ilginç bir durum. Akasa Venom Pico var bu arada. Cezalı olduğum için cevap veremedim arkadaşlar.
İşlemcin 4,24 GHz olduğunda ne gibi değişikler hissettin cihazda acaba?

Vikendi haritasında uçakla ilk haritaya giriş anında 30fps'ye kadar anlık düşerdi o ortadan kalktı ve oyun daha akıcı olmaya başladı. İşlemci 82 dereceyi geçmiyor, biraz yüksek. Normalde 72-74'ü geçmezdi.
Bu performans artışı, özellikle ilk hız aşırtma denemelerinde biraz da psikolojik olarak hissediliyor :)
Seneler önce FX4100 işlemcime ilk defa hız aşırtma yaptığım konuda HD 6670 GPU kullanırken öyle performans artışı değerlerinden bahsetmişim ki imkanı yok o kadar artış yaşanmasının :)

Valley Unugine gibi programlar ile hız aşırtma öncesi ve sonrasında testler yaparak aradaki farkı netleştirmek gerekiyor.

Peki gerek var mı Valley U. tarzı programına şuan?
GHz 4.24 değil, 4.70'lere kadar çıkıyor nasıl iş bu ?

Dosya Ekleri

• Adsız2.png
    Adsız2.png
    225,3 KB · Görüntüleme: 136
Son düzenleme:
Bende de i7 3770 işlemci var. 2013ten beri kullanmaktayım. Artık dar boğazlara neden oluyor o ayrı bir konu da bende biostan manuele alıp 4.2 Ghz e çekmiştim. Normal kullanımda bir sorun teşkil etmiyor ancak oyunlarda çökmelere neden oluyor. Warzone mesela ansızın hata verip kapatıyor. Şu an autoya aldım 3.7 Ghz de çalışıyor herhangi bir sıkıntı olmadı oyunda.

Konu eski ama sonradan gelen olursa diye kendi deneyimimi paylaşacağım.
Benim 3770 maşallah 4100 MHz frekansta, Snowman T6 Ultra soğutucu(+Arctic MX-4 termal macun) ile tam yükte 60 sabit, tüm gün stres testi ile içinden geçersem gün sonunda 65-70 derecelerde gayet güzel gayet tatlı kullanılıyor. Aslında Antalya'nın absürt havasına rağmen bu değerler ile 4200 MHz frekansa da çıkarmayı denerim ama gürültü yaptığı için, ve bende soğutucuyu gürültü olmasın diye aldığım için 4100 MHz benim için tatlı nokta... Ayrıca performans psikolojik değil cidden artıyor 3900 MHz frekansta CPU-Z multi thread benchmark ile 1850 puan Max alırken şu an 2050-2060 puan ile maşallah denilecek bir performans artışı gösteriyor. CPU-Z ile benchmark iyi bir şekilde yapılır mı bilmiyorum bu yüzden eklemek isterim ki işlemci ağırlıklı Valorant gibi oyunlarda FPS değerlerim ortalama 120 FPS'den 160 FPS'lara çıktı. Bu sonunda monitörümün 165Hz performansını düzgün bir şekilde alacağım demek.

Konu eski ama sonradan gelen olursa diye kendi deneyimimi paylaşacağım.
Benim 3770 maşallah 4100 MHz frekansta, Snowman T6 Ultra soğutucu(+Arctic MX-4 termal macun) ile tam yükte 60 sabit, tüm gün stres testi ile içinden geçersem gün sonunda 65-70 derecelerde gayet güzel gayet tatlı kullanılıyor. Aslında Antalya'nın absürt havasına rağmen bu değerler ile 4200 MHz frekansa da çıkarmayı denerim ama gürültü yaptığı için, ve bende soğutucuyu gürültü olmasın diye aldığım için 4100 MHz benim için tatlı nokta... Ayrıca performans psikolojik değil cidden artıyor 3900 MHz frekansta CPU-Z multi thread benchmark ile 1850 puan Max alırken şu an 2050-2060 puan ile maşallah denilecek bir performans artışı gösteriyor. CPU-Z ile benchmark iyi bir şekilde yapılır mı bilmiyorum bu yüzden eklemek isterim ki işlemci ağırlıklı Valorant gibi oyunlarda FPS değerlerim ortalama 120 FPS'den 160 FPS'lara çıktı. Bu sonunda monitörümün 165Hz performansını düzgün bir şekilde alacağım demek.
Konuyu hortlatacağım ama benim i7 3770 3.67 ghz üstüne çıkmıyor neden? soğutucum freezer x92 ve artic mx4 kullanıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı