Çözüldü i7 3770 oyunlarda 105 derece olması nasıl çözülür?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

turgaysipar27

Femtopat
Daha fazla  
RAM
16 GB DDR3
Ekran kartı
GTX 1050 Ti
Anakart
H61 DDR3
İşlemci
i7 3770
Ekran kartım Palit GTX 1050 Ti Dual OC 4 GB. Dün yurt dışından gelen kuzenim eski işlemcisi i7 3770'ini getirdi. PUBG, Fortnite, Valorant GTA 5 gibi herhangi bir oyunda en düşük ayarda işlemci 94-105 derece arası gidip geliyor. MX4 termal macun sipariş vermiştim Teknobiyotik'ten dün sürdüm düzgünce. Hatta sorun anakartta mı diye 2 defa eski işlemcim i5 3330'a MX4 termal macun sürüp taktım test ettim onda böyle bir problem yok. Ama i7 3770'e kaç defa denesem de PC temizlesem de, CPU stok fanı tırnakları oturdu mu diye kontrol edip defalarca taksam da sorun var. Core Temp, AIDA 64, MSI Afterburner, Speed fan vs. ne ile bakarsam bakayım sıcaklık hep aynı. Virüs taraması yaptım hatta temiz format atıp driverları kendim Update ile tek tek kurdum yok bana mısın demiyor. Sizce sorun ne olabilir? Boştamin 41 Max 80 derece arası gidip geliyor kendim gördüm. Ortalama 50 derece boşta. Gaziantep'te ortalama sıcaklık 40-45 derece bunun etkisi de var mıdır bilmiyorum. Kasa eski tip kasalara yakın ama kasada 2 adet solda rbg fan da var. Sağı solu önü arkası açık. Kasanın yan kapağını söktüm hava alsın dedim sonuç yine aynı. Eski işlemcide sorun yok ama bu işlemcide böyle bir sorun var aşırı ısınıyor. Nasıl çözülebilir? Tavsiyelerinize ihtiyacım var. Ek olarak farklı marka Dark Freezer termal macun ile de denedim 2 işlemciyi bu yeni işlemci ısınıyor öbüründe sorun yok.

Dosya Ekleri

• işlemci.png
    işlemci.png
    1,8 MB · Görüntüleme: 29
  • ısı.JPG
    ısı.JPG
    42,5 KB · Görüntüleme: 33
  • aidaısı2.JPG
    aidaısı2.JPG
    50,2 KB · Görüntüleme: 35
Çözüm
Ortasına mercimek kadar MX-4 sürmeniz yeterli olur.

Hani tam oturup oturmadığını bilmem kasanın arkasını açıp anakartın arka kısmına bakın şeffaf plastiğin içinden geçen siyahlık var mı yok mu diye.
Stok fanı değiştirmenizi öneririm.

Ayrıca Core Temp ile bakmayın HWiNFO ile bakın derim.

Hocam boşta bu şekilde HWiNFO ile neden böyle anlamadım. Aynı nesil i5 3330 ile bu kadar olmuyor.

Daha güçlü bir işlemci kullanıyorsunuz normal. i5 3330 3770 performansı veriyor mu?

3330 base 3GHz Turbo ile 3.20 görüyor, 3770 base 3.40 Boost ile 3.90GHz hız görüyor.

Hani 3330'un yükteki halinden daha fazla hızlarda boşta çalışıyor bu işlemci. Gidin soğutmanızı değiştirin. Hiç yoktan bir M200 vs alın.

Tekrar söylüyorum biri boşta 3Ghz yükte 3.20Ghz öbürü boşta 3.40Ghz yükte 3.90Ghz'de çalışıyor. Daha yüksek hızlarda çalıştığından doğal olarak ısınıyor.

Kasanın ne olduğunu bilmiyorum ama eski de olsa idare edecek bir hava akışı yapmakta fayda var modelini yazarsanız sevinirim.

Daha güçlü bir işlemci kullanıyorsunuz normal. i5 3330 3770 performansı veriyor mu?

3330 base 3GHz Turbo ile 3.20 görüyor, 3770 base 3.40 Boost ile 3.90GHz hız görüyor.

Hani 3330'un yükteki halinden daha fazla hızlarda boşta çalışıyor bu işlemci. Gidin soğutmanızı değiştirin. Hiç yoktan bir M200 vs alın.

Kasanın ne olduğunu bilmiyorum ama eski de olsa idare edecek bir hava akışı yapmakta fayda var modelini yazarsanız sevinirim.
hocam çok teşekkür ederim. Uyum sorunu çıkarmayacak aldığım gibi takabileceğim bir soğutucu önerebilir misiniz ? Kasa modelim Nagas hocam toplama 2.el kasa almıştım. Görseli atayım. sol tarafa 2 tane fan attım

Dosya Ekleri

• kasa.jpg
    kasa.jpg
    5,9 KB · Görüntüleme: 14
Hocam çok teşekkür ederim. Uyum sorunu çıkarmayacak aldığım gibi takabileceğim bir soğutucu önerebilir misiniz? Kasa modelim Nagas hocam toplama 2.el kasa almıştım. Görseli atayım. Sol tarafa 2 tane fan attım.

Snowman M200 alabilirsin soğutucu olarak.

Fanları ise arka kısmına havayı dışarı atacak şekilde koyun. Yan kısmına da içeri hava alacak şekilde fanı koyabilirsiniz.

Soğutucuyu takarken zorlanabilirsin birazcık baskı yapmak gerekiyor maalesef. plastik çerçeveyi aynı stok soğutucu mantığı gibi sıkıştırarak takıyorsunuz. Ardından ise kısa olan kulağının kancasını plastik parçaya geçirip uzun kulağı da bastırarak plastiğe tutturuyorsunuz.

Ve fan yönü bu şekilde olmalı.
1692632158960.png

Bu videodan montajına bakabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Snowman M200 alabilirsin soğutucu olarak.

Fanları ise arka kısmına havayı dışarı atacak şekilde koyun. Yan kısmına da içeri hava alacak şekilde fanı koyabilirsiniz.

Soğutucuyu takarken zorlanabilirsin birazcık baskı yapmak gerekiyor maalesef. Plastik çerçeveyi aynı stok soğutucu mantığı gibi sıkıştırarak takıyorsunuz. Ardından ise kısa olan kulağının kancasını plastik parçaya geçirip uzun kulağı da bastırarak plastiğe tutturuyorsunuz.

Ve fan yönü bu şekilde olmalı. Eki Görüntüle 1911580

Bu videodan montajına bakabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam çok teşekkür ederim. Sipariş geçeceğim birazdan bu soğutucudan. Yanda içeri hava veren 2 fan var. 1 tanesini kasanın arkasına takip dışarı vermesini sağlayacağım. Ya şimdi ben dedim ki madem böyle eski işlemciye devam edeyim bu fan gelene kadar macunu falan X şeklinde hafif sürdüm. Abi işlemciyi taktım 105 derece. Neyse çıkardım temizledim tekrar yerine oturttum bu defa 75 70 derece boşta. Benim bu stok fan temas mı etmiyor anlamadım ki. Takınca sağa sola çekiyorum hareket ettiriyorum kıpırdamıyor da yukarı da çeksem yerine oturmuş görünüyor. Ana karta falan mı bir şey oldu anlamadım ya da stok fan mı kafayı yedi :D

Yeni konular

Geri
Yukarı