Çözüldü i7-3770 sistem kendini kilitleyip kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Yağız.

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, iyi günler.

Tam 1 ay önce bilgisayarımda hiçbir sorun olmadan oyun oynuyordum. Bir anda mavi ekran yedim ve bilgisayar kapandı. Bilgisayarı tekrar açtığımda sorun olmadan yaklaşık 2 saat boyunca oyunuma devam edebildim fakat 2 saatin sonunda bilgisayarım bir anda kilitlendi (kilitlenmeden kastım, her şey bir anda donuyor ve o anda hiçbir şey yapamıyorum. Yaklaşık 30 saniye sonra bilgisayar kendini kapatıyor.) ve kendini kapattı. Sorunu çözmek için bilgisayarcılara gittiğimde sorunun PSU ve Hard Disk'te olduğunu söylediler. Her ikisini de değiştirdim. Artı olarak işlemciye ve ekran kartına termal macun sıktım fakat sorun halen devam ediyor ve bir çözüm bulamadım. Eğer çözüm öneriniz varsa çok sevinirim.​

Ek bilgi: Sıcaklık değerleri gayet normal.

Bilgisayar özelliklerim:

• İşlemci: Intel(r) Core(tm) i7-3770 CPU @ 3.40GHz
  • Ekran kartı: NVIDIA GeForce GT 630 2 GB.
  • SSD: James Donkey 120GB JD120.
  • RAM: 8 GB DDR3.

Eklememi istediğiniz ek bilgi olursa söylerseniz sevinirim :)

Son düzenleme:
Çözüm
Çözüm bulmak gerekir. Yeni alabilirsiniz. Karar sizin. Ekran kartı da sebep olabilir.

Evet ekran kartından da şüphelendim. Ekran kartını tamire götüreceğime veya yeni ekran kartı alacağıma sistemi yenilemek daha mantıklı geldi. Her şey için teşekkür ederim zamanınızı çaldım kusura bakmayın.

Anakart dışındaki bütün parçalarda sorun olabileceğini düşündüğüm için bütün parçaların yenisini takarak çözmeye çalışmıştım fakat işte yaramamıştı. Değiştirmediğim tek parça olan anakartı, yeni bir anakart ile değiştirmem sonucunda sorunu çözdüm.
Disk kaynaklı olabilir ve kullandığınız disk kronik sorunlu. Kullandığınız PSU nedir?

Disk kaynaklı olabilir ve kullandığınız disk kronik sorunlu. Kullandığınız PSU nedir?
Kullandığım PSU: Hadron HD411 400W

Ek olarak şunlarıda atayim;

Dosya Ekleri

• Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    71,5 KB · Görüntüleme: 22
  • Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    74,6 KB · Görüntüleme: 29
Hocam, PSU da iyi değil. Olay görüntüleyicisi raporu paylaşmayı deneyin.

Hocam, PSU da iyi değil. Olay görüntüleyicisi raporu paylaşmayı deneyin.
17.639 tane olay var hocam nasıl atabilirim ?
1625069180224.png

Anladım hocam. Kontrol edin. Kernel Power hataları fazla mı?
Gözüme en çok çarpanlar DistributedCOM ve KernelGeneral. Kernel-Power sadece bir tane gördüm ve düzey kısmında önemli yazıyor. Ek olarak EventLog kaynağının açıklamasında "16:44:56, ‎30.‎06.‎2021 tarihinde gerçekleşen önceki sistem kapanışı beklenmiyordu." yazıyor. Belirtmek istedim.

Gözüme en çok çarpanlar DistributedCOM ve KernelGeneral. Kernel-Power sadece bir tane gördüm ve düzey kısmında önemli yazıyor. Ek olarak EventLog kaynağının açıklamasında "16:44:56, ‎30.‎06.‎2021 tarihinde gerçekleşen önceki sistem kapanışı beklenmiyordu." yazıyor. Belirtmek istedim.
PSU nedeniyle olabilir. DISM aracını kullanıp deneyin.
Sorun devam ederse PSU`ya odaklanırsınız.

PSU nedeniyle olabilir. DISM aracını kullanıp deneyin.
Sorun devam ederse PSU`ya odaklanırsınız.
DISM taraması sonucu hiçbir problem bulunmadı efendim. Başka öneriniz var mıdır?

Dosya Ekleri

• Screenshot_5.png
    Screenshot_5.png
    32 KB · Görüntüleme: 23
Tamamdır hocam. SSD için de HD Tune ile test yapabilirsiniz. Quick Scan kapalı olsun. Bazen farklı yöntemler denemek gerekebiliyor.

Geri
Yukarı