i7 3770K ile RX6600 Darboğaz Yapıyor

Yapmayın arkadaşlar iyice öldürdünüz işlemciyi eski ve düşük performanslı oluşunun bende farkındayım. Gönül ister ki komple sistem yenileyelim. Evvela eldekini değerlendirmeli.

Bahsettiğim darboğaz %10 ila 15 oyuna göre yer yer 20 ye çıkıyor.
Gerekli soğutmayı sağladıktan sonra hedef 3.9 dan 4.4 yada 4.5.

Araştırmalarım sonucunda yapacak olduğum hız aşırtmanın ardından mevcut darboğazın büyük kısmını engellemiş olacağız.

Tek eksik BİOS ekranındaki terimlere ve hız aşırtmaya hakim birisi.
Çok biliyorsan açmasaydın konuyu? Madem işlemcini güçlü sanıyorsun aç ve tek çekirdek puanına bak.

Konuyu açmaktaki asıl sebep zaten işlemciye hız aşırtmanın nasıl yapılacağıydı zaten.
Ne hikmetse görevliler tarafından hız aşırtma kısmı kaldırılıp darboğaz yapıyor denmiş sadece boştan yere linç yiyoruz burada. Konu başlığında düzeltilemiyor. :/

Ben de biliyordum zaten bu kartı alırken darboğaz yapacağını lakin yapacak olduğum hız aşırtmayı da hesaba kattım.

Sizden istenilen bilmişlik değil teknik birkaç bilgi... @imgenius

@Yiğit Can Elmas @494722 @kino @Turbooo @serkanyoruk92

Son düzenleyen: Moderatör:
Konuyu açmaktaki asıl sebep zaten işlemciye hız aşırtmanın nasıl yapılacağıydı zaten.
Ne hikmetse görevliler tarafından hız aşırtma kısmı kaldırılıp darboğaz yapıyor denmiş sadece boştan yere linç yiyoruz burada. Konu başlığında düzeltilemiyor. :/

Ben de biliyordum zaten bu kartı alırken darboğaz yapacağını lakin yapacak olduğum hız aşırtmayı da hesaba kattım.

Sizden istenilen bilmişlik değil teknik birkaç bilgi... @imgenius

@Yiğit Can Elmas @494722 @kino @Turbooo @serkanyoruk92
Moderatörler bazen kafasına göre takılıyor o konuda haklısın ama hiç bir senaryoda o işemci o ekran kartını kurtarmaz.

@AdemKnt paşam OC yapalım yapalım da mevcut durumunu kurtarması için belki %50 güç kazanımı elde etmemiz gerekecek. Sorma nedenimiz biraz da durumdan emin olmak, hani "OC yaparsam darboğaz aşılır mı?" diye bir fikrin olur boşuna uğraşmazsın.

Yoksa pekala OC yapmak istersen bunun için çeşitli rehberler, videolar vb. bulunur veya benzer sistemi kullanan birisi tavsiye verir. Ben bu donanımları hiç kullanmadım ancak çevirerek veya yaptıklarına göz atarak kendi denemelerini yapabilirsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Arabaya nitro taktığında motor gücünden ziyade aracın hızını arttırırsın. Darboğaz önlemek için yetersiz bir hamle.
Demek istediğim ukalalık değil. Fakat RX6600 alacağına 1660 ve yeni işlemci anakart alsan daha mantıkli olmaz mıydı?
Darboğazı bilerek aldım dediğin için diyorum.

Son düzenleme:
@AdemKnt paşam OC yapalım yapalım da mevcut durumunu kurtarması için belki %50 güç kazanımı elde etmemiz gerekecek. Sorma nedenimiz biraz da durumdan emin olmak, hani "OC yaparsam darboğaz aşılır mı?" diye bir fikrin olur boşuna uğraşmazsın.

Yoksa pekala OC yapmak istersen bunun için çeşitli rehberler, videolar vb. bulunur veya benzer sistemi kullanan birisi tavsiye verir. Ben bu donanımları hiç kullanmadım ancak çevirerek veya yaptıklarına göz atarak kendi denemelerini yapabilirsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Bak paşası o videonun her saniyesini izledim üstelik videonun sahibi olan Luumi denen arkadaşa bile mesaj attım. Fakat o ana kart Z77 benimki ise Z68 ve BIOS ayarları çok farklı.

Zaten kendisi söyledi bana yük hattı ve çekirdek voltajı kalibrasyonuna ihtiyacım olduğunu.
CPU hız aşırtması GPU gibi değil öyle olsa hallederdim olay biraz daha karışık.

Dosya Ekleri

• IMG_1023.JPG
    IMG_1023.JPG
    113,5 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleyen: Moderatör:
O videonun her saniyesini izledim üstelik videonun sahibi olan Luumi denen arkadaşa bile mesaj attım. Fakat o ana kart z77 benim ki ise z68 ve BIOS ayarları çok farklı.

Zaten kendisi söyledi bana yük hattı ve çekirdek voltajı kalibrasyonuna ihtiyacım olduğunu.

Attığım ROG forum konusundan işe yarar bir şeyler çıkar umarım.

buyur kardeşim

Son düzenleme:

Geri
Yukarı