i7 3770K sisteme yükseltme

Nihai Tüketici

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Kardeşimin bilgisayarını yenilemek istiyorum. Aklımda bir kaç seçenek mevcut. Ama karamsar kaldım ve sizlere danışmak istedim. Öncelikle elimizde mevcut olan sistem:
  • i7 3770 K
  • 240 Kingston 3K SSD
  • 3 TB WD HDD
  • 16 GB DDR3 1333 MHz RAM
  • MSI GTX 660 Ti
  • Xigmatek 700 Watt PSU
Arkadaşlar bu var olan sistemde işlemciyi ve anakartı değiştirsem, i7 4770K işlemciye geçiş yapsam uzun ömürlü ve performans açısından iyi bir fark olur mu?

Ekran kartını GTX Titan Black mi, Asus 780 Ti olarak mı değiştirmek gerekir? Seasonic 1050 Watt modüler PSU almak gerekir mi? Ya da işlemciyi hiç değiştirmemek mi lazım ?

Amacım 4-5 sene daha oyunları iyi ayarlarda oynayabilsin.

Yardımlarınız ve yorumlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Sisteme yeni bir ekran kartı almanız fazlasıyla yeterli olacaktır. Titan Black'e gerek yok. 780 Ti alabilirsiniz. AMD tarafındaysa R9 290X PCS+ tercih edebilirsiniz.

İşlemci yenilemeye gerek var mı ? Haliyle anakartta değişecek tabii. Şu an üzerinde olan anakartı da 1 ay olmadı alalı o da ayrı konu. 780 Ti referans tasarım olarak alsam diyorum ama bulamıyorum. Görsel olarak da kartın iyi gözükmesi lazım. Kasası masanın üzerinde ve yan kapak pleksi. Benim bilgisayarımda Titan Z var. Bu sebeple de görsel olarak da göze hitap eden bir kart almam lazım. Öneriniz var mı ?

İşlemci yenilemeye gerek var mı ? Haliyle anakartta değişecek tabii. Şu an üzerinde olan anakartı da 1 ay olmadı alalı o da ayrı konu. 780 Ti referans tasarım olarak alsam diyorum ama bulamıyorum. Görsel olarak da kartın iyi gözükmesi lazım. Kasası masanın üzerinde ve yan kapak pleksi. Benim bilgisayarımda Titan Z var. Bu sebeple de görsel olarak da göze hitap eden bir kart almam lazım. Öneriniz var mı ?

İşlemciyi yenilemeye gerek yok gayet iyi işlemci. Bence referans tasarım almayın çünkü bazılarında sorun çıkabiliyor. Özel tasarımlar hem daha iyi soğutuyor hem de daha çok performans sağlıyor. Ben ekran kartı olarak Evga GTX 780 Ti Classfield ACX 'i öneririm. Eğer Türkiye 'de bulabilecekseniz Evga GTX 780 Ti Kingpin daha iyi olur. Ama görünüş sizin için çok önemliyse MSI GTX 780 Ti Gaming 'i öneririm.

Teşekkür. Konuyu bir süre daha takip edip. Önerileri inceliyecğiem. Bu kartın herhangi bir kenarında Led yazı var mı?

Evga 780 Ti modeli sizce uzun süre yeterli olacak mıdır? Çünkü ben 660 Ti modelini aldığımda 4 sene zaman biçilmişti bir forumda. Ama daha 2 senesi dolmadı.

660 Ti zaten hala yeterli. Üst düzey performans için önerdik biz. Grafik derdiniz yoksa 660 Ti bundan sonraki 4 yılda da götürür. Ancak 1080P'de değil.

Sadece işlemci sıvı soğutması hakkında da bilgi rica edeceğim. Corsair ve muadili markalardan birinin işlemci soğucusundan da istiyor. Biraz kendi bilgisayarın, benim bilgisayarım gibi olmasını istiyor açıkçası. Bende gönlünü yapmaya çalışıyorum. Bu yeni nesil işlemci sıvı soğutmalarında dışarıdan sıvı ilave etme konusu ortadan kalktı diye duydum doğru mudur? İşlemci üzerine gelen kısmın küçük olması şartı ile iyi bir soğutucu tavsiyeniz var mı?

Peki 780 Ti için ne kadar bir süre daha götürür dersiniz? Peki PSU almam gerekiyor mu ?

Ceza vermeden uygun konu başlığı belirlendiği için teşekkür ederim.

Asus 780 ti önermediniz, dikkatimi çekti.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sadece işlemci sıvı soğutması hakkında da bilgi rica edeceğim. Corsair ve muadili markalardan birinin işlemci soğucusundan da istiyor. Biraz kendi bilgisayarın, benim bilgisayarım gibi olmasını istiyor açıkçası. Bende gönlünü yapmaya çalışıyorum. Bu yeni nesil işlemci sıvı soğutmalarında dışarıdan sıvı ilave etme konusu ortadan kalktı diye duydum doğru mudur? İşlemci üzerine gelen kısmın küçük olması şartı ile iyi bir soğutucu tavsiyeniz var mı?

Peki 780 Ti için ne kadar bir süre daha götürür dersiniz? Peki PSU almam gerekiyor mu ?

Ceza vermeden uygun konu başlığı belirlendiği için teşekkür ederim.

Asus 780 ti önermediniz, dikkatimi çekti.

İlk sorun hakkında pek fikrim yok ama sıvı soğutma olarak ben Thermaltake 3.0 Water Pro Extreme 'yi öneririm. GTX 780 Ti kardeşinizi 1920x1080 Ultra/High ayarlarda yaklaşık 4 yıl götürür. Asus 'un modelini önermedim çünkü MSI 'ın modeli daha sessiz. 700W PSU da yeterli olur. Fakat Evga GTX 780 Ti modelleri overclocklu olduğu için belki yetmeyebilir.

Fan sesleri
MSI GTX 780 Ti
Yüksüz: 25 dbA
Yükte: 30 dbA

Asus GTX 780 Ti
Yüksüz: 29 dbA
Yükte: 39 dbA

Evga GTX 780 Ti Classfield
Yüksüz: 28 dbA
Yükte: 39 dbA

Oyun performansları
Assassin's Creed IV 1920x1080 4x AA
MSI GTX 780 Ti: 61.0 FPS
Asus GTX 780 Ti: 60.5 FPS
Evga GTX 780 Ti Classfield: 61.4 FPS

Battlefield 4 1920x1080 4x AA
MSI GTX 780 Ti: 84.7 FPS
Asus GTX 780 Ti: 81.7 FPS
Evga GTX 780 Ti Classfield: 86.8 FPS

Call of Duty Ghosts 1920x1080 4x AA
MSI GTX 780 Ti: 132.3 FPS
Asus GTX 780 Ti: 127.0 FPS
Evga GTX 780 Ti Classfield: 133.5 FPS

Crysis 3 1920x1080 4x AA
MSI GTX 780 Ti: 53.7 FPS
Asus GTX 780 Ti: 52.3 FPS
Evga GTX 780 Ti Classfield: 54.8 FPS

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı