i7 3770K ve GTX 1060 Sistem Oyunda Masaüstüne Atma Sorunu

• Konuyu başlatan Exnuc
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 2
  • Görüntüleme 811

Exnuc

Decapat
2012 yılında topladığım bilgisayarımı çeşitli yükseltmeler ile hala çatır çatır kullanıyorum ama artık enteresan problem çıkarmaya başladı.

PUBG, BF1, ROE vs orijinal oyunlar var.

Son birkaç aydır oyunlarda herhangi bir hata vermeksizin masa üstüne atma, bilgisayar ilk açıldığında sadece bir kere 3-4 saniyeliğine mouse donma, zaman zaman da mavi ekran (IRQL NOT LESS OR EQUAL) hatası alıyorum.

Mouse takılması hariç mavi ekran ve masaüstüne atma sorunlarını oyunlara girdikten 1-2 saat sonra alıyorum (CPU, GPU ve diğer tüm sıcaklık değerleri normal) ve her zaman yaşamıyorum ama artarak devam ediyor ve edecek gibi.

Çözüm için uyguladığım yöntemler;
  1. Temiz ve çeşitli versiyonlar ile Windows 10 kurulumu.
  2. Kasa içi her daim temizleniyor.
  3. 3 saat süren bellek testlerinde bir sorun çıkmadı.
  4. Her daim en güncel sürücüleri kullanıyorum.
  5. İşlemci ve ekran kartı benchmark programlarında herhangi bir hata ile karşılaşmıyorum.
  6. Hem CPU hem de GPU hız aşırtmalı kullanıyorum ve default ayarlarda deneme yapmama rağmen hata ile karşılaşma devam ediyorum.

Sistem özelliklerim kısaca;
  • i7 3770K @4.7 GHz
  • MSI Z77A-G45
  • GTX 1060 6 GB
  • Samsung 850 Evo 256 GB SSD
  • G.skill 3x4 GB DDR3 RAM
  • iWindows 10 1809 versiyon (lisanslı kullanıyorum)
Anakarttan şüphelenmeye başladım ve bugüne kadar herhangi bir test yapmadım. Bir öneri varsa anakart için test yapmak isterim. Saygılar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunu biliyorum ama 2012'den beri kullandığım cihaz ve ramler bunlar. Yeni bu problem olmaya başladı.
Oyundan atma işlemi sonrası olay defterinde şu hatayı alıyorum;

DistributedCOM kaynaklı hata;

DistributedCOM.PNG

WHEA-Logger kaynaklı hata;
WHEA-Logger.PNG

Recep Baltaş bu hatalara benzer hatalar ile ilgili bir paylaşım yapmış ama onlarda bahsedilen sorun bendeki gibi oyundan atma değil. Umarım bu konuyu görür ve yardımcı olur diye düşünüyorum.
Sorunun kaynağı işlemci voltajını dalgınlıkla ters girmem imiş!

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı