i7-4510u dahili grafik kartını devre dışı bırakmak

321872

Centipat
Merhabalar, işlemcim "Intel(r) Core(tm) i7-4510u CPU @ 2.00GHz", grafik kartım NVIDIA GeForce 840M, Windows 10 Pro 21H1 sürümünü kullanıyorum.

İşlemcimde "Intel HD Graphics family" adında dahili bir ekran kartı mevcut, cihazın ekranını Intel kullanıyor, ben bu dahili ekran kartını devre dışı bırakıp harici grafik kartını kullanabilir miyim? Bilgisayarda performans sorunu yaşar mıyım? CPU'ya binen yük azalır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dahili grafik birimi işlemcinin performansını düşürmez, işlemcinin içinde bir birim olsa da işlemciden bağımsız çalışır, ayrıca devre dışı bırakmanız mümkün değil. Gerekli olduğunda harici ve dahili grafik arasında sistem otomatik olarak geçiş yapar.

Dahili ve harici kart birbiri ile bağlantılı çalışır ama bazı BIOS'larda tercih önceliği ayarlanabiliyor.
Neden böyle bir işleme ihtiyaç duyuyorsunuz?
Sistem ihtiyacı olduğunda zaten hariciye geçiyor.
Dahili grafik birimi işlemcinin performansını düşürmez, işlemcinin içinde bir birim olsa da işlemciden bağımsız çalışır, ayrıca devre dışı bırakmanız mümkün değil. Gerekli olduğunda harici ve dahili grafik arasında sistem otomatik olarak geçiş yapar.
Dahili ekran kartı İşlemciyi kullanıyor diye düşünüyordum, performans düşüklüğü yaşarım dedim o yüzden sordum.

Merhabalar, işlemcim i7-4510 ve ekran kartım NVIDIA GeForce 840M. Entegre grafik kartımı devre dışı bırakmak istiyorum.

Daha önce bir konu açmıştım, bana devre dışı bırakmamamı istemiştiniz, ama ben devre dışı bırakmak istiyorum.

Neden ne diye sorarsanız, OBS'de kayıt yaparken sıkıntı oluşuyor çift ekran kartı olduğu için. Ne yapsam çalışmıyor. Masaüstü pencere yöneticisinin CPU kullanımı nedense fazla oluyor, vb. sıkıntılar.
Önceki açtığım konuda entegre grafik kartını BIOS'tan devre dışı bırakılabilir demiştiniz, ama BIOS'um çok fazla gelişmiş olmadığı için yapamıyorum, nasıl yapabilirim?

Entegre grafik kartını devre dışı bıraktıktan sonra ekrana görüntü gelmiyor diye bazı söylentiler duymuştum, böyle bir durum olunca USB sürücüsünden Windows 10'u onarıp tekrar entegre grafiği etkinleştirebilir miyim?

Geri
Yukarı